روز دوشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۸، و در آستانه شصتمین سالگرد رحلت آیت‌الله بروجردی، نمایشگاه تخصصی شخصیت ایشان با حضور آیت‌الله مقتدایی، در محل کتابخانه مسجد اعظم قم افتتاح شد.

در ادامه گزارشی در این زمینه می‌خوانید:

آیت‌الله مقتدایی در ابتدای این مراسم به خاطراتی از آیت‌الله بروجردی اشاراتی داشتند. ایشان اولین تجربه دیدار خود را با آن مرجع عظیم، مربوط به دوره کودکی خود و زمانی که همراه پدر به قم آمده و در مدرسه فیضیه در حجره آیت‌الله اشرفی اصفهانی بودند، دانسته و اظهار داشتند، زمانی که آیت‌الله بروجردی از حضور پدرم در قم اطلاع یافتند، جهت دیدار با ایشان به مدرسه فیضیه آمده و با یکدیگر ملاقات کردند.

آیت‌الله مقتدایی با تاکید بر روحیه بلند و تواضع آیت‌الله بروجردی اظهار داشتند: تواضع آیت‌الله بروجردی بی‌سابقه بود. روش و مشی زندگی ایشان، همان روش و مشی زندگی علمای سابق بود. هرچه در زندگی علمای بزرگ همچون شیخ انصاری، شیخ مفید، شیخ طوسی و دیگران اطلاع داریم، در روش و شخصیت ایشان نیز مشاهده می‌شد، و آن روشی بود که از روش و مشی ائمه(ع) اتخاذ شده بود.

استاد درس خارج حوزه علمیه در بخش دیگری از سخنان خود به نکته‌ای از زمان حضور خود در درس آیت‌الله بروجردی در اوایلی که تدریس ایشان به مسجد اعظم قم منتقل شده بود اشاره کرده و اظهار داشتند: آیت‌الله بروجردی به مناسبتی در درس گفتند: «من برای این مرجعیت و این پست یک قدم هم برنداشتم»، که نشان‌دهنده روح بزرگ آن مرجع عظیم‌الشأن است.

آیت‌الله مقتدایی پیرامون رابطه امام خمینی و آیت‌الله بروجردی تاکید کردند: درس آیت‌الله بروجردی، درس مجتهدپرور بود، افرادی چون امام خمینی، و بزرگان حوزه و رجال علم در درس ایشان شرکت می‌کردند. امام خمینی علاقه و احترام خاصی نسبت به آیت‌الله بروجردی داشتند و هر وقت هم که بعد از ارتحال آیت‌الله بروجردی جهت تدریس به مسجد اعظم می‌آمدند، بلااستثناء ابتدا بر سر قبر آیت‌الله بروجردی حاضر می‌شدند و فاتحه‌ای خوانده و بعد درس را شروع می‌کردند. ارادت ایشان تا حدی بود که تازمانی که آیت‌الله بروجردی در قید حیات بودند، امام خمینی حاضر نشدند روی منبر درس دهند و برای درس روی زمین می‌نشستند.

بعد از بیانات آیت‌الله مقتدایی، نمایشگاه شخصیت آیت‌الله بروجردی با حضور ایشان افتتاح شد.

در این نمایشگاه آثاری پیرامون ابعاد مختلف شخصیت ایشان مشتمل بر موارد ذیل به نمایش گذاشته شده است:

 • معرفی اساتید آیت‌الله بروجردی
 • شاگردان ایشان در بروجرد و قم
 • خدمات ایشان برای تقریب مذاهب اسلامی
 • نمایندگان ایشان در داخل و خارج از کشور (آلمان، آمریکا، مدینه و …)
 • معرفی خدمات عام‌المنفعه ایشان از جمله ساخت مسجد اعظم، مسجد هامبورگ آلمان، مدارس و کتابخانه‌ها در نجف و کربلا و دیگر مساجد و مدارس در ایران و خارج از کشور
 • نمونه‌هایی از آثار، تالیفات و حواشی ایشان در حوزه‌های فقه، اصول، کلام، رجال، تراجم، فلسفه، عرفان، ادبیات، لغت، طب و کتب اهل‌سنت.
 • نمونه‌هایی از کتاب‌هایی که در موضوعات مختلف توسط مولفین و شخصیت‌های برجسته داخلی و خارجی به آن مرجع بزرگ اهداء شده است (همچون آيت‌الله سيد ابوالقاسم خويی، آقای جعفر کاشف الغطا، علامه سيد عبد الحسين شرف الدين، شیخ شلتوت، بديع الزمان فروزانفر، جرج جرداق، سيد محمد حسينی شبر و …) .
 • نمونه‌هایی از دفاتر و اسناد مرتبط با دوران مرجعیت ایشان از جمله دفاتر شهریه (در یکی از این دفاتر نام امام خمینی نیز برای دریافت شهریه درج شده است)، دفتر اجازات، دفتر نماز و روزه استیجاری، دفتر ساخت مسجد اعظم، دفاتر خرج و درآمد بیت شریف و ….
 • تصاویر آن زعیم بزرگ در دوره‌های مختلف
 • تقریرات دروس آیت‌الله‌العظمی بروجردی توسط مراجع، بزرگان و شاگردان ایشان
 • نمونه‌هایی از پایان‌نامه‌های حوزوی و دانشگاهی که پیرامون شخصیت آیت‌الله بروجردی تدوین شده اند.
 • زندگینامه‌های نگاشته شده پیرامون این شخصیت (نزدیک به ۳۰ عنوان)
 • ویژه‌نامه‌های نشریات، مطبوعات و سالنامه‌های جدید و قدیمی (کمتر دیده شده) پیرامون آیت‌الله بروجردی

تصاویری از این نمایشگاه

پاسخ دهید