• نسخهٔ چاپی
  • همخوان کنید
  • دیدگاه شما

بیانات و سخنان علما و مراجع تقلید
حضرت آیت الله صافی در هفته گذشته، پیامی برای همايش «قرآن كريم و ميراث رضوی» صادر کردند. ایشان در این پیام گفتند: پيام‌های قرآنی همه نجات‌بخش، انسان‌ساز، سعادت‌آفرين و اعلام آزادی حقيقی و اعلان جايگاه رفيع انسانيّت است. پيام‌های عدالت‌پرور، ستم‌ستيز و نابود كننده استعمار، استعباد و استحقار است.

آیت الله نوری همدانی در دیدار رهبر جریان منهاج القرآن پاکستان که در دفتر این مرجع تقلید برگزار شد، با اشاره به سفرهای خود قبل و بعد از انقلاب اسلامی ایران به پاکستان اظهار داشتند: مردم پاکستان مردمی صلح‌جو و با ایمان هستند، ولی دشمن توانسته است در لایه‌های مختلفی از جامعه این کشور نفوذ یافته و این فضا را تحت تأثیر قرار دهد.

آیت الله سبحانی در درس خارج اصول خود در مسجد اعظم، با بیان اینکه امیرالمومنین(ع) نیز فرمود در ۲۵ سال حکومت را رها کردم، خاطرنشان کرد: با این وجود وقتی مردم به در خانه من هجوم آوردند و به قدری بودند که حسنین زیر دست و پا ماندند حجت بر من تمام شد و من نیز قیام به حکومت کردم. بنابراین یکی از مراتب تهذیب نفس آن است که انسان خواهان سرپرستی و ریاست بر دیگران نباشد.

آیت الله جوادی آملی در درس تفسیر قرآن خود در مسجد اعظم با بیان اینکه علوم تجربی مهم‌ترین موضوعات مورد نیاز انسان در حیطه تجربه را شامل می‌شوند عنوان داشتند: در مورد سرنوشت زمین پس از قیامت نیز عقیده‌های فراوانی وجود دارد و برخی می‌گویند به زمینی تبدیل می‌شود که گناهی بر روی آن صورت نگرفته است.

حجت الاسلام والمسلمین رحیمیان تولیت مسجد مقدس جمکران با حضور در بیت آیت‌الله مؤمن با این عالم برجسته دیدار و گفت‌وگو کرد. تولیت مسجد مقدس جمکران در این دیدار اظهار داشت: همان‌گونه که در حکم رهبری نسبت به اینجانب ابلاغ شده، نظر رهبر معظم انقلاب ابتدا تلاش و توجه در راستای جذب تسهیلات و در مرحله دوم تغذیه معنوی است که با استفاده از نظرات مراجع تقلید و همیاری همکاران درصدد رساندن مسجد به یک مکان فرهنگی، مذهبی هستیم.

تدبیر
یکی دیگر از اخبار مهم هفته گذشته، برگزاری همایش ملی فقه هسته‌ای بود. همایش ملی فقه هسته‌ای چهارشنبه گذشته، با حضور رئیس سازمان انرژی اتمی و جمعی از علما و فضلا در تهران برگزار شد. در ابتدای همایش پیام آیت‌الله جعفر سبحانی مرجع عالیقدر جهان اسلام قرائت شد. در بخشی از این پیام آمده است: بهر‌ه‌برداری از سلاح‌ اتمی کاملا ممنوع است و حتی نمی‌توان به‌عنوان بازدارنده از آن بهره برد.

آیت الله جوادی آملی نیز در پیامی به این همایش ملی، با تأکید بر اینکه داشتن سلاح کشتار جمعی حرام است، یادآور شدند: امروز مدعیان حقوق بشر سخن از آزادی و دموکراسی سر می‌دهند، اما انگشتشان روی ماشه سلاح‌های کشتار جمعی و اتمی است.

پاسخ دهید