حجت‌الاسلام والمسلمین علی همت بناری در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری حوزه با اعلام این خبر گفت: انجمن تعلیم و تربیت اسلامی حوزه علمیه قم، با کسب مجوز از کمیسیون انجمن‌های علمی حوزه، در اواخر سال ۱۳۸۳ و با حضور جمعی از اندیشمندان حوزوی و دانشگاهی آغاز به کار کرد.

وی، آسیب‌شناسی، آفت‌زدایی و نشاط‌افزایی در محیط‌های علمی و معنوی در زمینه تعلیم و تربیت اسلامی را از اهداف تشکیل این انجمن معرفی و بیان کرد: انجمن تعلیم و تربیت حوزه در عرصه پژوهش و مدیریت علمی، گام‌های مؤثری برداشته و می‌کوشد با نیازسنجی دقیق و اولویت‌بندی برنامه‌ها، از بروز ناهمسویی‌های زیانبار و گسست‌های خسارت‌زا جلوگیری کند.

مدیر انجمن تعلیم و تربیت اسلامی حوزه، به رویکرد برنامه‌ها و فعالیت‌های این انجمن اشاره کرد و ادامه داد: سامان‌بخشی به امور آموزشی و پژوهشی در زمینه تعلیم و تربیت اسلامی در حوزه، پرورش نیروهای انسانی لایق و کارآمد، زمینه‌سازی تعمیق و توسعه پژوهش در عرصه تعلیم و تربیت، ایجاد ارتباط بین متخصصان تعلیم و تربیت و نهادهای تربیتی و… از رویکردهای این انجمن است.

حجت‌الاسلام والمسلمین بناری یادآور شد: شناسایی پژوهشگران رشته تعلیم و تربیت اسلامی و اطلاع‌رسانی به آنان، ایجاد همکاری با انجمن‌ها و مراکز علمی مربوط در داخل و خارج از کشور، برگزاری گردهمایی‌های علمی، انتشار کتب و نشریات علمی، ايجاد زمينه براي نظريه‌پردازي در زمينه تعليم و تربيت، ترغیب و تشویق پژوهشگران و تجلیل از استادان ممتاز و… از جمله وظایف انجمن است.

وی با اشاره به فعالیت کمیته‌های تخصصی در این انجمن، بیان داشت: کمیته‌های تخصصی «انجمن و حوزه»، «انجمن و آموزش و پرورش»، «انجمن و آموزش عالی»، «خانواده و جوانان» و «انجمن و اطلاع‌رسانی» در انجمن تعلیم و تربیت حوزه تشکیل شده و کارهای ارزشمندی در این عرصه انجام داده‌اند.

این محقق و پژوهشگر حوزوی در ادامه به برخی فعالیت‌های انجمن تعلیم و تربیت حوزه اشاره کرد و گفت: این انجمن در طی چند سال فعالیت خود بیش از ۲۰ نشست ‌علمی، میزگرد، کارگاه‌ آموزشی و نقد کتاب با حضور اندیشمندان حوزوی و دانشگاهی و دو نمایشگاه در زمینه معرفی مراکز، آثار و پژوهشگران عرصه تعلیم و تربیت اسلامی را با مشارکت بیش از ۲۰ مرکز فعال در عرصه تعلیم و تربیت، در قم برگزار کرده است.

مدیر انجمن علمی تعلیم و تربیت حوزه در پایان، برگزاری سلسله نشست‌های معرفی نظام تعلیم و تربیت حوزه‌های علمیه و سلسله نشست‌های تقویت سلوک معنوی در حوزه، با همکاری معاونت تهذیب حوزه‌های علمیه از دیگر فعالیت‌های این انجمن برشمرد.

یک دیدگاه دربارهٔ «عضویت ۲۰۰ استاد و محقق در انجمن تعلیم و تربیت حوزه»

  1. راستگو

    سلام دست شما درد نکند که موضوع تخصصی مارا با ما در میان نگذاشته اید

پاسخ دهید