حوزه در هفته‌ای که گذشت؛

حوزه علمیه و حوادث مصر

تحولات مصر یکی از اصلی‌ترین خبرهایی بود که هفته گذشته حوزه علمیه را به خود مشغول کرده بود. در جایی که هنوز درگیری‌های شدیدی بین طرفداران محمد مرسی و ارتش مصر در جریان است، حسنی مبارک، دیکتاتور سابق مصر نیز آزاد شد.

آیت الله امامی کاشانی، خطیب جمعه تهران حکم آزادی حسنی مبارک را نشان‌دهنده گرفتاری جهان اسلام دانست و با هشدار نسبت به بی‌توجهی نخبگان و علمای اسلام در این زمینه، گفت: فرعونی به مصر خیانت می‌کند و بعد وی را آزاد می‌کنند، این امر اوضاع و احوال کفر و گرفتاری جهان اسلام را به خوبی نشان می‌دهد.

دکتر احمد الطیب، شیخ الازهر ضمن ابراز نگرانی درباره احتمال جنگ داخلی در مصر گفت: سوء استفاده از فتواهای دینی برای تشدید اختلافات میان مسلمانان و تهمت زدن بیهوده به مردم و مذمت دین آنها به خاطر اختلافات سیاسی امری ناپسند و حرام است.

حضرت آیت الله نوری همدانی گفتند: اگر مصر دارای رهبر قوی دین‌محور بود، دچار این وضعیت نمی‌شد. این همان نقصی است که در موج بیداری اسلامی بسیاری از کشورها دیده می‌شود.

آیت‌الله‌العظمی جوادی آملی نیز با بیان اینکه سازمان‌های بین‌المللی باید مصر را از جنگ داخلی نجات دهند گفتند: باید مجمع تقریب مذاهب، سازمان کنفرانس اسلامی، مجمع جهانی اهل بیت(ع) و دیگر سازمان‌ها و نهادهای بین المللی اسلامی، اجازه ندهند که مصر به سمت جنگ داخلی پیش برود.

حجت‌الاسلام و المسلمین علیدوست، استاد حوزه علمیه و عضو جامعه مدرسین نیز با اشاره به دیپلماسی جمهوری اسلامی در قبال حوادث مصر، ابراز داشت: نباید مسئولان و رسانه‌ها به گونه‌ای موضع‌گیری کنند که حمایت و طرفداری از جریان خاصی تلقی شود چرا که هر دو گروه امتحان خود را پس داده‌اند.

در همین باره، خبرگزاری حوزه مصاحبه مبسوطی با رئيس حوزه‌های علمیه سراسر کشور، آیت الله حسینی بوشهری انجام داده است. تحلیل ایشان درباره حوادث مصر و راه برون‌رفت از آن را در اینجا بخوانید.

بزرگداشت مرحوم آیت‌الله‌العظمی بروجردی

هفته گذشته، پنجاه و چهارمین سالگرد ارتحال ملکوتی آیت‌الله‌العظمی بروجردی بود. به همین مناسبت، مراسم بزرگداشتی با حضور مراجع تقلید، علما، روحانیان، طلاب، استادان، مسئولان استانی و اقشار مختلف مردم، در مسجد اعظم قم برگزار شد. (گزارش تصویری)

همزمان با سیزدهم شوال سالروز رحلت حضرت آیت الله بروجردی، پایگاه اطلاع رسانی دفتر حضرت آیت الله صافی گلپایگانی ماجرای ارجاع نامه و کتاب یک دانشمند مسیحی به این مرجع تقلید را منتشر کرد.

خبرگزاری حوزه به همین مناسبت، متنی با عنوان «آیت الله بروجردی در بیان مراجع معاصر» منتشر کرده که خواندنی است.

علما و مراجع تقلید در هفته گذشته

حضرت آیت‌الله جوادی‌آملی در پیامی به اجلاس جهانی مساجد که با حضور اندیشمندان، علما، مسئولین کشوری و لشکری در سالن اجلاس سران کنفرانس کشورهای اسلامی برگزار شد گفتند: هم نماز و هم مردم هر دو در کلام اهل‌بیت‌(ع) مورد تأکید قرار گرفته است و باید هر دو آنها مورد توجه علما و مبلغان دین قرار گیرد.

حضرت آیت الله مکارم شیرازی، در دومین روز از همایش اعتدال، همبستگی امت اسلامی و رسالت علما که در سالن همایش‌های دفتر تبلیغات اسلامی مشهد برگزار شد، با تأکید بر اینکه وحدت امت اسلامی در صورت رعایت اعتدال پا می‌گیرد، از افراط و تفریط در مسائل مذهبی انتقاد کرده و اظهار داشتند: توهین به مذاهب اسلامی حرام است.

مراسم هفتمین شب درگذشت مرحوم حاج حسن مومن پور، اخوی آیت الله مومن عضو مجلس خبرگان رهبری و از فقهای شورای نگهبان شب گذشته در مسجد محمدیه قم برگزار شد.

اخبار داخلی حوزه

آیت الله یزدی، رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم اختلاف سلیقه و دیدگاه در بین اعضای جامعه مدرسین درباره مسائل سیاسی کشور را امری کاملا طبیعی دانست و از برنامه این نهاد برجسته حوزوی برای جذب و دعوت از اعضای جدید خبر داد.

مدیر اجرایی مدرسه علمیه آیت الله خوانساری از افتتاح رسمی این مدرسه علمیه در نیمه دوم شهریور ماه با حضور مراجع و بزرگان حوزه خبر داد.

پاسخ دهید