گفت‌وگو با حجت‌الاسلام سالاری‌فر (بخش دوم)

باید تکلیف را روشن کنیم که‌ آیا نیروی انتظامی می‌خواهد صرفاً در محدوده مجرمانه عفاف و حجاب وارد شود یا در عرصه‌های دیگر آن نیز قصد ورود دارد؟ در همان محدوده مجرمانه نیز فرض کنید دختری که مانتو کوتاه پوشیده یا یک ذره موهایش بیرون است، آیا مجوز شرعی برای دستگیری‌اش داریم؟ اگر زنی با شوهرش دارد می‌رود و مانتوی کوتاه پوشیده، آیا اصولاً شرع اجازه می‌دهد او را دستگیر کنیم؟ همچنین در برخورد با بدحجابی نیروی انتظامی باید ترجیحاً از نیروی زن استفاده کند؛ نه از سربازهایی که اوج نیازهای جنسی‌شان است.

گفت‌وگو با حجت‌الاسلام محمدرضا سالاری‌فر (بخش اول)

خیلی از دخترهای دبیرستانی و دانشگاهی، اگر آرایش می‌کنند و پوشش اسلامی را رعایت نمی‌کنند، ممکن است هدفشان همسر‌یابی باشد؛ احساس می‌کنند اگر پوششان اسلامی باشد و حجاب لازم و حدود شرعی را رعایت کنند، رغبت کم‌تری به ایشان می‌شود و شانس ازدواج‌شان پایین می‌آید. همچنین گاهی در جامعه با بدحجاب‌هایی مواجه می‌شویم که قصدشان مخالفت با حکومت است؛ علتش این است که ما بحث حجاب و عفاف را به‌طور افراطی سیاسی کردیم؛ یعنی به‌جای این‌که رنگ دینی موضوع را تقویت کنیم – به اشتباه – آن را حکومتی و سیاسی کردیم.

حجت‌الاسلام دکتر حسین بستان

یکی از عوامل اثرگذار بر تشدید وضعیت بدحجابی و بدپوشی، سیاسی‌شدن آن است؛ به‌عبارت دیگر بروز این پدیده در بعضی اقشار ممکن است نوعی رفتار سیاسی باشد؛ یعنی به‌خاطر مخالفتی که با حاکمیت سیاسی کشور دارند، ممکن است بخواهند ابراز نارضایتی خودشان را از این طریق بروز دهند؛ زیرا حجاب یک آموزه‌ای است که نظام سیاسی کشور رسماً دارد ترویج می‌کند.

در گفتگو با حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر کریم خان‌محمدی؛

در زمان‌های گذشته امثال آیت‌الله مجتهدی تهرانی، امام جماعت مسجد می‌شد و مخاطب را جذب می‌کرد. امروزه نخبه‌های ما در مساجد حضور ندارند. مساجد باید مشاوران توانمند داشته باشند. وقتی جوانان عضو این مسجد شدند، دیگر نمی‌توانند بدحجاب باشند؛ زیرا همدیگر را می‌شناسند. ما به انقلاب فرهنگی نیاز داریم و آن انقلاب، این است که باید بودجه بسیاری از نهادها را به مساجد منتقل کنیم و نخبه‌های طلاب را به مساجد بازگردانیم.