در حاشیه‌ی موضع‌‌گیری‌های اخیر مراجع درباره‌ی بانکداری ربوی:

آیا طرح عملیات بانکی بدون ربا به سرانجام می‌رسد؟ آیا مراجع تقلید و فقها همچنان به اعتراضات خود ادامه می‌دهند یا به‌دنبال یافتن راهکاری عملی‌تر و همه‌جانبه‌تر برای حل مشکل ربا در نظام بانکداری ایران خواهند بود؟ به‌نظر می‌رسد طرح عملیات بانکی بدون ربا به سرانجامی نخواهد رسید؛ چرا که گویا تنها یک سوی ماجرا را دیده و نهادهای مجری را در نظر نگرفته است.

ویژگی‌های شخصیتی مرحوم آیت‌الله شرعی:

در گفت‌وگو با حجت‌الاسلام والمسلمین جمشیدی مدیر حوزه علمیه خواهران

چهره‌ای ذوابعاد و منحصربه‌فرد بود؛ یک دنیا انرژی بود؛ کسانی که با ایشان کار می‌کردند، نمی‌توانستند در کنار ایشان دوام بیاورند. انصافاً از چهره‌های اسوه و الگوی حوزه‌های علمیه در خدمت به مردم، خدمت به حوزه‌ها و انقلاب بود؛ چهره‌ای که هیچ آب و نانی هم در این دنیا برای خودش ذخیره نکرد.

واعظ موسوی عضو دبیرخانه نشست دوره‌ای اساتید:

اختصاصی مباحثات

ما میراث‌دار روش اجتهادی هزار ساله‌ایم و افتخار حوزه علمیه شیعه، پویایی و کمال‌جویی و تحول‌خواهی بوده است. همین تحول‌خواهی است که موجب شده بیش از هزار استاد در بخش عالی و خارج مشغول تدریس باشند و هزاران دانش‌پژوه را پدرانه زیر بال علمی و عاطفی خود بگیرند.

مروری بر برخی سخنان مراجع و علما

برداشت برخی صاحبنظران و چهره‌های محوری حوزه‌های علمیه از استقلال حوزه، مدیریت مستقیم از سوی مراجع است؛ درحالی‌که برخی دیگر، استقلال حوزه را استقلال از دولت می‌دانند و عده‌ای دیگر این استقلال را به‌معنای نظارت و نصیحت در رابطه با نظام اسلامی تلقی کرده‌اند.

حجت‌الاسلام والمسلمین فیرحی

مرحوم نائینی اولین فقیهی است که از دولت مدرن سخن گفته است. پرسش‌هایی که او با آن مواجه بوده، هنوز هم هست و ما یک قدم هم جلو نرفته‌ایم. مرحوم نائینی، امروز در دو غبار خوابیده؛ هم غبار زمان و هم غبار تغییر ایدئولوژی. جامعه ایران از تفکر مشروطه به تفکر جدیدی رفته و این دو غبار باعث شده ما ناخواسته در درک فضای ذهنی نائینی دچار مشکل شویم. دوستانی که مرحوم نائینی را ذیل بحث‌های ولایت‌فقیهی قرار می‌دهند، ناخواسته بحث‌های جدیدی را در شناخت خود از نائینی داخل می‌کنند و فکر می‌کنند او در ذهنش ترتب ذهنی قائل بوده از حکومت استبدادی تا حکومت معصوم

در گفت‌وگو با حجت‌الاسلام صنعتی مطرح شد:

در ميان طرفداران حکومت فقيه برخی معتقدند رأی مردم علاوه بر آن‌که در مقبوليت و تحقق حکومت نقش دارد، در الهی‌بودن حکومت نيز نقش دارد. در اين مبنا اساساً تا همراهی مردم نباشد، حکومت او الهی نخواهد بود. آيت‌الله خامنه‌ای و آيت‌الله منتظری از شاخص‌ترين طرفداران اين نظريه هستند. برخی دیگر مانند آیت‌الله مصباح معتقدند که در استدامه حکومت اسلامی، مقبوليت عامه شرط نيست. آيت‌الله مصباح در مقام استدلال می‌گويد: «آيا امام علی(ع) در اواخر حياتشان از همان مقبوليتی که در اوايل حکومت داشتند، برخوردار بودند؟ حاکم اسلامی موظف به حفظ حکومت اسلامی است…».

زخمی که همچنان سر باز می‌کند

سخنان آیت‌الله جوادی آملی در دیدار با برخی مسئولین استان قم درباره‌ی بانک‌ها و به‌ویژه حرام بودن حقوق کارمندان بانک‌های ربوی واکنش‌هایی را درپی داشته است؛ از جمله رضا بابایی پژوهش‌گر حوزوی، در نقد این سخن استادش گفت: «استاد درباره ماهیت پول و ربا و مناسبات اقتصادی، درکی شبیه مسلمانان صدر اسلام از کارکردهای درهم و دینار دارند. ربا به‌معنایی که در قرآن آمده و تحریم شده، هیچ ربطی به بهره‌های بانکی در نظام‌های اقتصادی جدید ندارد».

سید ضیاء مرتضوی؛ ملاحظاتی در مسئله حفظ نظام

حفظ نظام سیاسی معنای مستقلی در عرض حفظ نظام اجتماعی نیست، بلکه در طول آن است و طریقی برای حفظ نظام عام اجتماعی است و ادله‌ای هم که فقهای ما به عنوان قاعده از آن بحث کرده‌اند، تمام یا دست‌کم عموم آن ادله، ناظر به حفظ نظام معیشت و حفظ همان نظام عام اجتماعی است.

نگاهی به رویارویی رسانه‌ای درباره تعداد درس‌های تفسیر؛

اختلاف نظر و رویارویی رسانه‌ای دو مقام حوزوی درباره آمار درس‌های تفسیری در حوزه علمیه قم، بیش از آنکه از منظر درستی یا نادرستی آمارهای اعلام شده اهمیت داشته باشد، به دلیل پرداختن بیش از اندازه به آمارها و برجسته کردن آن محل نگرانی و تاسف است؛ چرا که حتی یک درس تفسیر قوی و ارزشمند، می‌تواند به خوبی جایگاه خود را بیابد و تاثیرگذار باشد، اما مشخص نیست اگر شهر مقدس قم ۴۰۰ درس تفسیر دارد، چرا هیچ نشانه‌ای از این جهش عظیم در حوزه علمیه به چشم نمی‌خورد؟

صادق طباطبایی در خانواده‌ای به دنیا آمد که به نیکی بر سیرت روحانیت وقوف داشت. به دلیل جایگاه پدرش در حوزه علمیه قم، روابط عمیق و پیوسته با بیوت مراجع داشت. … او از نزدیک با اموری که در بیوت مراجع می‌گذشت آشنایی یافته بود. زمانی که شریف‌امامی پس از درگذشت آیت الله بروجردی به منزل ایشان رفته و با حضرات شریعتمداری و بهبهانی دیدار می‌کرده، صادق طباطبایی هم حاضر بوده و گفتگوها را از نزدیک می‌شنید.