مباحثات

رسانه فکری تحلیلی حوزه و روحانیت

حجت‌الاسلام والمسلمین داود فیرحی استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران در گفت‌وگو با ایلنا درباره‌ی خروج آمریکا از برجام:

  • این مسئله را از دو جهت می‌توان بررسی کرد؛ نخست اینکه آیا جهان به توافق‌هایی که آمریکا امضا کرده است اعتماد می‌کند؟ این رفتار برای یک ابرقدرت معضل است، یادمان باشد در قراردادهای بین‌المللی همیشه نفع قدرت‌های بزرگ بیشتر است و علنی شدن این بدقولی علی رغم نفع، قطعا اعتبارشان را در جامعه جهانی دچار مشکل می‌کند.
  • قابل پیش‌بینی بود که این اتفاق می‌افتد. کارگزاران دستگاه دیپلماسی و سیاست خارجی ما از مدت‌ها قبل گزارش‌هایی را می‌دادند که احتمال خروج آمریکا از برجام وجود دارد که روز به روز این احتمال هم تقویت می‌شد.
  • کشورهای جهان در دو دسته قرار می‌گیرند که برخی از آن‌ها سرنوشت ‌شان به سیاست خارجی متصل است مانند کوبا،‌ عربستان و کره شمالی و کشورهایی از این دست،‌ بعضی دیگر مانند کشور ما قوامشان به داخل باز می‌گردد.
  • حدود ۳۰ سال است که تاریخ ایران را مطالعه می‌کنم؛ معتقدم هم درد و هم درمان ما در داخل است. سیاست خارجی برای ما نمی‌تواند برای ما بحران غیرقابل حل و دور از تصور ایجاد کند. اگر بتوانیم دولت را در ایران اصلاح کنیم و یک راه برای وفاق ملی پیدا کنیم که حاکمیت مردم راحت شکل پیدا کند تا اعتماد بیشتری به وجود آید،‌ مطمئن باشید سیاست خارجی برای ما دست و پا گیر نخواهد بود.
  • (درباره‌ی واکنش مقامات کشورمان به سخنان ترامپ) به نظر می‌آید واکنش مقامات کشورمان مناسب بود اما خب در برخی موارد هم مناسب نبود. در چنین شرایطی به عنوان نماینده یک کشور نباید واکنش‌های تند داشته باشیم باید در عین حال که محکم پاسخ می‌دهیم متانت و آرامش را هم حفظ کنیم.
منبع: خبرگزاری کار ایران (ایلنا)