مباحثات

رسانه فکری تحلیلی حوزه و روحانیت

اعتراض هزاران نفر از کشاورزان و مردم اصفهان به مشکلات کم‌آبی و مدیریت آب منطقه اصفهان و زاینده‌رود در روزهای اخیر مورد توجه بسیاری از رسانه‌ها و مردم قرار گرفته‌است.

آنچه که تا کنون شاهد آن بوده‌ایم اعتراضی آرام و معقول در خصوص مشکلات کشاورزی و منابع آب بوده‌است. اعتراضی که موارد مشابه آن در مسائل صنفی متاسفانه در سال‌های اخیر به حواشی و سرنوشت نادرستی دچار می‌شد.

اما جای این سوال جدی وجود دارد که نقش سطوح مختلف حوزویان و روحانیان از مسئولان استانی تا روحانیون عادی در این خصوص چیست؟ هزاران نفر از مردم اصفهان در تجمع چند روزه خود مطالباتی را مطرح می‌کنند و اگر روحانیت کارکرد اجتماعی خود را به خوبی انجام می‌دهد، در این حرکت چه سهمی دارد؟

هسته‌ی اصلی این اعتراض‌ها کشاورزان زحمت‌کشی هستند که در طول سال امام جماعت و روحانی محل را همراهی کرده‌اند و ایام مختلف سال نیز میزبان مبلغان بوده‌اند، اما آیا در این شرایط سخت نیز روحانیون در کنار این قشر زحمت‌کش  و رنج‌دیده حضور یافته‌اند؟

براساس تصاویری که تاکنون منتشر شده‌است هیچ روحانی در بین معترضین مشاهده نشده و انتظار می‌رود روحانیون منطقه از امام جمعه و نماینده‌ی ولی‌فقیه دراستان گرفته تا سایرروحانیون بویژه روحانیون مناطق روستائی و کشاورزی هم در این تجمعات شرکت‌کنند و نشان دهند همیشه و در همه‌جا همراه و یار مردم بویژه قشر ضعیف و زحمت‌کش جامعه بوده‌اند.

فارغ از اینکه این معترضین تا چه میزان در اعتراض خود ذی‌حق هستند انتظار می‌رود حوزویان اصفهان در این شرایط مهم نشان دهند که همیشه در کنار جامعه و مردم قرار دارند.

رده‌های مرتبط

دیدگاه‌ها

 1. ناشناس 

  توییت یکی از طلاب به نام امیررضاعلیزاده که عکس خود را هم در توییترش گذاشته است جالب است او نوشته است «برخی از رفقای حوزوی ما در استان های دیگر به سبب عدالت خواهی … با برخوردهای شدید آمار و بررسی حوزه، مواجه شده اند مثل انتقال اجباری(بخوانید تبعید) ممانعت از گرفتن مدرک تحصیلی، ممانعت از تلبس و… »
  https://twitter.com/Amra_alizadeh/status/1460514944064045059

 2. ناشناس 

  داود مدرسی یان که با اسم و عکس واقعی در توییتر فعال است با قرار دادن عکس حجت الاسلام و المسلمین عبدالعلی زاده چنین توییت کرده است «حجت‌الاسلام و المسلمین عبدالعلی زاده روحانی مطالبه‌گرِ چهارمحال‌وبختیاری قریب یک ماه درزندان اصفهان است. حکم وی مشخص نیست بابت چه پرونده وشکایت کدام شخص یاسازمان است… وی گفته از قاضی اجرای احکام درزندان هم سوال کردم [که کدام سازمان از او شکایت کرده است ولی قاضی] پاسخی نداده!»

  https://twitter.com/D_modaresian/status/1461768561047871490

 3. گیلک 

  سلام. من یک روحانی حدودا ۸۰ساله هستم اما از پرسش مطرح شده در این مقاله تعجب می کنم زیرا «تجاهل العارف» است. بعد از مرگ آیت الله بروجردی ناگهان با موج فراگیر دعواهای ریاست مواجه شدم و به قدری کثیف که در تصرف شهریه ای که بر اثر امتحان حوزه می گرفتم دچار شک شرعی شدم زیرا تمام اطراف شهریه دهنده در آن هنگام تا خرخره و با تمامی فرزندان و… غرق دعوای ریاست بوده و از طرق…!؟. آن موقع هنوز حوزه ها این چنین که اینک هست وابسته به نظام حاکم نشده بودند. حالا در اصفهان که تجمع مربوطه شائبه هایی هرچند کمرنگ از ایستادن مقابل حکومت باصطلاح شرعی دارد و می تواند با سرکوب دادگاه ویژه مواجه شود چه انتظاری دارید؟ مگر همین پریروز نبود که حتی آنهایی که به دفاع از آقای صافی برخاستند، کمترین دفاع ماهوی از موضع نصیحتی ایشان نکردند و تمامشان از باندها و مقامات مختلف نگران اهبت مرجعیت شدند که یعنی ریاست… مگر شما در حوزه نیستید و بیانیه های شیخ محمد یزدی و جامعه مدرسین علیه سید کمال حیدری را ندیده اید؟ آری عزیزان، خودتان را فریب ندهید…

 4. فرزاد 

  صدر تا ذیل مطلب دروغ هست . عین این دو هفته ما در رودخانه بودیم و ده ها روحانی ملبس را دیدیم که در بین مردم بودند و با کردم صحبت میکردند …

  1. هادی 

   اصلاحات با دروغ گفتن و کولی گرفتن از ۲۴ میلیون جاهل و احمق زنده است!!!
   اگر همه جمعیت هم طلبه بودند یک اصلاح‌طلب به راحتی توی روی شما نگاه می‌کند و می‌گوید حتی یک نفرشان هم طلبه نبود!!!

پاسخ دهید