مباحثات

رسانه فکری تحلیلی حوزه و روحانیت

مقدمه/با توجه به برنامه دولت مبنی بر«حذف ارز ترجیحی» و مسائلی که جامعه با آن مواجه خواهد شد اقناع افکار عمومی توسط دست اندکاران امر بسیار ضروری است. در این بین روحانیت و حوزویان هم بواسطه.ی جایگاه مردمی و رسالتی که در قبال تصمیمات نظام دارند وظایفی بر عهده دارند.
سایت مباحثات در این خصوص با حجت‌الاسلام محمد ابوالقاسم دولابی رابط حوزوی رئیس.جمهور گفت.وگویی انجام داده‌است که تقدیم می‌شود.

– در چند روز اخیر برنامه‌های مهمی از سوی دولت در خصوص حذف ارز ترجیحی اعلام شده‌است. پیش از آنکه به نقش اجتماعی حوزویان در این زمینه بپردازیم لطفا به صورت خلاصه که برای مخاطب حوزوی هم مفید باشد درباره اصل این تصمیم توضیح بفرمائید:

همان.گونه که اشاره کردید حوزویان در مسائل مهم کشوری می‌توانند نقش تاثیرگذاری داشته باشند. بنده در ابتدا به صورت خلاصه جهت اطلاع بیشتر توضیحاتی درباره این برنامه‌ها ارائه بدهم.
نخست اینکه مواد غذایی مانند گندم و روغن و … در همه جای جهان دچار کمبود شده‌است و در برخی از نقاط قیمت ها تا ۱۲۰ درصد هم افزایش داشته است. از ۱۰۰ درصد تولید گندم و روغن جهان ۳۰ درصد گندم و ۷۰ درصد روغن تولیدی سهم روسیه و اوکراین است و مسائلی مانند خشکسالی و جنگ اخیر باعث افزایش قیمت در همه جای جهان شده‌است.
دوما کشورهای بزرگ از ماه‌ها قبل برنامه‌ریزی برای ذخیره سازی گندم را در مقیاس بزرگ شروع و اجرا کردند و این مسئله باعث کاهش گندم در بازار و افزایش قیمت آن شده است، البته مسئولین کشور ما هم با برنامه‌ریزی دقیق و دوراندایشی و رصد کشورهایی مانند آمریکا و چین ذخیره سازی گندم را شروع کردند، پس خوشبختانه کمبودی در کشور نیست.
اما دلیل تعیین قیمت جدید برای آرد آزاد، تفاوت قیمت گندم در داخل و خارج کشور است بطوری که آرد در داخل کیسه ای ۳۸ هزار تومان است، اما همین کیسه آرد در خارج از مرزها کیسه ای ۸۰۰ هزار تومان به فروش می‌رسد و به همین دلیل قاچاق افزایش پیدا می‌کند.
اگر فردی در داخل روزی یک کیسه آرد قاچاق کند در ماه معادل ۲۰ میلیون تومان درآمد خواهد داشت و میزان قاچاقی که در کشور همین‌اکنون در حال رخ دادن است معادل تولید کل کشور است. نکته دیگر این است که بدلیل خشکسالی تولید گندم هم کاهش پیدا کرده بطوری که تولید گندم در سال ۹۹ معادل ۸/۵ میلیون تن بوده اما در سال ۱۴۰۰ معادل ۴/۵ میلیون تن بوده است و سال ۱۴۰۱ هم همین طور کمتر از سال گذشته خواهد بود.
نکته سوم این است که مجلس شورای اسلامی ارز ۴۲۰۰ تومانی را از لایحه ی بودجه امسال حذف کرده و اجازه استفاده آن را به دولت نداد، پس واردات با قمیت دلار ۴۲۰۰ تومانی دیگر ممکن نیست و اگر کالایی وارد می‌شود با قمیت بالاتری وارد خواهد شد، تنها راهی که مجلس برای دولت باز گذاشته و فراهم کرده مبلغی است با عنوان «ای تی اس» یعنی زمانی که قیمت یک کالا افزایش پیدا می‌کند مبلغی به حساب مردم واریز شود تا تفاوت قیمت جبران شود، و چون این موضوع تصویب شده مجلس است، دولت هیچ راهی جز اجرای آن ندارد.
در این مورد هم تصمیمانی گرفته شد که خدمت شما بیان می‌کنم. اولین تصمیم مربوط به آرد صنعتی مانند ماکارونی است -که بخش زیادی صادر می‌شد که می‌توان گفت یارانه ملت ایران در حال صادرات بود- که این به منظور جلوگیری از رانت و احتکار بدون اطلاع قبلی آزاد شد. الان بیشترین فروش ماکارونی در جهان یعنی بیشترین واردات از ایران است، چون کمک دولت برای فروش ماکارونی بسیار زیاد است ولی سود اصلی و زیادی به حساب صاحبان کارخانه‌ها سرازیر بود که دولت جلوی آن را گرفت.
تصمیم دوم مربوط به نان است که بصورت آزمایشی در زنجان در حال اجرا است. تصمیمی دقیق و کارشناسی شده که در نانوایی‌ها کارتخوان‌های مخصوصی قرار داده شده است، شخص خریدار نان باید با استفاده از کارت بانکی خود اقدام به خرید نان کند، نان به همان قیمت گذشته است و آرد هم بصورت آزاد به نانوا فروخته می‌شود و آن تفاوت قیمت نان فروخته شده و آرد آزاد پس از اتمام کار نانوایی‌ها به حساب صاحب نانوایی ارسال می‌شود این طرح چندین نکته مثبت دارد .
اولا کاهش قاچاق توسط نانوایی‌ها است. چون نانوایی که قصد فروش آرد بصورت آزاد را دارد باید به همان قیمت موجود در بازار بفروش برساند. دوما مجبور شدن نانوایی‌ها به فروش بیشتر و بالا بردن کیفیت برای فروش بیشتر اشاره نمود. چون نانوا هرچه بیشتر نان بفروش برساند دولت سود بیشتری به حساب نانوا ارسال می‌کند؛ پس در این طرح نه قیمت نان برای مصرف کننده افزایش پیدا می‌کند و نه کارت نانی که بعضی از سایت ها اعلام کرده بودند ایجاد می‌شود.
البته این طرح مشکلاتی هم پدید می‌آورد که دولت در حال رفع کردن آن‌ها است برای مثال ممکن است فردی بیشتر از حد مجاز تعیین شده نان خرید کند که باید مبلغ آن را بصورت آزاد پرداخت کند و این طرح در رابطه با بقیه مایحتاج هم قرار است که انجام شود.

– خیلی تشکر از توضیحاتی که ارائه دادید. طبیعتا این تصمیم در تمامی سطوح جامعه تاثیر خواهد گذاشت. به نظر شما حوزویان در این زمینه چه نقشی می توانند ایفا کنند؟
نکته اول این است که طلاب از مسائل و اتفاقاتی که در حال رخ دادن هست اطلاع و دانش کافی برخورار باشند یا به اصطلاح توجیه باشند تا بتوانند سوالات مردم را پاسخ دهند. هرجایی که با مردم بصورت منطقی و دقیق صحبت شده مردم قانع شده‌اند و این موضوع برای خود من هم بسیار پیش آمده که با منطق با مردم صحبت کردم و مردم هم قانع شده‌اند. پس این یک وظیفه برای طلاب است. چون این دولت روحانیت را ز خودش می‌داند و روحانیت هم همین طور پس هر زمانی که لازم به تبیین و روشنگری باشد روحانیت باید در کنار دولت باشد و کمک کند ولی این موضوع با توجیه کردن کارهای اشتباه و غلط دولت متفاوت است و هر زمانی که کار اشتباه از دولت صورت گرفت، روحانیت باید صراحتا مشکلات و انتقادات را هم بیان کند.
نکته دوم این است که روحانیت بعنوان مرجع و پناهگاه مردم باید مشکلات احتمالی درزمان اجرای این طرح ها را از سمت مردم شنیده و به دولت ارجاع نماید و تلاش برای رفع مشکلات هم داشته باشد.
بطور کلی نگاه این دولت به این است که هر طرح و کاری که می‌خواهد انجام دهد را به اطلاع مردم می‌رساند و این همان جهاد تبیین است و طلاب هم که بازوان این نظام هستند باید به کمک دولت بیایند و دولت را در این زمینه یاری کنند.
دولت در تلاش است که گرانی و مشکلات بر مردم وارد نشود و یا حداقل بودجه‌ها و یارانه‌هایی که حق مردم است به کشورهای دیگر ارسال نشود.
– نکته‌ای که وجود دارد این است که اگر روحانیت و طلاب بلندگو و ارجاع کننده مشکلات مردم به دولت باشند عرصه بر رسانه های خارجی و معاند هم تنگ خواهد شد اما این ارجاع دادن مشکلات از چه طرقی و بستری باشد؟
هم وزرا و هم استاندارها یک رابط حوزوی دارند که رابط بین حوزه و وزرا و استاندار هستند؛ حتی شخص رئیس جمهور هم دو رابط حوزوی دارند که در خدمت عزیزان هستیم، علاوه هم این‌ها درب‌های وزارتخانه‌ها و استانداری‌ها در این دولت برای روحانیون و طلاب باز است و دوستان می‌توانند به هر شخصی که مدنظرشان است مراجعه کنند چون این دولت نگاه متفاوتی نسبت به دولت‌های قبل به مردم و روحانیت دارد .چون دولت خود را مردمی و رئییس جمهور هم خود را برخاسته از حوزه می‌داند.

– شخص شما با توجه به سمت و دفتری که در اینجا دارید، برنامه های توجیهی و اطلاع رسانی برای سطوح مختلف حوزه داشته‌اید؟
بله، انشﷲ در همین هفته وزیر محترم جهاد کشاورزی دعوت شده‌اند تا در دو نشست که یکی با حضور جمعی از مبلغان برترکشور و اساتید است شرکت کند و نشست دوم هم با مجمع نمایندگان طلاب است که حضور داشته باشند.
درتلاش هستیم تا مهمانی هم برای حضور در جلسه جامعه محترم مدرسین دعوت کنیم، علاوه بر این‌ها در بعضی از نشست‌هایی که برگزار می‌شود از سمت ما کارشناسان مطلعی برای پاسخ به سوالات حضور پیدا می‌کنند.
نکته ای که در جا باید بیان کرد این است که روحانیت و طلاب باید به مردم امید دهند و ناامید کردن مردم گناهی بزرگ است، من شخصا شاهد آن بوده‌ام که وزرا و دولت مردان با تمام قوا برای حل مشکلات مردم کار می‌کنند چون این دولت، دولتی جهادی است.
از سمت دیگر مشکلاتی که اکنون در جامعه وجود دارد برخی مربوط به سیاست‌های اشتباه دوران گذشته بوده، علاوه بر این‌ها اوضاع جهانی و منطقه هم باید مورد بررسی قرار بگیرد و مشاهده شود.
پس اولا با امید و مساعدت از خداوند متعال و دوما یک دل شدن و دست در دست یکدیگر گذاشتن مردم و مسئولین و روحانیت انشﷲ این مشکلات حل شود.
یکی از وظایف مهم روحانیت و طلاب، امیدوار نگه داشتن مردم است امیدی که واهی نباشد و مردم را دلگرم نگه دارد.

در برخی از پیش‌بینی‌های اقتصاددانان رشد علمی کشور حدود ۴ درصد خواهد بود ولی این درحالی است در چند سال گذشته این رشد نزدیک به صفر و درخی زمان‌ها، منفی هم شده بود. این رشد را نهادهای بین‌المللی که اوضاع کشور ما -مانند صادرات ، واردات، فروش نفت -را مورد بررسی قرار داده بودند برای ایران پیش بینی کردند.
اگر کمک مردم و روحانیت به دولت به خوبی انجام شود انشﷲ بعد از این گردنه سخت، اقتصاد کشور تا حد مناسبی سامان پیدا کرده و ترمیم خواهد شد.

رده‌های مرتبط

دیدگاه‌ها