مباحثات

رسانه فکری تحلیلی حوزه و روحانیت

فتوای آیت‌ﷲ سیستانی و جریان داعش در عراق
با پیش‌روی گروهک تروریستی داعش در عراق و کشتار جمعیت کثیری از شیعیان عراق، مرجعیت شیعه در عراق با صدور فتوایی، به این حرکت‌های تروریستی واکنش نشان داد. در تاریخ ۲۳ خرداد ۹۳، تلویزیون عراق گزارش کرد که آیت‌ﷲ سید علی سیستانی مرجع عالی‌قدر شیعیان عراق، مردم و نیروهای مسلح و امنیتی این کشور را به دفاع از عراق و مقدسات و مقابله شجاعانه با تروریست‌ها فرا خوانده و تأکید کرده‌اند: هر کسی که می‌تواند سلاح به دست گیرد و توان مقابله با ترویست‌ها را دارد، داوطلب شود.

در پی صدور فتوای آیت‌ﷲ سیستانی، جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با صدور بیانیه‌ای حمایت قاطع خود از حضرت آیت‌ﷲ‌العظمی سیستانی را اعلام کرد.

حضرت آیت‌ﷲ مکارم شیرازی نیز در پیامی اعلام کردند: دفاع از تماميت عراق مخصوصاً عتبات عاليات بر همه علاقه‌مندان به اسلام و اهل‌بيت(علیهم السلام) به عنوان جهاد فى سبيل ﷲ واجب است و شهيدان اين راه به شهداى كربلا مى‌پيوندند.

حضرت آیت‌ﷲ‌العظمی نوری‌همدانی هم در پیامی ضمن اعلام وجوب دفاع در برابر داعش، تأکید کردند: پیروزی قطعی مسلمانان بر قدرت‌های استکباری و ایادی آنها و دنیای صهیونیستی قطعی است.

همچنین حضرت آیت‌ﷲ ˈالعظمی جوادی آملیˈ از فتوای مرجع تقلید شیعیان، حضرت آیت‌ﷲ‌العظمی سیستانی برای مقابله با گروهک تروریستی ˈداعشˈ اعلام حمایت کردند. ایشان همچنین تأکید کردند:‌ منشأ کارهای این گروه تکفیری داعش که این‌طور در عراق، به جز مردم بی‌گناه، اعتاب مقدسه را نیز تهدید کرده است و اگر از دست شان بر بیاید حرم مطهر سیّدالشهداء, حرم مطهر امیرالمؤمنین (علیهم السلام) را هم ویران می‌کنند، نبود علم است.

آیت‌ﷲ بهشتی، عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم ابراز امیدواری کرد به برکت فتوای جهاد مرجعیت ملت عراق متحد شده و کشورشان را از دست تجاوزهای داعشی ها نجات دهند و گفت: این فتوا بسیار به موقع و بجا صادر شد.

حجت‌الاسلام و المسلمین شهرستانی، نماینده آیت‌ﷲ سیستانی نیز گفت: اگر فتوای جهادی حضرت آیت‌ﷲ سیستانی با تأخیر صادر می‌شد، بغداد سقوط می‌کرد.

آیت‌ﷲ شبستری، نماینده خبرگان رهبری با اشاره به فتوای جهاد حضرت آیت‌ﷲ سیستانی در پی تجاوز داعش به مرزهای کشور عراق، گفت: دشمنان به جایگاه مرجعیت شیعه پی‌برده‌اند.

ماه مبارک رمضان و حوزه علمیه
در آستانه ماه مبارک رمضان، گردهمایی بزرگ مبلغان با حضور حضرت آیت‌ﷲ مکارم شیرازی و شخصیت‌ها و مسئولان کشوری برگزار شد. حضرت آیت‌ﷲ مکارم شیرازی در این مراسم، تعداد مبلغان و روحانیان را به اندازه نیاز ندانسته و توصیه‌های مهمی را خطاب به مبلغان ارائه کردند.

مدیر کل اوقاف و امور خیریه استان قم با اشاره به برنامه‌های اوقاف و امور خیریه استان قم در ایام ماه مبارک رمضان گفت: امسال ۶۰۰ مبلغ به سراسر کشور اعزام می‌شوند.

آیت‌ﷲ یزدی، رئیس جامعه مدرسین قم نیز با توجه به نزدیک شدن ماه مبارک رمضان، به مبلغان توصیه کرد: حوزه و مرجعیت و روحانیت می‌بایست در شرایط مختلف، زمان و مکان را در نظر داشته باشد. جناح را به عنوان جناح، حمایت نکند بلکه ارزش را به عنوان ارزش در نظر داشته باشد. لازم است مبلغ حوزه که به میان مردم می‌رود، مردم بدانند که وابستگی به هیچ جناحی ندارد و به خاطر دین تلاش می‌کند.

حضرت آیت‌ﷲ مظاهری، رئيس حوزه علمیه اصفهان هم در آستانه ماه مبارک رمضان، در پیامی به مجمع مبلغان حوزه علمیّه اصفهان، ۱۰ توصیه مهم را به مبلغان یادآور شدند. متن کامل توصیه‌های ایشان را در خبرگزاری حوزه بخوانید.

برنامه‌های سخنرانی و دروس تفسیر مراجع تقلید و علمای حوزه علمیه قم در ماه مبارک رمضان اعلام شد. بر اساس این گزارش، درس تفسیر آیت‌ﷲ سبحانی، پس از نماز ظهر و عصر در مجتمع آموزش عالی فقه (حجتیه)، برگزار می‌شود. درس اخلاق آیت‌ﷲ استادی هم هر روز بعد از نماز ظهر و عصر در حرم مطهر فاطمه معصومه برگزار خواهد شد. آیت‌ﷲ مصباح یزدی نیز هر شب پس از افطار در حسینیه امام خمینی، درس اخلاق خواهند گفت.

بیانات و سخنان علما و مراجع تقلید در هفته گذشته
حضرت آیت‌ﷲ صافی گلپایگانی در پیامی به همایش امر به معروف و نهی از منکر گفتند: امروز جامعه و کشور اسلامی ما که وارث خون پاک شهیدان می‌باشد و پاسدار انقلاب عظیم اسلامی است، بیش از هر چیز دیگری به امر به معروف و نهی از منکر احتیاج دارد.

کتاب آداب معاشرت در اسلام اثر حضرت آیت‌ﷲ ناصر مکارم شیرازی با تهیه و تنظیم ابوالقاسم علیان نژادی دامغانی به همت انتشارات امام علی بن ابی طالب علیه‌السلام راهی بازار نشر شد.

حضرت آیت‌ﷲ مکارم شیرازی با بیان اینکه ما فتوا به حرمت دخانیات داده‌ایم عنوان کردند: این فتوا سبب شده استعمال دخانیات به ضدارزش تبدیل شود؛ وزارت بهداشت هم باید تمام تلاش خود را برای کاهش مصرف مواد دخانیات به کار بگیرد؛ زیرا بیماری‌های فراوانی از این طریق گریبان جامعه را می‌گیرد.

حمید چیت‌چیان، وزیر نیرو روز گذشته با تنی چند از مراجع عظام تقلید و علما دیدار و گفت‌وگو کرد. در این دیدارها ضمن تأکید بر اسراف نکردن در مصرف آب، دغدغه‌های خود را با وزیر نیرو در میان گذاشتند. مشروح سخنان این مراجع تقلید را در پایگاه خبری شفقنا بخوانید.

تدبیر
آیت‌ﷲ‌العظمی شبیری زنجانی در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه «آیا می‌شود با شلاق افراد را به بهشت برد؟»، گفتند: این مسئله که بخواهیم به افراد شلاق بزنیم تا خدا را قبول کند، امکان خارجی ندارد.

حضرت آیت‌ﷲ مکارم شیرازی با انتقاد از گرانی انرژی در کشور گفتند: بخشنامه‌ای گران کردن منابع انرژی صحیح نیست، باید با شیب ملایم و اطلاع‌رسانی صورت گیرد تا طبقات ضعیف زیر بار گران شدن آب و برق و گاز نروند.

حجت‌الاسلام قوامی در گفت‌وگو با خبرگزاری حوزه، ناگفته‌هایی از اقتصاد مقاومتی را بیان کرد. وی در این گفت‌وگو تأکید کرد: در صورتی هم که زن و مرد هردو کار کنند، فرزندآوری کم می‌شود چون هیچ یک زمان تربیت فرزند را ندارند. بهترین راه برای فعال شدن سرمایه های انسانی این است که جابجایی درستی اتفاق بیفتد.

آیت‌ﷲ مقتدایی، نماینده مردم اصفهان در مجلس خبرگان رهبری گفت: معاونین آیت‌ﷲ مهدوی کنی رئیس مجلس خبرگان رهبری اداره مجلس را تا پایان دوره دو ساله ریاست ایشان ادامه خواهند داد.

سفیر جمهوری اسلامی ایران در واتیکان با کشیش فدریکو لومباردی، سخنگوی پاپ فرانسیس و رئیس دفتر مطبوعاتی واتیکان دیدار و گفت‌وگو کرد. سخنگوی واتیکان با ابراز علاقه‌مندی نسبت به فتاوی رهبر معظم انقلاب و سایر مراجع شیعه مبنی بر تحریم سلاح‌های کشتار جمعی، اطلاع‌رسانی در این خصوص را مفید و سازنده دانست.

رده‌های مرتبط

پاسخ دهید