مباحثات

رسانه فکری تحلیلی حوزه و روحانیت

تهدید آمریکا به حمله موشکی به سوریه

یکی از اصلی‌ترین خبرهای هفته گذشته که حوزه علمیه را تحت تأثیر خود قرار داد، احتمال حمله موشکی آمریکا به کشور سوریه بود. رهبر معظم انقلاب، در پاسخ این تهدیدها گفتند: «دخالت آمریکا در منطقه، جرقه در انبار باروت است».

حضرت آیت‌ﷲ مکارم شیرازی نیز نسبت به پیامدهای حمله نظامی به سوریه هشدار داده، تأکید کردند: «هنوز سازمان ملل نظر خود را در مورد استفاده از مواد شیمیایی در سوریه اعلام نکرده، امریکا قصد دخالت نظامی دارد و باید بگوییم که انجام چنین کاری برای آنان گران تمام خواهد شد.»

آیت‌ﷲ حسینی بوشهری، مدیر حوزه‌های علمیه کشور با تأکید بر اینکه به مصحلت آمریکا است که دست از شرارت بردارد، گفت: «آمریکایی‌ها باید از تجربه جنگ در عراق و افغانستان عبرت بگیرند.»

جانشین نماینده ولی فقیه در سپاه هم با تأکید بر اینکه آغازگران جنگ در سوریه پایان‌دهنده آن نخواهند بود، تأکید کرد: با مقاومت بزرگی که در برابر این جنایت استکبار صورت می‌گیرد، گور صهیونیست‌ها کنده خواهد شد.

و نهایتا مدیران حوزه‌های علمیه سراسر کشور نیز با اعلام حمایت قاطع از سوریه، تأکید کردند: دولت‌های جنگ‌طلب بدانند که اگر جنگی را در سوریه آغاز کنند، پایانش در اختیار آنها نخواهد بود.

اجلاس مدیران استانی حوزه‌های علمیه سراسر کشور

یکی دیگر از رویدادهای مهم هفته گذشته،‌ برگزاری اجلاس مدیران استانی حوزه‌های علمیه سراسر  کشور، با حضور آیت‌ﷲ استادی، دبیر شورای عالی‌، آیت‌ﷲ حسینی‌بوشهری، معاونان ستادی و مدیران استانی حوزه، در مجتمع فرهنگی یاوران حضرت مهدی‌(عج) جمکران بود.

آیت‌ﷲ حسینی بوشهری، مدیر حوزه‌های علمیه در این اجلاس گفت: طلاب نباید در مسایل سیاسی اهل افراط و تفریط باشند و حضور طلاب در جریانات سیاسی، سم مهلک است.

معاون آموزش حوزه‌های علمیه هم در این دیدار، از بررسی راهکارهای رفع مشکلات مدارس علمیه در دومین اجلاس مدیران استانی حوزه خبر داد.

حجت‌الاسلام‌ و المسلمین نواب، در اجلاس مدیران استانی حوزه‌های علمیه با اشاره به این‌که اولین جلسه دوره ششم شورای عالی هفتم مهرماه سال گذشته برگزار شد، گفت: تاکنون ۸۰ جلسه در دوره ششم شورای عالی برگزار شده که حاصل آن ۱۰۶ تصمیم و ۵۵ مصوبه بوده است.

اجلاس مدیران استانی حوزه‌های علمیه سراسر کشور نهایتا پس از دو روز بحث و بررسی پیرامون مسائل حوزه، با تصویب مصوبات کمیسیون‌های حوزوی و قرائت بیانیه پایانی، در قم به کار خود پایان داد. گزارش‌های تصویری این اجلاس را اینجا و اینجا ببینید.

علما و مراجع تقلید

حضرت آیت‌ﷲ علوی گرگانی، در دیدار برخی از مسئولان و کارکنان جامعه المصطفی که در دفتر معظم له برگزار شد، با اشاره به وظیفه مهم این نهاد، اظهار داشتند: به برکت انقلاب اسلامی، فضا برای نشر دین اسلام و مذهب تشیع در عرصه بین الملل فراهم است و غفلت از این نعمت بزرگ سبب خسران و ضرر می‌شود.

حضرت آیت‌ﷲ نوری همدانی برای زیارت مرقد مطهر امام رضا(ع) عازم مشهد مقدس شدند. مسئول دفتر حضرت آیت‌ﷲ نوری همدانی با بیان این مطلب و با اشاره به برنامه‌های این مرجع تقلید در مشهد به خبرگزاری حوزه گفت: این مرجع تقلید برای بیش از مدت ده روز به مشهد مقدس سفر کردند که ضمن زیارت حرم حضرت امام رضا(ع) دیدار ها و سخنرانی‌هایی به مناسبت‌های مختلف در مدت اقامت خود در این شهر مقدس با مردم و علما خواهند داشت.

خبر دیگری نیز حاکی از این است که حضرت آیت‌ﷲ جعفر سبحانی از مراجع تقلید و استاد خارج فقه حوزه علمیه قم اواخر ماه شوال به منظور سفر تبلیغی و زیارتی به شهر مقدس مشهد سفر می‌کنند.

رده‌های مرتبط

پاسخ دهید