مباحثات

رسانه فکری تحلیلی حوزه و روحانیت
در پی انتشار برخی اکاذیب درباره آیت الله طاهری خرم‌آبادی؛

13910911000322_PhotoLبه گزارش مباحثات، یکی از روحانیون ساکن خارج از کشور به مناسبت درگذشت مرحوم آیت‌ﷲ طاهری خرم آبادی مدعی شده بود آن مرحوم و آیت‌ﷲ محمد مومن در جلسه سال ۱۳۷۳ جامعه مدرسین مخالف نام بردن از مقام معظم رهبری به عنوان یکی از مراجع جائزالقلید بوده‌اند.

این روحانی که پیش از این نیز ادعاهای مختلفی را در این زمینه مطرح کرده است همچنین مدعی اعتراض شدید و ترک جلسه از سوی این افراد شده است.

امروز آیت‌ﷲ مومن در حاشیه جلسه‌ای در جامعه مدرسین حوزه علمیه قم و در پاسخ به این ادعا به خبرنگار سایت مباحثات گفت: چنین مطلبی که بیان شده و به بنده و آیت‌ﷲ طاهری خرم آبادی نسبت داده شده است به کلی دروغ است و صدردصد تکذیب می‌شود.

وی افزود: کاملا کذب محض است که بنده و آیت‌ﷲ طاهری خرم آبادی در چنین جلسه‌ای حضور داشته باشیم و به عنوان اعتراض آن را ترک کرده باشیم.

گفتنی است آیت‌ﷲ مومن پیش از مطرح کردن این سؤال تأکید کرد ادعاکنندگان چنین مطالبی شأنیت و صلاحیت نام بردن ندارند و باید از آنان به عنوان ضدانقلاب و معاند تعبیر کرد.

اما از سوی دیگر نگاهی گذرا به اسناد موجود نشان می‌دهد حضرت آیت‌ﷲ مومن در همان سال به صورت کتبی اعلام کردند: شهادت می‌دهم معظم له مجتهدی عادل و جامع الشرایط می‌باشند.

همچنین مرحوم آیت‌ﷲ طاهری خرم آبادی نیز در ضمن گفت‌وگویی چنین بیان کرده بودند: در اصل یکصد و نهم شرایط و صفات رهبر یا اعضای شورای رهبری را ذکر می‏کند که در آن هم تعبیر «صلاحیت علمی برای مرجعیت» را دارد. تنها جایی که شبهه مرجعیت بالفعل را به وجود می‏آورد اصل یکصد و هفتم قانون اساسی قبلی بود که در آن لفظ «مرجع» آمده بود. در زمان امام اعضای کمیسیون یکصد و هفت که یکی از وظایفش تفسیر قانون اساسی در این گونه موارد است، این موضوع را مورد بررسی قرار دادند که «منظور از مرجع چیست» میزان و ملاک کدام اصل است، که در نتیجه آن اکثریت اعضاء معیار را «صلاحیت مرجعیت» دانستند نه مرجعیت بالفعل. لذا بعد از ارتحال حضرت امام بنابر این مصوبه و همچنین با استناد به نامه حضرت امام(ره) مبنی بر عدم لزوم مرجعیت، انتخاب رهبری صورت پذیرفت. (ر.ک: گفت‌وگو با آیت‏ﷲ سیدحسن طاهری خرم‏آبادی، مقررات و عملکرد مجلس خبرگان، فصلنامه حکومت اسلامی، سال سوم، شماره دوم، تابستان ۷۷، صص ۱۳۱ – ۱۳۳).

در صورتی که مرورگر شما پخش فایل صوتی را پشتیبانی نمی‌کند، فایل آن را از اینجا دانلود کنید.

رده‌های مرتبط

دیدگاه‌ها

 1. رضا 

  خودتی این برگه روش واتر مارک آدرس اینترنتی داره و پشتش عکس خامنه ای است نشون میده پشت یک برگه چک نویس که عکس خامنه ای است و متعلق مدرسین حوزه علیمه است این نوشته وامضای ایشان جعل واسکن شده است .

  1. رضا2 

   خدا عقلت بده عزیزم که اینقدر چرند میگی

  2. حسین 

   سایت واترمارک شده سایت اجتهاد است به آدرسijtihad.ir که بنده یکی از دبیران بانکهای اطلاعاتی این سایت بودم. این اسناد به خاطر اینکه تبلیغی از سایت به عنوان حق معنوی بیاد و در صورت انتشار نام سایت اجتهاد هم بیان بشه این شکلی واترمارک میشه.
   سند معتبر است و اصل آن در سایت اجتهاد و اسناد طبقه بندی شده آن موجود است.

  3. آرش 

   چرا این قدر بعضی ها به چرند گویی علاقه دارند.
   آخه واتر مارک چیه بهش گیر دادی .