مباحثات

رسانه فکری تحلیلی حوزه و روحانیت

سفر سرپرست وزارت علوم به قم
یکی از اخبار هفته گذشته، سفر سرپرست وزارت علوم به شهر قم و دیدار وی با علما و مراجع تقلید بود. (گزارش تصویری)

دکتر جعفر توفیقی، سرپرست وزارت علوم که به زودی باید برای ریاست این وزارتخانه از مجلس شورای اسلامی رأی اعتماد بگیرد، در سفر خود دیدارهای بسیاری را با مراجع تقلید انجام داد و درباره مسائل مختلف این وزارتخانه از رهنمون‌های آنها بهره‌مند شد.

آیت‌ﷲ صافی گلپایگانی در دیدار با دکتر توفیقی بر اهمیت اساتید دانشگاه تأکید کرده و فرمودند: از اساتید صالح و متخصص در دانشگاه‌ها استفاده شود.

آیت‌ﷲ شبیری زنجانی نیز در دیدار خود با سرپرست وزارت علوم چهار شاخص اصلی جذب اساتید حوزه را بیان کرده، گفتند: باید افرادی در دانشگاه برای تربیت دانشجویان به کار گرفته شوند که خدا،‌ معاد و دین را باور داشته و اخلاق‌مدار هم باشند تا بتوانند نسلی علمی- اخلاقی به جامعه تحویل دهند.

پایگاه خبری شفقنا گزارش جامعی از گفت‌وگوهای دکتر توفیقی با علما و مراجع تقلید تهیه کرده است که می‌توانید اینجا بخوانید.

برگزاری کنگره بین المللی خطر جریان‌های تکفیری
با توجه به رخدادهای اخیر جهان اسلام، در هفته گذشته به همت آیت‌ﷲ مکارم شیرازی و آیت‌ﷲ سبحانی، دبیرخانه کنگره بین المللی خطر جریان‌های تکفیری کار خود را آغاز کرد. (گزارش تصویری)

حضرت آیت‌ﷲ مکارم شیرازی در مراسم آغاز به کار دبیرخانه این کنگره با بیان اینکه دشمن برای آتش فتنه در کشورهای اسلامی از تکفیری‌ها استفاده می‌کند گفتند: بر علمای اسلام است که چهره واقعی این گروه را به مردم معرفی کنند.

حضرت آیت‌ﷲ سبحانی نیز در این مراسم، با بیان اینکه کارهای تکفیری‌‌ها تماماً‌ به ضرر اسلام و به نفع دشمنان است، تصریح کردند: علما بایددر جوامع اسلامی فعالیت کرده و افراد را از دیدگاه‌‌های تکفیری برحذر دارند.

بازتاب‌های دیگری درباره سفر رئیس جمهور به آمریکا
هفته گذشته همچنین اخبار پراکنده‌ای نیز در حوزه سیاست داشت. آیت‌ﷲ مکارم شیرازی در اظهار نظری درباره سفر حجت‌الاسلام و المسلمین روحانی به آمریکا، گفتند: دولت‌مردان باید با هوشیاری، حرکات و رفتار آمریکایی‌ها را زیر نظر داشته باشند، چرا که با توجه به رفتارهای گذشته آنان نسبت به ایران، نمی‌توان به آمریکایی‌ها اعتماد کرد.

آیت‌ﷲ‌العظمی جوادی‌آملی با اشاره به سفر اخیر رئیس جمهور به آمریکا گفتند: رئیس جمهور ایران در سفر به آمریکا و سخنرانی در سازمان ملل، اصول تعامل با دیگران به ویژه در عرصه بین‌‌الملل را رعایت کرده و در تماس تلفنی کاخ سفید نیز با نهایت سربلندی پاسخ اوباما، رئیس جمهور ایالات متحده را داد.

آیت‌ﷲ موسوی اردبیلی نیز با ابراز خرسندی از مواضع رئیس جمهور در سفر به نیویورک، گفتند: سفر اخیر حجت‌الاسلام والمسلمین روحانی به آمریکا برای کل مملکت مایه برکت و خیر شد.

اخبار داخلی حوزه
شمشمین جلسه کمیته استانداردسازی تعاریف و مفاهیم حوزوی، با حضور نمایندگان مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه، حوزه علمیه خراسان، جامعة المصطفی العالمیه و حوزه علمیه اصفهان، برای یکسان‌سازی تعاریف و واژگان حوزوی تشکیل شد.

مدیر کتابخانه مدرسه فیضیه، از راه‌اندازی مرکز مشاوره تخصصی دانش‌های اصول و فقه، در کتابخانه آیت‌ﷲ حائری خبر داد. مرکز مشاوره اصول و فقه بر اساس تفاهم نامه همکاری کتابخانه آیت‌ﷲ حائری وانجمن اصول حوزه علمیه قم، به زودی فعالیت خود را آغاز خواهد کرد.

رده‌های مرتبط

پاسخ دهید