مباحثات

رسانه فکری تحلیلی حوزه و روحانیت

معاون رئیس جمهور در قم
در هفته گذشته، خانم مولاوردی، معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده به قم آمد و با علما و مراجع تقلید دیدار کرد. حضرت آیت‌ﷲ نوری همدانی در دیدار با معاون رئیس جمهور، با تأکید بر این که مشکلات اقتصادی همچنان حل نشده و ارزش پول ملی کاهش یافته است، گفتند: دولت باید اقداماتی انجام دهد که مردم عملا رفع این مشکلات را در زندگی خود احساس کنند.

حجت‌الاسلام والمسلمین سید جواد شهرستانی، نماینده آیت‌ﷲ‌العظمی سیستانی نیز در دیدار با خانم ملاوردی، معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده، زمان حاضر را اوج عظمت تشیع دانسته و تأکید کرد: امت شیعه باید به گونه‌ای حرکت کنند تا دشمنان از نقاط ضعف آنان شاد نگردد.

آیت‌ﷲ علوی گرگانی نیز با بیان این‌که وظیفه ما در قبال هجمه‌ها و شبهات دشمنان مقابله با بیان و منطق صحیح است، گفتند: زمانی که دشمن اهل منطق نیست و با زبان زور سخن می‌گوید باید با زبان زور با آنها برخورد کرد.

خانم مولاوردی با حجت‌الاسلام و المسلمین محمدجواد فاضل لنکرانی نیز دیدار کرد. این استاد حوزه علمیه با انتقاد شدید از مجلس به دلیل تصویب قانون ازدواج با فرزندخوانده، گفت: این مسئله کراهت شدید دارد و مجلس باید پاسخ دهد؛ چرا بدون هماهنگی با علما این قانون را تصویب کرده است؟

دیدار  دیگری که در سفر معاون رئیس جمهور به قم انجام شد، دیدار با آیت‌ﷲ موسوی اردبیلی بود. ایشان با انتقاد از این‌که در دنیا به زنان به عنوان کالا نگریسته می‌شود، ابراز داشتند: باید با تلاش و کوشش، نگاه مترقی اسلام به زن و مرد را برای جهانیان تبیین کنیم.

حوزه در آستانه محرم
با نزدیک شدن به ایام عزاداری سید الشهدا(ع)، حوزه علمیه نیز آرام آرام وارد فضای محرم و صفر می‌شود. حضرت آیت‌ﷲ جوادی آملی در جلسه درس خارج تفسیر خود که در مسجد اعظم برگزار شد، اظهار داشتند: ماه محرم ماه رحمت و برکت است و بهترین فرصت‌های تبلیغی برای ترویج فرهنگ حسینی است.

حضرت آیت‌ﷲ نوری همدانی با اشاره به ایام تبلیغی ماه محرم بیان کردند: طلاب در ماه محرم کار تبلیغ را در نظر بگیرند به شرط آنکه فرهنگ صحیح عاشورا را ترویج کنند.

حضرت آیت‌ﷲ مظاهری نیز در پیامی به مبلغان و طلاب در آستانه محرم و عاشورای حسینی تأکید کردند: تنها راه رهایی از مشکلات مختلف امروز جامعه، بازگشت به اخلاق است.

حضرت آیت‌ﷲ ملکوتی هم با نزدیک شدن به ایام سوگواری حضرت أباعبدﷲ الحسین و ایام تبلیغی محرم، بر ضرورت هرچه با شکوه‌تر برگزار شدن مراسم ماه محرم تأکید کرده، گفتند: مسئله عاشورا باید از تحریف، انحراف و خرافات حفظ شود.

رئیس ستاد اقامه نماز کشور، حجت‌الاسلام قرائتی در توصیه به مبلغان گفت: اگر می‌خواهید اثر گذار بوده و نفوس کلام داشته باشید، در همه امور از قرآن مدد بگیرید.

حجت‌الاسلام غرویان، استاد حوزه علمیه قم با اشاره به اینکه مداحی باید فرع بر منبر و بیان معارف اسلامی باشد، گفت: طرح مطالب و اشعار سست و هتاکانه در برخی مداحی‌ها و مجالس عزاداری اهل بیت(ع)، ظلم بزرگی به ائمه اطهار(ع) است.

مسئول اعزام گروه جهادی تبلیغی مهر نبوی(ص) با بیان این‌که فعالیت تبلیغی در مناطق سنی‌نشین گسترش بیشتری را می‌‌طلبد، گفت: فعالیت‌های آشکار و نهان وهابیت در جای جای ایران به ویژه در مناطق مرزی و سنی‌نشین کشور، سبب تعصب اهل‌سنت بر عقائد ضاله و انتشار گسترده آن شده است.

هفته گذشته همچنین گردهمایی مبلغان محرم، در سالن اجتماعات مدرسه علمیه فیضیه برگزار شد. آیت‌ﷲ حسینی بوشهری، مدیر حوزه‌های علمیه سراسر کشور در این گردهمایی با انتقاد از صداوسیما به جهت پخش برخی سریال‌ها و سبک‌شمردن لباس مقدس روحانیت، گفت: حوزه در برابر سبک شمردن کسوت روحانیت در سریال‌ها، سکوت نخواهد کرد.

فرمانده نیروی انتظامی کشور، فرمانده نیروی انتظامی کل کشور نیز در این گردهم‌آیی بزرگ گفت: دشمن‌شناسی لازمه کار یک روحانی موفق در عرصه تبلیغ است.

سردار احمدی‌ مقدم در سفر خود به قم، با آیت‌ﷲ‌العظمی صافی گلپایگانی نیز دیدار کرد. ایشان ضمن ابراز تأسف شديد از وضعيت بدحجابی و بداخلاقی‌ها در جامعه فرمودند: احکام شرعی مقدس اسلام باید در مورد حجاب و عدم اختلاط زن‌ها و مردها اجرا شود.

اخبار داخلی حوزه
ستاد انتخابات هفتمین دوره مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم، رسما در معاونت جامعه و روحانیت جامعه مدرسین حوزه آغاز به‌کار کرد.

مدیر حوزه‌های علمیه گفت: امروز در شرایطی قرار داریم که ناگزیر به ارائه مدرک در حوزه هستیم؛ زیرا نظام اسلامی مولود حوزه است و در نقاط حساس نیازمند حضور روحانیون هستیم.

مدیر حوزه علمیه استان قم از برگزاری دفاعیه بیش از ۵۵۰ پایان نامه سطوح ۳ و ۴ در شش ماه اول سال ۹۲ خبر داد.

رده‌های مرتبط

پاسخ دهید