مباحثات

رسانه فکری تحلیلی حوزه و روحانیت

بیانات و سخنان علما و مراجع عظام تقلید
حضرت آیت‌ﷲ مظاهری در ادامه دروس اخلاقی خود با اشاره به سعد و نحس بودن بعضی از ماه‌ها و روزها و ساعات اظهار داشتند: اعمال انسان اگر زشت و ناپسند باشد، به همراه خود نحوست دارد و اگر خوب و نيکو باشد، ميمنت و مبارکی به همراه خواهد داشت. قرآن کريم هشدار می‌دهد که قيامت، روز رسوایی است و اعمال بد، به صورت وحشتناکی همراه و کنار انسان هستند.

حضرت آیت‌ﷲ‌العظمی ناصر مکارم شیرازی هفته گذشته در جمع ائمه جماعات و شورای فرهنگ عمومی شهرستان نایین در قم با اشاره به اعتراض مردم به مطلب درج شده در یکی از روزنامه‌ها اظهار داشتند: در این مورد به طور جدی وارد شدم و این در حالی بود که برخی گفتند برخورد تندی انجام داده‌ام و با شدت صحبت کرده‌ام. من وظیفه خودم را انجام دادم و وقتی مقاله‌ای در توهین به حضرت علی(ع) باشد، در حقیقت هتک حرمت تشیع، مقدسات ما و همه شیعیان خواهد بود.

حضرت آیت‌ﷲ جوادی آملی، هفته گذشته در مراسم افتتاح ساختمان موسسه آموزش عالی حوزوی اسراء گفتند: عدم عقلانیت در مراکز دینی و دانشگاهی غرب منجر به جنگ‌های جهانی اول و دوم شد و همین بی‌عقلی منجر می‌شود که هر روز با تهدید ایران اسلامی، بگویند گزینه نظامی روی میز است. استاد برجسته تفسیر قرآن کریم ادامه دادند: ما دو خطر را از حوزه و دانشگاه‌های غرب دیدیم؛ آن کلیسای دینی بی‌عقل دیروز گالیله را سوزاند و امروز قرآن را می‌سوزاند. این بی‌عقلی مرکز دینی و مذهبی غرب است که هم انجیل‌سوزی هم قرآن‌سوزی و هم تفتیش عقاید می‌کند.

تدبیر
آیت‌ﷲ حسینی بوشهری، در دیدار مدیر کل و مسئولان آموزش و پرورش و نهضت سوادآموزی استان قم با تسلیت ایام رحلت نبی مکرم اسلام(ص) ، امام حسن مجتبی(ع) و امام رضا(ع)، اظهار داشت: همه باید از ظرفیت‌های موجود در امر آموزش استفاده کنند و یکی از مهم‌ترین ظرفیت‌ها، حوزه علمیه است. از ظرفیت‌های حوزه در نظام آموزشی کشور استفاده نشده است.

حضرت آیت‌ﷲ جوادی آملی در دیدار رئیس سازمان انرژی اتمی کشورمان، هوشمندی و رعایت ادب را دو خط قرمز تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای خوانده، اظهار داشتند: باید قدرت علمی کشور در دو محدوده ادب و هوشمندی حفظ شود. هم در متولیان دینی غرب و هم در جامعه دانشگاهی آنها کم بودن عقل و درایت مشهود است و از این روست که غرب گرفتار دین بی‌عقل و عقل بی‌دین می‌باشد.

حضرت آیت‌ﷲ علوی گرگانی استاد برجسته درس خارج حوزه علمیه قم در دیدار جمعی از پاسداران انقلاب اسلامی ضمن تأکید بر ضرورت وحدت و همدلی در جامعه، گفتند: اختلاف و دوری از یکدیگر هیچ حاصلی برای کشور ندارد و تنها دشمنان ما را خوشحال می‌کند. اختلاف در داخل موجب امیدواری دشمنان می‌شود.

آیت‌ﷲ کعبی، نماینده مردم خوزستان در مجلس خبرگان رهبری، اعلام برائت از فتنه ۸۸ را یک شاخص مهم برای اثبات وفاداری به نظام، ولایت و قانون اساسی دانست و تأکید کرد: نتیجه انتخابات ریاست جمهوری یازدهم ثابت کرد آنچه ضد انقلاب و فتنه‌گران به عنوان دست‌کاری در انتخابات می‌گفتند، توهمی بیش نیست.

حضرت آيت‌ﷲ مكارم‌شيرازی در ديدار با اعضای مراسم تقديم جايزه كميسيون حقوق بشر اسلامی به حجت‌الاسلام والمسلمین ارسطا گفتند: در بحث حقوق بشر باید تهاجمی با غرب برخورد کنیم.

بین الملل
حجت‌الاسلام و المسلمین ربانی، سفیر جهوری اسلامی ایران در واتیکان در مصاحبه با خبرگزاری کاتولیک بین المللی، موسوم به زنیت (ZENIT) در پاسخ به پرسش‌های خبرنگار اين خبرگزاری گفت: شیعه و کاتولیک باید مبانی مشترک ایمانی همدیگر را بهتر بشناسند چه اینکه بسیاری از فاصله‌ها ناشی از نا آشنایی و فقدان شناخت یکدیگر است. امروز پدیده افراط‌گرایی و تروریسم، دشمن مشترک ماست.

آیت‌ﷲ سید هاشم حسینی بوشهری، مدیر حوزه‌های علمیه سراسر کشور، در مراسم اختتامیه سی و ششمین دوره مسابقات قرآن کریم مرحله استانی قم، گفت:‌ تا زمانی که به کتاب ﷲ و عترت چنگ بزنیم هیچ خطری ما را تهدید نمی‌کند، تحریم‌ها و عربده‌کشی دشمنان نیز نمی‌تواند ذره‌ای خلل در اراده ملت و مسئولان کشورمان ایجاد کند.

حضرت آیت‌ﷲ علوی گرگانی ظلم، خون‌ریزی و استفاده از سلاح‌های کشتار جمعی از سوی استکبار جهانی را نشانه عدم اعتقاد آنها به آخرت دانسته، گفتند: کسانی که به آخرت اعتقاد دارند استفاده از سلاح‌های هسته‌ای را حرام می‌دانند.

حضرت آیت‌ﷲ مکارم شیرازی در دیدار جمعی از اساتید و مسئولان دانشگاه آزاد اسلامی ساوه، اظهار داشتند: برخی فکر می‌کنند هرچه از اروپا بیاید حق است در حالی که فرهنگ غنی اسلامی و اهل بیت(ع) حق است. امروز ایران اسلامی به جایی رسیده که رئیس جمهور آمریکا بزرگ‌ترین دغدغه فکری خود را مسئله رابطه با ایران عنوان می‌کند.

بزرگداشت مرحوم آیت‌ﷲ آقا مجتبی تهرانی
هفته گذشته، مراسم اولین سالگرد ارتحال آیت‌ﷲ آقامجتبی تهرانی در مسجد جامع بازار تهران برگزار شد. در این مراسم شخصیت‌هایی همچون حجج اسلام والمسلمین دری نجف آبادی، پورمحمدی، رشاد، همچنین مهندس دارابی، انواری و دیگر مسئولان و شخصیت‌ها حضور داشتند.

آیت‌ﷲ سید حسینی بوشهری، مدیر حوزه‌های علمیه سراسر کشور، در این مراسم طی سخنانی در بیان ویژه‌گی‌های آیت‌ﷲ آقا مجتبی تهرانی یادآور شد: ایشان شخصیتی وارسته و از خانواده اهل علم و شاگرد ویژه امام راحل(ره) بودند و امام(ره) علاقه زیادی به ایشان داشت به طوری که مباحث علمی را به ایشان واگذار می‌کرد و تنها شخصیتی بود که این همه مورد علاقه امام(ره) قرار داشت.

بازار نشر
کتاب «حکمت ناب» اثر آیت‌ﷲ انصاری شیرازی با حضور مدیر حوزه‌های علمیه سراسر کشور، رونمایی شد. این کتاب، آمیزه‌ای از اخلاق و عرفان دینی را مبتنی بر مبانی اندیشه اسلامی و معارف بزرگ و شگرف مذهبی برای طلاب و فضلا عرضه کرده است.

مدیر حوزه‌های علمیه کشور با تجلیل از خدمات آیت‌ﷲ انصاری شیرازی به حوزه و حوزویان، گفت: آیات عظام بهجت(ره) و گلپایگانی(ره) توصیه می‌کردند که از وجود ایشان استفاده شود، چرا که ایشان حق بزرگی بر گردن حوزویان دارد.

رده‌های مرتبط

پاسخ دهید