مباحثات

رسانه فکری تحلیلی حوزه و روحانیت
در حاشیه برگزاری مجلس ترحیم والده وزیر امور خارجه در مسجد اعظم؛

tarhim-zarifمباحثات: مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه، جامعة المصطفی العالمیه و استانداری قم پنجشنبه گذشته با صدور اطلاعیه‌ای مراسم بزرگداشتی به مناسبت درگذشت والده وزیر امور خارجه در مسجد اعظم قم برگزار نمودند.

ضمن احترام به وزیر امور خارجه کشورمان و همچنین آرزوی علوّ درجات برای مرحومه والده ایشان، این سؤال مطرح می‌شود که چه ارتباط و مناسبتی میان مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه و وزیر امور خارجه وجود دارد که این مرکز با صدور اطلاعیه‌ای مجلس بزرگداشتی برای والده ایشان در قم برگزار می‌کند؟ آیا پیش از این نیز مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه به مناسبت درگذشت والدین دیگر وزرا و مسئولان و یا حتی فوت برخی از وزرا چنین مراسمی برگزار نموده است که این موضوع مسبوق به سابقه باشد؟

بر اساس روال منطقی که تا کنون وجود داشته مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه به مناسبت درگذشت مراجع عظام تقلید، علما و بزرگان حوزه چنین برنامه‌هایی را برگزار کرده است و یا آنکه بازماندگان متوفی از بیوت علما و بزرگان دینی و حوزوی بوده‌اند.

نکته دیگر و جالب توجه محل برگزاری این مراسم بود. مسجد اعظم قم به واسطه قدمت و جایگاه خاصی که دارد همواره محل برگزاری مجلس ترحیم مراجع عظام و بزرگان دینی و دیگر مراسم دینی و ملی بسیار مهم بوده است. اینک با چه توجیهی در این مسجد و با سابقه و جایگاهی که بیان شد این مجلس منعقد گردیده است؟

سؤالات فوق با توجه به احترامی است که برای مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه و تصمیمات این مرکز قائلیم و معتقدیم با توجه به جایگاه حساس و بسیار محترمی که این مرکز دارد، توجه به ظرافت‌ها و تأثیرات تصمیمات اتخاذ شده بسیار ضروری است.

در پایان مجددا متذکر می‌شویم که سؤال فوق به هیچ عنوان نافی زحمات دست‌اندرکاران دیپلماسی کشور به‌ویژه وزیر امور خارجه نبوده و حمایت‌های مراجع عظام و بزرگان حوزوی از دولت‌مردان جمهوری اسلامی ایران امری کاملا بدیهی است.

رده‌های مرتبط

دیدگاه‌ها

  1. مرتضی 

    سلام
    جناب آقای نجمی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم پیش از این و در زمان صدارت برای رحلت مادر دکتر ولایتی مجلس بزرگداشت گرفته بود ضمنا در مسجد اعظم برای خیلی غیر معممین از قبل انقلاب تا کنون مراسم ختم گرفته شده است که آخرین آن آقای عسگر اولادی بود

پاسخ دهید