مباحثات

رسانه فکری تحلیلی حوزه و روحانیت

علما و مراجع عظام تقلید
حضرت آیت‌ﷲ وحید خراسانی در درس تفسیر خود که در مسجد اعظم قم برگزار شد، با تأکید بر اینکه همه چیز در قرآن و روایات است به طلاب توصیه کردند که وقت خود را صرف قرآن و روایات کنند و گفتند: بنده از اول عاشق فلسفه بودم اما بعد از مدتی فهمیدیم آنچه گمشده فقط در کتاب و سنت است.

حضرت آیت‌ﷲ شبیری زنجانی با ابراز تأسف از اینکه تقید رسانه‌ها به صداقت کمرنگ شده است، گفتند: گاهی انتشار خبری به نفع دین است اما گاهی انتشار یک خبر مصلحت دینی ندارد و حتی ضرر دینی دارد که نباید آن را منتشر کرد.

آیت‌ﷲ محمدتقی مصباح یزدی،در جمع طلاب، روحانیان و علمای استان آذربایجان غربی در مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره)، با بیان این‌که علما پس از نبی‌اکرم و ائمه وارثان رسالت هستند،‌ گفتند: مهم‌ترین چیزی که بنده در این دنیا درک کردم این است که آدمی باید نخست بفهمد در این نظام هستی چه جایگاهی دارد.

حضرت آیت‌ﷲ سبحانی در درس خارج اصول خود که در مسجد اعظم قم برگزار شد با بیان این‌که در روایات جوانی به جنون تعبیر شده است، گفتند: جوانان باید مراقب اعمال و رفتار خود باشند و با عمل به تقوا در بزرگسالی دچار مشکل نشوند.

حضرت آیت‌ﷲ مکارم شیرازی در دیدار شماری از طلاب و روحانیان آذربایجان غربی، با تشریح عوامل موفقیت طلاب و روحانیان تأکید کردند: برای کسی که طالب علم است فرشتگان و تمام موجودات زمین حتی ماهیان دریا استغفار می‌کنند.

تدبیر
آیت‌ﷲ محمد تقی مصباح یزدی، در دیدار جمعی از دانشجویان دانشگاه‌های ساوه و ارسنجان با اشاره به اینکه حضور دشمنان میان ملت‌ها و دولت‌ها همیشگی بوده است، اظهار داشتند: اقتدار، عزت و عظمت ایران اسلامی به واسطه نظام ولایی همچون خاری در چشم دشمنان است.

حضرت آیت‌ﷲ علوی گرگانی با بیان اینکه اگر در داخل اتحاد داشته باشیم دشمن حتی تصور تعرض به کشور را هم نخواهد کرد، گفتند: دشمن با ایجاد تفرقه در میان مردم به دنبال این است که کشور را همچون گذشته مستعمره خود کند.

رئیس مرکز فقهی ائمه اطهار در دیدار علما، بزرگان، اساتید و طلاب استان آذربایجان غربی که در این مرکز برگزار شد با بیان این‌که حفظ انقلاب وظیفه اصلی حوزه‌های علمیه است، گفت: امروز باید توجه طلاب نسبت به رشد، استواری، حفظ و استمرار انقلاب بیشتر باشد، چون انقلاب مولود حوزه‌های علمیه است.

آیت‌ﷲ حسینی بوشهری با بیان‌ این‌که دشمن در ایجاد تفرقه میان مسلمانان رندانه عمل می‌کند، گفت: غربی‌ها خودشان به سمت اتحاد می‌روند و اتحادیه اروپا ایجاد می‌کند، ولی وقتی نوبت به مسلمانان می‌رسد می‌گویند عده‌ای کافر و عده‌ای مسلمانان هستند.

حضور معاون اول رئیس جمهور در قم و دیدار و با علما 
اسحاق جهانگیری، معاون اول رییس جمهور در سفری یک‌روزه به قم با حضرات آیات عظام صافی گلپایگانی، مکارم شیرازی، ‌وحید خراسانی، نوری همدانی، جوادی آملی و دیگر بزرگان حوزوی دیدار کرد.

آیت‌ﷲ مکارم شیرازی در دیدار معاون اول رئیس جمهور، در سخنانی اظهار داشتند: رأی مردم به حجت‌الاسلام روحانی نشان‌دهنده آن است که مردم به قشر روحانیت علاقه‌مند هستند و برای همین یک روحانی را برای عالی‌ترین مقام اجرایی کشور برگزیده‌‌اند.

حضرت آیت‌ﷲ صافی گلپایگانی هم در دیدار معاون اول رئیس جمهور تأکید کردند: حفظ ارزش‌ها و اصول اولیه‌ انقلاب که همان حاکمیت دین و احکام نورانی اسلام است، بر همگان واجب است و مردم متدین ما نیز همین را می‌خواهند.

حضرت آیت‌ﷲ جوادی آملی در دیدار اسحاق جهانگیری اظهارات وزیر امور خارجه آمریکا مبنی بر روی میز بودن گزینه نظامی را بی‌اهمیت دانسته، تهدیدهای مقامات آمریکایی را بی‌اهمیت خوانده و گفتند: آن روزی که آمریکایی‌ها در کشور ما حضور داشتند نتوانستند کاری از پیش ببرند و به راحتی بیرون شان کردیم.

تأکید  حضرت آیت‌ﷲ موسوی اردبیلی نیز بر پیشرفت شهر قم بود و ضمن اشاره به این‌که از دولت می‌خواهیم کمک ویژه به شهر مقدس قم داشته باشد، خاطرنشان کردند: کمک کنید تا پروژه‌های عمرانی قم با سرعت بیشتری انجام شده و به اتمام برسد.

حضرت آیت‌ﷲ نوری همدانی هم با تأکید بر اینکه روند مذاکرات و برقراری ارتباط با سایر دولت‌ها نباید موجب تحقیر ایران شود، گفتند: باید پاسخ قاطعی به اظهارات رئیس جمهور و وزیر امورخارجه آمریکا داده شود.

اسحاق جهان‌گیری در سفر یک‌روزه خود به قم، با نماینده آیت‌ﷲ سیستانی هم دیدار کرد. حجت‌الاسلام والمسلمین شهرستانی دلیل هجمه دشمنان را قدرت شیعه عنوان کرد و ابراز داشت: مسائل اعتقادی و فکری از اهمیت بیشتری نسبت به مسائل اقتصادی برخودار هستند و به همین دلیل باید توجه بیشتری صورت گیرد.

جهان اسلام
چهارمین کنفرانس تقریب مذاهب اسلامی آلمان با موضوع «تحصیل دروس اسلامی در مدارس آلمان و چالش‌های پیش رو » ۲۶ ژانویه ۲۰۱۴ برابر با ۶ بهمن ۱۳۹۲ در مرکز اسلامی هامبورگ برگزار گردید. گزارش تفصیلی این کنفرانس را در خبرگزاری حوزه بخوانید.

آیت‌ﷲ سید محمدجواد علوی بروجردی، در دیدار جمعی از دانشجویان شیعه ترکیه با اشاره به لزوم همبستگی شیعیان جهان، گفت: ما در عالم شيعه مرز جغرافيایی نداريم و مرزهای جغرافيایی را ديگران برای ما ترسيم كرده‌اند؛ بین ما فاصله نيست، همه ما یک خانواده، جمعيت و امت هستيم و در هر جای دنيا كه باشيم عقايد، اهداف و منافع مشترک داريم و جدايي بين ما بی معنا است.

آیت‌ﷲ نوری همدانی، در پایان درس خارج فقه خود، در مسجد اعظم قم، با اشاره به ماهیت اصلی تکفیری‌ها، تأکید کردند: تکفیری‌ها توسط استکبار جهانی برای از بین بردن اتحاد مسلمین ایجاد شده‌اند. همه مسلمین وظیفه دارند که با اتحاد و انسجام، در برابر تکفیری‌ها بایستند.

جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در خصوص انحلال شورای علمای شیعه بحرین بیانیه‌ای صادر و تأکید کرد: انحلال شورای علمای شیعه بحرین، به‌‌ عنوان مهم‌ترین نهاد دینی شیعیان آن کشور مصداق بارز طائفه‌گرایی و تهاجم هدفمند علیه آزادی اعتقادات مذهبی است. متن کامل این بیانیه را در خبرگزاری رسا بخوانید.

آیت‎ﷲ سیدهاشم حسینی بوشهری، در جمع خبرنگاران با اشاره به رسالت جهانی حوزه‎های علمیه، گفت: آیت‎ﷲ‎العظمی بروجردی(ره) در سال‌هایی که هنوز حوزه علمیه شیعه این ظرفیت جهانی را نداشت، یک‌تنه به میدان آمدند و جریان تعامل جهانی حوزه را ایجاد کردند. ارتباط حوزه علمیه قم و الازهر مصر و مراکز بزرگ جهان اسلام در صدر اولویت‎های بین‎‏المللی حوزه قرار دارد و حوزه قم از این ارتباط استقبال خواهد کرد.

رئیس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس، حجت‌الاسلام والمسلمین احمد مبلغی، در نشست علمی «امت اسلامی، مبانی و مؤلفه‌ها» که در مجمتع آموزش عالی فقه (حجتیه) قم برگزار شد با تأکید بر اینکه وحدت اسلامی از در هم آمیختگی چندلایه رنج می‌برد، گفت: مشروعت وحدت به عبور از خط قرمز حقانیت مذهب نیست.

حجت‌الاسلام والمسلمین اختری، دبیر کل مجمع جهانی اهل بیت گفت: حدود ۳۶۰ مؤسسه و مرکز پیروان اهل بیت با ما در ارتباط بوده که در راستای تحقیق و پژوهش در آثار اهل بیت، نشر و توزیع کتب و معارف اهل بیت و دفاع از مکتب اهل بیت از جمله رویکردها است.

نماینده شیخ عیسی قاسم در ایران از ارسال نامه علمای شیعه بحرین به مراجع تقلید قم و درخواست کمک از ایشان برای مقابله با حکم انحلال شورای اسلامی علما خبر داد.

مسائل مستحدثه
در پیش‌نشست نخستین همایش ملی «فقه هسته‌ای» که با حضور جمعی از اساتید و طلاب در سالن همایش انجمن‌های علمی حوزه برگزار شد دلایل حرمت سلاح‌های هسته‌ای از نگاه فقه بررسی شد. مدیر گروه سیاست پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه در این نشست که به همت انجمن فقه حقوق حوزه و پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی و با همکاری سازمان انرژی اتمی برگزار شد با ارائه مقاله‌ای با موضوع «ممنوعیت استفاده از سلاح‌های کشتار جمعی، نقد و بررسی ادله» اظهار داشت: نگاه به سلاح هسته‌ای از جنبه جواز و یا عدم جواز استفاده این گونه سلاح‌ها، به یکی از جنجالی‌ترین مباحث روز جهان تبدیل شده است.

حضرت آیت‌ﷲ سبحانی سیاست کنترل جمعیت را تهدید برشمردند و تصریح کردند: باید قوانین مرتبط با کنترل نسل و جمعیت لغو شود تا با فرهنگ‌سازی سیاست افزایش جمعیت ترویج شود.

اخبار داخلی
همایش پانزدهمین کتاب سال حوزه در مدرسه عالی امام خمینی(ره) در قم با حضور علما، بزرگان و مراجع تقلید برگزار شد. حضرت آیت‌ﷲ جوادی آملی، در این مراسم با اشاره به اینکه شیطان، عدو مبینی است که هیچ گاه دلش به حال هیچ انسان نمی‌سوزد و با کسی آشتی نمی‌کند، گفتند: حوزویان با نگاه قرآنی و جهانی به تالیف آثار بپردازند.

آیت‌ﷲ حسینی بوشهری، مدیر حوزه‌های علمیه در این مراسم، عدم نیازسنجی صحیح در عرصه کتاب را از آسیب‌های حوزه در این زمینه برشمرد و اظهار کرد: موازی‌کاری‌ها در حوزه به فراوانی صورت می‌‌گیرد چراکه هیچ مرکز علمی از فعالیت‌های مراکز دیگر با خبر نیست.

معاون پژوهش حوزه‌های علمیه نیز دیگر سخنران این مراسم بود و از تصویب اساسنامه تأسیس صندوق ملی حمایت از پژوهشگران حوزوی از سوی شورای عالی حوزه‌های علمیه خبر داد.

در پانزدهمین همایش کتاب سال حوزه همچنین از مجاهدت‌های علمی حضرت آیت‌ﷲ عبدﷲ جوادی آملی، استاد و مفسر برجسته قرآن کریم تجلیل به عمل آمد. حضرت آیت‌ﷲ جوادی آملی اگرچه در ابتدای سخنان خود به عنوان سخنران ویژه این مراسم از این تجلیل شایسته قدردانی کرد اما نکاتی را متذکر شد که حوزویان و حضار در سالن همایش را به تأمل و تفکر واداشت.

پانزدهمین همایش کتاب سال حوزه با معرفی آثار برگزیده، آثار شایسته تقدیر و آثار تحسین شده پژوهشگران حوزوی به کار خود پایان داد.

دیگر اخبار داخلی حوزه…
کارشناس آمریکای لاتین جامعةالمصطفی العالمیه از راه‌اندازی زبان اسپانیایی برای نخستین بار در مرکز زبان حوزه خبر داد.

مدیر حوزه‌های علمیه با اشاره به اهمیت بحث ولایت فقیه و پرداختن به آن در حوزه علمیه گفت: حوزه علمیه اهتمام ویژه‌ای به بحث ولایت فقیه دارد و دروس ولایت فقیه از سوی اساتید برجسته حوزه تدریس می‌شود.

آیت‌ﷲ استادی، دبیر شورای عالی حوزه های علمیه بر ضرورت توجه طلاب به تفسیر قرآن تأکید کرد و گفت: طلاب نباید نسبت به تفسیر قرآن بیگانه باشند.

رده‌های مرتبط

دیدگاه‌ها

  1. حوزوی 

    خوب است مباحثات فرا کشوری هم نگاه کند ! ….انحلال شورای علمای بحرین یکی از فجایع اخیر در جهان اسلام بود . ایت الله روحانی در باسخ رهبر بحرین اطلاعیه ایی دبزبان عربی منتشر کردند که ترجمه ان هم در سایت های حساس به جهان اسلام منتشر است .

پاسخ دهید