مباحثات

رسانه فکری تحلیلی حوزه و روحانیت

زمانی که نخستین انتقاد صریح از سوی مراجع عظام تقلید مبنی بر دستور احمدی‌نژاد برای ورود زنان به ورزشگاه‌های فوتبال صادر شد هیچ‌کس فکر نمی‌کرد این موضوع به یک بحران برای دولت مورد حمایت اکثریت حوزویان تبدیل شود، تا جائی که حتی آیت‌ﷲ مصباح یزدی نیز به صورت محرمانه انتقاد صریح خود را در این زمینه منتقل کرد و همین موضوع به سردی روابط و بعدها تقابل جدی تبدیل شد.

موضوع ورود زنان به ورزشگاه‌ها از اوایل دوره احمدی‌نژاد به صورت جدی مطرح شد و تاکنون فراز و فرودهای زیادی داشته‌است. در دولت روحانی روش‌های مختلف حضور محدود هم تجربه شد و هنوز راه‌کاری برای این رفع این موضوع پیدا نشده است.

از سوئی مراجع عظام تقلید همچنان بر همان نظر اولیه خود هستند و از سوی دیگر در سال‌های اخیر بحث محدودیت یا محرومیت فوتبال ایران در مجامع بین‌المللی مطرح شده‌است که با توجه به فراگیری بحث فوتبال در جامعه ممکن است تحقق این تحریم‌ها به یک نارضایتی اجتماعی شدیدی منجر شود.

در این بین مهمترین حلقه‌ی مفقوده برای حل این معضل، گفت‌وگوی نزدیک متولیان هردوی سوی ماجرا باشد. هم‌اینک وزارت ورزش و جوانان و برخی مسئولان فرهنگی و انتظامی در یک سوی ماجرا و مراجع عظام تقلید و برخی فقها و محققان این موضوع در سوی دیگر قرار دارند.

خوشبختانه پس از مدت‌ها رابط رئیس‌جمهور در امور روحانیت و ارتباط با علما و مراجع انتخاب شده‌است. طبیعتا موضوع اخیر یکی از ماموریت‌های ایشان است و جناب آقای حاج ابوالقاسمی با نقش‌آفرینی جدی و سریع می‌تواند با برگزاری جلسات هم فکری بین دوسوی ماجرا به یک راه‌حل برسد چه آنکه ایشان سال‌ها مسئولیت پژوهشکده فقه نظام را بر عهده داشتند و این سابقه نشان می‌دهد چنین مسائلی دغدغه و اولویت‌های فکری ایشان هم هست.

شاید یکی از دلایل اصلی بروز تنش و تقابل بین مراجع عظام تقلید با آقای احمدی‌نژاد ضعف عملکرد و ارتباطی رابط وقت وی با حوزویان بود که نتوانست چالش پیش آمده به مدیریت و به سرانجام رساند.

زیبنده نیست که در موضوعی دارای اضلاع مختلف اجرائی، فرهنگی و دینی شاهد قطع ارتباط و گسستگی باشیم و طبیعتا نتایج مخرب عدم همفکری می‌تواند صدمات گسترده‌ی اجتماعی را درپی داشته باشد.

رده‌های مرتبط

دیدگاه‌ها

 1. علی فرجام 

  بسم الله الرحمن الرحیم.

  حضور زنان در ورزشگاه ها،تسریع و تکمیل میکند فروپاشی نظام خانواده را.
  آنچه در غرب و شرق عالم اتفاق افتاده را تکرار نکنیم و از سرنوشت خاسرین و کافرین عبرت بگیریم.
  رشد و تعالی زنان را در خانه و خانواده جستجو کنیم تا مردان به معراج روند.
  اگر امروز ورزشگاه شود،فردا جای دیگر و چیز دیگر خواهد شد و توان ممانعت نخواهد بود.

  و العاقبة للمتقین.

پاسخ دهید