مباحثات

رسانه فکری تحلیلی حوزه و روحانیت

بیانات علما و مراجع تقلید در هفته گذشت
حضرت آیت‌ﷲ وحید خراسانی در درس تفسیر خود با اشاره به این‌که هر کس باید به اندازه درک و علم خود سخن بگوید، گفتند: حق خدا بر عباد این است که در چیزی که نمی‌دانند توقف کنند و اگر کسی در برابر چیزی که نمی‌داند به وظیفه خود عمل کند باب علم در برابر او باز می‌شود.

حضرت آیت‌ﷲ صافی گلپایگانی در پیامی به کنگره شعر فاطمی در قم گفتند: بايد بر دنيا فخر داشته باشيم كه بزرگ‌ترين بانوی جهان الگو و اسوه‌ بانوان مسلمان می‌باشد. امروز زنان ما با پيروی از دستورات انسان‌ساز ايشان خود را در صف مقدم بانوان جهان می‌بينند و به اين كرامت و افتخار بزرگ به خود می‌بالند.

حضرت آیت‌ﷲ سبحانی در درس خارج اصول خود با بیان این‌که امروز در غرب جوانان مسیحی از آثار گذشتگان خود چیزی ندارند، ابراز کرد: اگر می‌خواهیم به این مشکل برخورد نکنیم باید آثار اسلامی را برای آیندگان حفظ کنیم.

حضرت آیت‌ﷲ ناصر مکارم شیرازی، در دیدار جامعه مداحان و معلمین و کادر اجرایی مدارس شهرک‌های سپاه پاسداران استان تهران گفتند: به برکت تعلمیات قرآن، مجالس حسینی و فاطمی و بسیجیان و معلمان آگاه در مقابل تهاجم علیه تشیع و انقلاب اسلامی می‌ایستیم و در این مسیر هیچ گاه نباید حالت انفعالی داشته باشیم.

حضرت آیت‌ﷲ جوادی آملی در دیدار جمعی از مسئولان استاد مازندران گفتند: دین می‌خواهد که مردم مزدور نباشند و کریمانه زندگی کنند چرا که مزدوری از کرامت انسان می‌کاهد.

آیت‌ﷲ‌العظمی نوری همدانی در جمع گروهی از طلاب مدارس علمیه شهرستان چالوس گفتند: مهم‌ترین وظیفه‌ای که حوزویان دارند طلبگی در کلاس درس امام صادق(ع) است که باید فقه و معارف اسلامی و شیعی را بیاموزند و این نوعی جهاد فی سبیل‌ﷲ است.

حضرت آیت‌ﷲ محمد سعید حکیم با حضور در دفتر حضرت آیت‌ﷲ بشیر نجفی از این مرجع تقلید عیادت کرد. حضرت آیت‌ﷲ نجفی چندی پیش به دلیل عارضه قلبی به بیمارستان منتقل شده بود و روز یکشنبه نیز تحت عمل جراحی قرار گرفت.

حضرت آیت‌ﷲ حسین نوری همدانی، عصر روز یکشنبه با حضور در بیت آیت‌ﷲ یحیی انصاری شیرازی از این عالم و عضو برجسته جامعه مدرسین حوزه علمیه قم عیادت کردند. آیت‌ﷲ انصاری شیرازی که به دلیل کسالت و بیماری مدت‌ مدیدی است که در بستر بیماری قرار دارند، به زحمت اشعاری که حضرت آیت‌ﷲ نوری همدانی در دفاع از امام و نهضت ایشان در سال ۴۲ سروده بودند را قرائت کردند.

تدبیر
حضرت آیت‌ﷲ جوادی آملی در درس تفسیر خود با بیان اینکه در جامعه اسلامی، هیچ مجرمی امنیت ندارد گفتند: اگر این مجرمین حمایت نشوند، دیگر کسی به دنبال رواج آن نیز نخواهد بود و دستگاه‌ها به جای مبارزه با آنها به کارهای دیگری می‌پردازند.

حضرت آیت‌ﷲ نوری همدانی در دیدار جمعی از مسئولان کمیته امداد، با بیان این که اسلام با تمرکز پول و سرمایه در یکجا مخالف است گفتند: آنچه در عرصه اقتصادی مهم است رسیدگی به وضعیت بانک‌هاست؛ چرا که پول‌های مردم در آنجا انباشته می‌شود که اگر در راه تولید و رفع فقر و بیکاری به کار گرفته نشود منشأ بسیاری از مفاسد می‌شود. ایشان همچنین افزودند: نباید اینگونه باشد که سرمایه‌ها در بانک‌ها متمرکز و از گردش در بازار خارج شوند و اسلام هم می‌گوید ثروت جامعه باید در اختیار همگان بوده و برای افزایش تولید به کار رود.

آیت‌ﷲ حسینی بوشهری، مدیر حوزه‌های علمیه کشور در گفت‌وگو با خبرگزاری حوزه، با اشاره به دغدغه‌ها و نگرانی‌های رهبر معظم انقلاب در مسئله فرهنگ، رفع دغدغه‌های معظم له و مراجع عظام تقلید در زمینه مسائل فرهنگی را از مهم‌ترین رویکردهای حوزه ذکر کرد.

اخبار بین الملل و جهان اسلام
پژوهشکده حقوق بشر اسلامی که تحت اشراف حضرت آیت‌ﷲ امکارم شیرازى فعالیت مى‌کند پس از بررسى کامل قطع‌نامه پارلمان اروپا در توصیه‌های مهمی به این پارلمان هشدار داد: پارلمان اروپا به جاى اینکه ایران را توصیه به آزادى همجنس‌گرایان کند، کارى که در فرهنگ الهى تمام کشورهاى اسلامى از زشت‌ترین گناهان محسوب مى‌شود، دوستان خود را به ترک این کار زشت غیرانسانى تشویق نماید.

یکی از نویسندگان عربستانی طی یادداشتی ضمن اعتراض به اقدام اخیر آموزش و پرورش عربستان در اختصاص دادن بخش قابل توجهی از کتاب ششم ابتدایی به مباحث طائفه‌ای و آماده کردن دانش‌آموزان برای نزاع‌های مذهبی، به ریشه استفاده از اصطلاح اهل سنت و جماعت و سوء استفاده‌ای که این روزها از آن در عربستان می‌شود پرداخت.

ناصر ابوشریف، نماینده جنبش جهاد اسلامی با بیان اینکه مسئله فلسطین در بدترین حالت خود قرار دارد،‌ گفت: الان مسئله فلسطین در بد‌ترین حالت خود قرار دارد و رژیم صهیونیستی با سوء استفاده از این فرصت برای تحمیل صلح به نفع رژیم غاصب قدس عمل می‌کند.

حجت‌الاسلام شیخ فوزی آل سیف استاد حوزه علمیه قطیف خواستار برقراری هم‌زیستی مسالمت‌آمیز و روحیه گذشت میان پیروان مذاهب اسلامی و پرهیز از اختلافات فکری و طایفی شد.

حجت‌الاسلام و المسلمین شمالی، فارغ‌التحصیل دکترای فلسفه اخلاق از دانشگاه منچستر انگلستان نویسنده کتاب «در پی فضیلت» و مبلغ فعال در عرصه بین‌المللی، در گفت‌وگو با خبرگزاری حوزه، راهکارهای تعامل فکری با غرب، نحوه حضور حوزه در این عرصه و تفاوت نگاه حاکمیت و رسانه‌های غرب با افکار عمومی را تشریح کرد.

اخبار داخلی حوزه
آیت‌ﷲ حسینی بوشهری، در حوزه امتحانی آزمون ورودی سال تحصیلی ۹۴-۹۳ حوزه‌های علمیه که در شبستان نجمه خاتون حرم مطهر حضرت فاطمه معصومه سلام‌ﷲ علیها برگزار شد، ضمن خوش‌آمد گویی به داوطلبان ورودی حوزه گفت: امروز شرایط نسبت به گذشته بسیار متفاوت شده است؛ به گونه‌ای که بیشتر امکانات و بسترها برای تحصیل جوانان در حوزه فراهم است.

حجت‌الاسلام و المسلمین احمد فرخ‌فال در دومین گردهمایی دانش‌آموختگان مرکز تخصصی کلام اظهار داشت: حوزه علمیه باید طبق تحرکات دشمن، به‌روز باشد.

آیت‌ﷲ شبیری زنجانی در دیدار با رئیس و مدیران کمیته امداد امام خمینی(ره) گفتند: ماندگاری حوزه قم، نتیجه اخلاص مرحوم آیت‌ﷲ حائری است. در زمانی که رضاخان به شدت با حوزه‌های علمیه و روحانیت مبارزه می‌کرد، مرحوم آیت‌ﷲ حائری یزدی با اخلاص کامل خود، حوزه‌ علمیه قم را بنا نهاد که تا امروز نیز پابرجا مانده است؛ چرا که بانی او تنها برای رضایت خداوند کار می‌کرد.

دستورالعمل اعطای رتبه علمی به نشریات حوزوی پس از تصویب در شورای عالی حوزه، جهت اجراء به معاونت پژوهش حوزه‌های علمیه ابلاغ شد. این دستور العمل در قالب یک مقدمه، ۱۲ ماده، ۱۴ تبصره و ۳۶ بند پس از تصویب در شورای اعطای مجوزها و امتیاز‌های علمی، در جلسه شماره ۱۰۴ شورای عالی حوزه‌های علمیه به تصویب این شورا رسید.

حجت‌الاسلام جمشیدی، مدیر حوزه‌های علمیه خواهران با اشاره به اهمیت تبلیغ در فضای مجازی،‌ بیان کرد: ۲ هزار و سیصد وبلاگ‌نویس خواهر در سراسر کشور مشغول فعالیت هستند.

رده‌های مرتبط

پاسخ دهید