مباحثات

رسانه فکری تحلیلی حوزه و روحانیت
حوزه علمیه در هفته‌ای که گذشت

yazdi-entekhabat

حوزه علمیه و آخرین هفته پیش از انتخابات ریاست جمهوری

آخرین هفته منتهی به یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری را می‌توان به نوعی پایان رقابت‌های انتخاباتی و نقطه اوج تصمیم‌گیری ملت ایران و همچنین حوزه علمیه درباره رئيس جمهور آینده کشور دانست؛ هفته‌ای که مناظره‌های انتخاباتی به پایان رسیده‌اند و آخرین تلاش‌های نامزدهای انتخاباتی در حال انجام است.

شاید یکی از مهم‌ترین اخبار انتخاباتی حوزه علمیه در هفته گذشته،‌ اعلام حمایت جامعه مدرسین حوزه علمیه قم از دکتر علی اکبر ولایتی بود؛ حمایتی که توسط عده‌ای از اعضای جامعه مدرسین نظیر آیت‌ﷲ عباس کعبی و همچنین حجت‌الاسلام و المسلمین رجبی مورد مخالفت قرار گرفت. نظیر چنین اختلافی، دفعه قبل نیز بر سر حمایت جامعه مدرسین از دکتر محمود احمدی‌نژاد رخ داده بود.

به هر حال با نزدیک شدن به روزهای پایانی هفته، تأکید علما و مراجع تقلید بر حضور حداکثری در این انتخابات،‌ بیشتر شد و همگی بر لزوم خلق حماسه‌ سیاسی تأکید کردند. همچنین رهبر معظم انقلاب و مراجع عظام تقلید و علمای اعلام، خود جزء اولین کسانی بودند که با حضور بر سر صندوق‌های رأی، در خلق این حماسه عظیم شرکت کردند.

اعیاد شعبانیه

مناسبت دیگر هفته گذشته که باعث شور و هیجان در میان اخبار حوزوی بود،‌ اعیاد شعبانیه و میلاد باسعادت حضرت سید الشهداء(ع) و حضرت اباالفضل العباس(ع) بود. به همین مناسبت، ویژه‌نامه اینترنتی امام حسین(ع) و ویژه‌نامه اینترنتی أبالفضل العباس منتشر شد. کتاب نگاهی به مقام امام زین العابدین(ع) نیز از دیگر کتبی بود که به مناسبت این ایام در اینترنت منتشر شد.

اخبار بین المللی حوزه و جهان اسلام

هفته گذشته، هفته پررونقی در رویدادهای بین‌المللی مرتبط با حوزه بود. مرکز الحضارة لتنمیة الفکر الاسلامی، نشست «التشیع فی القرن السابع الهجری،‌ بین مدرستی العراق و الشام» را با حضور علامه شیخ جعفر مهاجر، نویسنده و پژوهشگر مطرح در حوزه تاریخ تشیع، برگزار کرد.

از دیگر سو، شیخ شریف الهواری، عضو شورای سلفی های مصر اخیرا با اعضای خود در اسکندریه نشستی را برگزار کرده و در آن برای مقابله با شیعیان و جلوگیری از انتشار شیعیان بحث و گفت‎وگو کردند.

خبر دیگر اینکه پلیس لندن اعلام کرد که پس از کشته‌ شدن سرباز انگلیسی در منطقه «وولویچ» لندن، تعداد اقدامات اسلام‌ستیزانه در این شهر هشت برابر ماه گذشته شده است.

در افغانستان نیز امام جمعه بهسود گفت: اکنون عقائد انحرافی نه تنها عقائد شیعه، بلکه اسلام را مورد هدف قرار داده است و شبهات مختلف و بسیاری علیه نبی مکرم اسلام(ص) طرح می‌شود و مردم انتظار پاسخگویی از ما را دارند.

بخش انسان‌شناسی موزه ملی هلند در شهر لایدن، نمایشگاه بی‌نظیری درباره حج در اسلام با عنوان «شوق به مکه و جاده به حج» از ۱۰ سپتامبر ۲۰۱۳ تا ۹ مارس ۲۰۱۴ برگزار می‌کند.

از عراق خبر می‌رسد که گروه‌های تروریستی در ادامه جنایت‌های خود علیه شیعیان یکی از حسینیه‌های شهر تکریت عراق را با خاک یکسان کردند. ولی خبر دیگری از عراق هست که سعد الجشعمی، تولیت بارگاه حر بن زیاد ریاحی در گفت‌وگو با خبرگزاری نون عراق با اشاره به پیشرفت چشمگیر تولیت این بارگاه در بازسازی مزار حربن زیاد ریاحی بیان داشت: تاکنون بیش از ۷۰۰ میلیون دینار برای بازسازی بارگاه حر بن زیاد ریاحی صرف شده است.

بازار نشر

در ایام ولادت شهید سید محمد باقر صدر(ره) لوح فشرده دایرة المعارف این سید شهید که با همکاری پژوهشکده تخصصی شهید صدر و مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی تولید شده است برای کاربران نور معرفی شد.

شصت و پنجمین و شصت و ششمین شماره فصلنامه انتقادی – فکری کتاب نقد با موضوع مکتب تفکیک از سوی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی به چاپ رسید.

بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی، کتاب «خداشناسی در دعای عرفه امام حسین علیه السلام»، نوشته سید مسعود عمرانی را در قطع وزیری و ۳۰۰۰ شمارگان، چاپ و منتشر کرد.

رده‌های مرتبط

پاسخ دهید