مباحثات

رسانه فکری تحلیلی حوزه و روحانیت

ayatollah-mibodiحجت‌الاسلام کمال الدین خداداده در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری حوزه، با اعلام این خبر گفت: در نخستین همایش از سلسله همایش‌های تجلیل از علمای نمونه بلاد، از حجت‌الاسلام و المسلمین شیخ جواد بنابی که چهره‌ای موفق و محبوب در خطه آذربایجان هستند، تجلیل به عمل آمد و دومین همایش نیز، اول تیر ماه با نگاهی به زندگی علمی و تبلیغی حضرت آیت‌ﷲ محمدرضا طاهایی میبدی، در سالن همایش‌های دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم برگزار خواهد شد.

وی افزود: آیت‌ﷲ میبدی پس از اتمام تحصیلات در نجف و بهره‌گیری علمی از بزرگانی چون حضرات آیات ابوالقاسم خویی و عبدالهادی شیرازی به توصیه آیت‌ﷲ خویی به منطقه گرگان هجرت نمود و بیش از شش دهه منشأ خدمات فراوانی در میان مردم و حوزه‎های علمیه گرگان بوده‌اند.

مسئول دبیرخانه دائمی همایش تجلیل از علمای نمونه بلاد ادامه داد: معرفی این شخصیت به عنوان الگوی عملی که با حضور در کنار مردم و جوانان و همچنین مسجدداری و امامت جماعت به معنای واقعی یک مبلغ نمونه است، می‌تواند اقدامی مؤثر در راستای احیای امر اهل بیت علیهم السلام باشد.

وی با اشاره به نقش علمای بلاد در حفظ فرهنگ دینی مردم، یادآور شد: روحانیون بلاد به تمام معنا حافظ دین مردم‌اند. این امر به خصوص در مواقع حساس در طول تاریخ پر فراز و نشیب جهان اسلام خود را نشان داده است، مواقعی که روحانی بلد، حتی در سخت‌ترین شرایط تقیه، در کنار مردم مانده و محوری برای حفظ دین مردم در برابر فشارها از هر نوع آن و تمامی انحرافات بوده است.

حجت‌الاسلام خداداده در رابطه با نحوه شکل‌گیری دبیرخانه دائمی همایش تجلیل از علمای نمونه بلاد خاطرنشان ساخت: ایده تجلیل از علمای نمونه بلاد در پی استقرار روحانیون جوان در مساجد برای ایفای نقش تبلیغی در قالب «طرح بعثت» شکل گرفت؛ در این طرح که با دغدغه تبلیغ چهره‌به‌چهره و تقویت مساجد به عنوان مستحکم‌ترین پایگاه دین در جامعه اسلامی آغاز شده است، روحانیان جوان که مسلط به سطوح بالایی از دانش دین و مهارت‌های ارتباطی و تبلیغی هستند، در مساجد گزینش شده مستقر می‌شوند تا در اوقات پیش و پس از نماز به ارتباط با مردم و خصوصا جوانان پرداخته و نقش یک «روحانی محل» را به احسن وجه ایفا کنند.

وی افزود: یکی از لازمه‌های موفقیت طرح بعثت، الگوسازی و معرفی نمونه‌های موفق از روحانیونی بود که تمام عمر خود را برای موعظه و تبلیغ در میان مردم سپری کرده‌اند. از این رو بر آن شدیم که سلسه همایش‌های تجلیل از علمای نمونه بلاد را به صورت دوره‌ای برگزار کرده، از علمای هر استان یک نفر به عنوان نمونه تجلیل کنیم که هم ادای دینی به ساحت ایشان باشد و هم الگوسازی موفقی برای روحانیون جوان صورت بگیرد.

مسئول دبیرخانه دائمی همایش تجلیل از علمای نمونه بلاد در پایان خاطرنشان کرد: دومین همایش تجلیل از علمای نمونه بلاد، شنبه اول تیرماه در سالن همایش‌های دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم برگزار می‌شود.

رده‌های مرتبط

پاسخ دهید