مباحثات

رسانه فکری تحلیلی حوزه و روحانیت

آغاز به کار دولت یازدهم

یکی از مهم‌ترین وقایع هفته گذشته، پایان دولت دهم و آغاز به کار رئیس جمهور منتخب مردم در دلت یازدهم بود. حضرت آیت‌ﷲ خامنه‌ای، رهبر معظم انقلاب حکم ریاست جمهوری حجت‌الاسلام والمسلمین روحانی را تنفیذ کردند.

در ادامه اخبار هفته گذشته، مراسم تحلیف حجت‌الاسلام حسن روحانی، رئیس جمهور کشورمان در صحن علنی مجلس و در حضور مقامات برجسته کشوری و میهمانان داخلی و خارجی، برگزار شد.

دکتر محمود احمدی‌نژاد نیز که کارش به عنوان رئیس دو دولت نهم و دهم به پایان رسیده بود، با حکم رهبر معظم انقلاب به عضویت مجلس تشخیص مصلحت نظام درآمد.

با آغاز به کار دولت یازدهم جمهوری اسلامی، حجت‌الاسلام سقای بی ریا رئیس مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم که پیش‌تر مشاور رئیس جمهور قبلی در امور علما و حوزه‌های علمیه بود، با اشاره به ضرورت ارتباط و تعامل دولت با حوزه و روحانیت، پیشنهاد داد: معاونت امور روحانیت ریاست جمهوری تشکیل شود.

روز خبرنگار

یکی از مناسبت‌های هفته گذشته که اخبار بسیاری را در فضای حوزوی به خود اختصاص داد، روز خبرنگار بود.

آیت‌ﷲ حسینی بوشهری، مدیر حوزه‌های علمیه سراسر کشور که در جمع خبرنگاران قم صحبت می‌کرد، گفت: شما خبرنگاران باید افزون بر کار خبری که انجام می‌دهید کار پیگیری آن را هم در نظر داشته باشید تا خبر به مقصد برسد، چون اگر خبری اطلاع‌رسانی شود ولی به دنبال آن حرکت و اتفاقی نیفتد موفق نخواهد بود و شاید در برخی موارد مردم را هم نگران کند.

آیت‌ﷲ ممدوحی، عضو مجلس خبرگان رهبری نیز شعور سیاسی را از لوازم خبرنگاری دانست و گفت: بدون شعور و درک سیاسی نمی‌توان در عرصه رسانه ادای وظیفه کرد.

اخبار داخلی حوزه

آیت‌ﷲ حسینی بوشهری، مدیر حوزه‌های علمیه سراسر کشور، با انتقاد از طرح مباحث فقهی بدون استدلال و برهان گفت: متأسفانه گاهی در آراء و نظریات فقهی، بحث‌هایی مطرح می‌شود که فاقد استدلال و برهان است و یا قابل ارائه نیست.

رئيس مركز بزرگ اسلامی شمال كشور، از تحصیل بیش از سه هزار طلبه اهل سنت در شهرها و روستاهای استان گلستان و تجهیز مدارس علمیه اهل سنت به تجهیزات نوین خبر داد.

حضرت آیت‌ﷲ مکارم شیرازی از مراجع تقلید و استاد سطح عالی حوزه علمیه قم، بیستم مردادماه قم را به مقصد مشهد مقدس ترک خواهند کرد. برگزاری مراسم و محافل معنوی دعا، نیایش و اقامه نماز جماعت و سخنرانی در حرم امام رضا(ع) از برنامه‌های اصلی حضرت آیت‌ﷲ مکارم شیرازی در مشهد است.

اخبار رسانه

نقش آفرینی جواد عزتی به عنوان یک روحانی در سریال دودکش که در ماه مبارک رمضان از رسانه ملی پخش می‌شد، اعتراض‌هایی را به دنبال داشت. خبرگزاری حوزه در یادداشتی با عنوان «تمسخر روحانیت در سریال ماه رمضان!!»، نوشت: متأسفانه در برخی از سکانس‌های سریال «دودکش» روحانی داستان که گویی اجزای بدنش از چفت و بست مناسبی برخوردار نیست با نوعی از رفتارهای سبک، انسان را یاد دلقک‌های شبیه‌سازی‌شده به روحانیت و آدم‌های مذهبی و متدین، در فیلم‌های زمان رژیم گذشته می اندازد!

نماینده ولی فقیه در کاشان نیز لباس روحانیت را دارای قداست ویژه‌ای در تاریخ اسلام خواند و تأکید کرد: هنرپیشه‌ای که از الفاظ سبک و رفتاری که در شأن روحانیت نیست استفاده می‌کند نباید از لباس روحانیت در فیلم‌ها و سریال‌ها استفاده کند.

سریال‌های تلویزیونی، اعترا‌ض دیگری را نیز در هفته گذشته از طرف آیت‌ﷲ مظاهری به دنبال داشت. رییس حوزه علمیه اصفهان با اشاره به اینکه دوستی‌های دختر و پسر در جامعه ضربه عجیبی به اخلاق در جامعه زده و بلایی است که دختران و پسران را خراب کرده است، گفتند: بعضی از فیلم‌های تلویزیون و ماهواره‌ها به دوست‌یابی نامحرم در جامعه کمک کرده است و گاه موضوع برخی از سریال‌ها بر اساس موضوع دوستی محرم و نامحرم می‌چرخد.

جهان اسلام

در هفته گذشته، شبه نظاميان تکفيری تحت حمايت کشورهای خارجی به مرقد مطهر حضرت زينب(س) نزديک شهر دمشق پايتخت سوريه حمله کردند.

آیت‎ﷲ العظمی سبحانی با انتقاد از فتوای اخیر برخی از علمای اهل سنت به جهاد علیه مسلمانان سوریه گفتند: چرا به دنبال مسلمان‌کشی هستید ولی علیه دشمن اصلی اسلام اعلام جهاد نمی‌کنید؟!

رده‌های مرتبط