مباحثات

رسانه فکری تحلیلی حوزه و روحانیت

در روز شنبه شانزدهم خرداد ماه ۱۳۹۴، حجت‌الاسلام والمسلمين آقاي سيد جواد شهرستاني داماد و نماينده تام‌الاختيار حضرت آيت‌ﷲ العظمي سیستانی طي رسمی نسبتاً دیرین (كه هر از چندگاهي به استان‌ها و مناطق گوناگون ايران و ديگركشورهاي جهان سفر كرده و از حوزه‌ها و مؤسسات اسلامي و شيعي بازديد مي‌نمايند) به استان اردبيل سفر نمودند که این سفر، اولین سفر ایشان به خطه اردبیل بود.IMG-20150608-WA0038

در اين سفر طبق معمول رؤساي مؤسسات ايشان و برخي از فضلا، علما، سخنوران و شخصيت‌هاي علمي و دانشگاهي همراه معظم‌‌له بودند. ایشان هنگام ورود به شهر اردبيل (در فرودگاه) مورد استقبال آیت‌ﷲ عاملي امام جمعه و نماينده مقام معظم رهبري در استان، استاندار، حضرت آیت‌ﷲ حاتمي (از چهره‌هاي برجسته حوزوي و اخلاقي منطقه که مردم به مستجاب‌الدعوه بودن ایشان معتقدند)، رییس دفتر حضرت آیت‌ﷲ‌العظمی موسوی اردبیلی (که فرزند بزرگوارشان حجت‌الاسلام سید علی اردبیلی در این سفر آقای شهرستانی را همراهی می‌کردند) و نيز تعدادي از سرشناسان و ائمه جماعات اردبیل قرار گرفتند و پس از استراحت مختصري به سالن اجتماعات شهر اردبيل رفتند. در آن‌جا علاوه بر امام جمعه و آیت‌ﷲ حاتمی، بيش از پانصد نفر از روحانيون، اساتيد و شخصيت‌هاي علمي حوزه حضور داشتند. حجت‌السلام شهرستانی ساعاتي را با اين عزيزان سپري كردند و پس از شنیدن مشكلات و مسایل آنان، دستوراتي را به برخی افراد هیئت همراه دادند. شب نيز در محفلي ديگر كه در دفتر حضرت آیت‌ﷲ العظمي اردبيلي تشكيل گرديده بود، با اساتيد حوزه شهر اردبيل ديدار وگفت‌وگو نمودند.

ایشان بامداد روز يكشنبه به‌سمت خلخال حركت کردند و در آن‌جا نيز در سالن حوزه علميه اين شهر با اساتيد، علما و طلاب علوم ديني ديدار وگفت‌وگو نمودند. ایشان پس از بازدید از مدرسه محل سكونت طلاب و گفت‌وگو با برخی از آنان، برای مهيا ساختن امكانات بيش‌تر، قول‌هایی به این عزیزان دادند.

حجت‌الاسلام والمسلمین شهرستانی و هیئت همراه، در اين سفر از حوزه علميه تالش نيز بازدید کردند. آقاي انصاري امام جمعه تالش به همراه اساتيد حوزه و روحانيون اين شهر همه گرد ايشان جمع شدند و ساعاتي را با اين عزيزان سپري كردند. ایشان هم‌چنين از مجتمع در حال ساخت براي اساتيد حوزه ديدن نمودند؛ قرار شد با کمک مالی حجت‌الاسلام شهرستانی، مراحل ساخت این مجتمع هرچه سریع‌تر به اتمام برسد.IMG-20150608-WA0042

حجت‌الاسلام شهرستاني در ادامه بازديد خود از استان به مشکین‌شهر رفتند و در مركز حوزه علمیه اين شهر با اساتيد، علما و طلاب علوم ديني دیدار کردند و در رفع برخي از نيازمندي‌هاي آنان اقداماتي نمودند.

در دیدارهای حجت‌الاسلام شهرستانی در استان اردبیل، شخصيت‌هاي استاني، امامان جمعه، استاندار، فرمانداران و ديگر رؤساي شهری، حضور داشتند. ائمه جمعه و جماعات شهرهاي اطراف نيز با آگاهي از آمدن اقاي شهرستاني به شهر اردبيل آمده و با ايشان ديدار و گفت‌وگو نمودند؛ ازجمله آيت‌ﷲ مجتهد شبستري امام جمعه تبريز و نيز امام‌جمعه اروميه و برخي ديگر از شهرستان‌ها همه به ديدار ايشان می‌آمدند و هريك با اظهار محبت، سعی داشتند ایشان را به شهر و مرکز خود دعوت نمایند.

اين سفر سرانجام در روز سه شنبه ۱۹ خرداد به پايان رسيد.

رده‌های مرتبط