مباحثات

رسانه فکری تحلیلی حوزه و روحانیت

دو سال پیش و در هنگامه تفاهم ایران با قدرت‌های جهانی برای برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) که بحث‌های داغی پیرامون ظفرمندبودن یا خفت‌بار بودن آن مطرح بود، جایی نوشتم که اگرچه مفاد برجام مجموعاً علیه ایران است؛ ولی انعقاد چنین معاهده‌ای در حالتی که ایران در یکی از دشوارترین شرایط تاریخی‌اش بود و مجاب‌کردن قدرت‌های جهانی به مصالحه در شرایطی که اوضاع کاملاً به نفع آن‌ها بود، یک پیروزی آشکار بود؛ حاصل حرکت صحیح سیاسی و دیپلماتیک کشور.
در آن شرایط این توافقنامه را با صلح حدیبیه در زمان پیامبر(ص) قیاس کردم که قرآن آز آن به فتح المبین و پیروزی آشکار یاد کرده است. حرکت صحیح و البته مبتکرانه پیامبر(ص) در حرکت بدون سلاح به سوی مکه باعث شد دشمنان در عین برتری مجبور به مصالحه‌ای شوند که اگرچه بسیاری از مفاد آن به ضرر مسلمانان بود، ولی باعث به رسمیت شناخته شدن جمعیت مسلمین از سوی مکه و متضمن صلحی بود که مسلمانان در پی آن بودند؛ تا با فراغت از جنگ و درگیری مداوم به گسترش تعالیم خود و افزایش نیروها و متحدین خود بپردازند.

حدود دوسال از صلح نگذشته بود که زیرکی پیامبر(ص) باعث شد مکه صلح را نقض کند؛ ولی در این دوسال ورق کاملاً به سود مسلمانان برگشته بود و مسلمانان علاوه بر افزایش تعداد و قدرت، متحدین زیادی هم داشتند؛ و برعکس، مکه در شرایط انزوا قرار داشت. نقض این مصالحه از سوی قریش مقدمه فتح مکه شد.

چند دو روز پیش که ترامپ در مورد برجام سخنرانی کرد، دوباره ناخودآگاه یاد همین ماجرا افتادم؛ با این تفاوت که این‌بار قضیه به زیرکی مسئولان کشورمان بستگی دارد؛ تا بتوانند با استفاده از نقض برجام توسط دولت ایالات متحده، پیروزی حدیبیه برجام را تکمیل کنند. این دوسال فرصت خوبی بود تا با انعقاد پیمان‌های سیاسی و اقتصادی با جهان، متحدین خود را افزایش دهیم. اکنون نقض بی‌دلیل و بی عذر و بهانه برجام از سوی ایالات متحده می‌تواند دستاویزی برای ایران باشد تا با ایجاد اختلاف میان آمریکا و متحدین قدیمی‌اش، باعث برهم زدن اجماع تاریخی و قدیمی قدرت‌های جهانی علیه کشورمان شود و دولت ایالات متحده را در رفتارهای خصومت‌آمیزش نسبت به ایران منزوی کند. امری که به‌نظرم می‌تواند پیروزی آشکاری برای نظام جمهوری اسلامی ایران در آستانه چهل‌سالگی‌اش باشد.

رده‌های مرتبط

دیدگاه‌ها

 1. ناشناس 

  کاری که پیامبر انجام دادند برای به رسمیت شناخته شدن اسلام بود نه ایران و انرژی هسته ای!!!
  بنابراین قیاس مع الفارق است، در دنیا اسلام به عنوان دینی رسمی کاملا شناخته شده است و موضع عده ای از کفار یعنی کفار حربی (آمریکا و اسرائیل و انگلیس) با اسلام ناب هم کاملا روشن است و آن هم جز نابودی آن و ترویج اسلام وهابی نیست.

 2. م.د 

  البته این جور که میفرمایید در دنیا شناخته شده است نیست چونکه هنوز اسلام در ایران شناخته شده نیست چه برسد به دنیا…..
  شاید هم تعریف شما از واژه معرفت و شناخت فرق دارد.
  به نظر میرسد تحلیل خوبی کرده اند.

 3. ناشناس 

  ببینید مشکل این تحلیل اینجاست که خوب و دقیق مقایسه نکرده اند.ما در قیاس(تمثیل) به مشبه مشبه به وجه شبه داریم.وجه شبه صلح حدیبیه به برجام چیست؟یعنی هر صلحی که در شرایط سخت با کفار شود میشود صلح حدیبیه؟!طولانی نکنم بعد از صلح حدیبیه به قول شما پیامبر اکرم صلوات الله علیه وآله از درون منطقشون رو ساختند همون اقتصاد مقاومتی اما بعد برجام ما رو به سرمایه خارجی و نگاه به علم خارجی و محصولات خارجی کردیم.این یه وجه تفاوت که صلح حدیبیه سبب فراغت ازجنگ و درون سازی شد ولی برجام چه؟ ممکناست دوفرد دو عمل واحد انجام بدن ولی با نیت هاو انگیزه و هدف های متفاوت.پس قابل مقایسه نیستند.در ضمن آیا غیر از برجام اینگونه که خلل و فرج بسیاری داره راه دیگری برای مذاکره و ابراز حسن نیت و همکاری خود و دفع تهمت از خود نبود؟!

 4. علی 

  عزیز متاسفم که اینطور تاریخ و سیاست رو تحلیل میکنید. در صلح حدیبیه این پیامبر اکرم بودند که هجمه بر کفار وارد کرده بودند و کفار از خودشون دفاع می‌کردند. یعنی در موضع ضعف بودند. اما امروز مسئولین ما در موضع قدرت هستند؟؟؟
  با این تصور که سایه جنگ رو از سر کشور برداریم مذاکره می‌کنند که این یعنی در موضع ضعف بودن. پس قیاس مع الفارق هست. الان شرایط ما شرایط جنگ بدر هست که اگه مقاومت کنیم ایشالله شکست میتونیم بدیم کفار رو.

پاسخ دهید