مباحثات

رسانه فکری تحلیلی حوزه و روحانیت

پژوهش‌گر: حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر عبدﷲ نظرزاده؛ عضو هیأت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی؛ پژوهشکده علوم و اندیشه سیاسی؛ گروه فقه سیاسی.

تحصیلات

حوزوی: خارج فقه و اصول.

دانشگاهی: دانشجوی مقطع دکتری علوم سیاسی.

آثار و تألیفات

الف) کتاب

– بوسنی و هرزگوین در بستر تاریخ؛ قم : بوستان کتاب، ۱۳۷۲.

– انقلاب اسلامی، چرایی و چگونگی رخداد آن؛ نشرمعارف، ۱۳۷۷. (تألیف گروهی).

ب) مقالات

– مصلحت و نقش آن در استنباط، مجله سیاست متعالیه، ۱۳۹۲.

– آموزه‌های سیاسی قرآن کریم، فصلنامه علوم سیاسی، شماره ۱۵.

موضوع‏‌شناسی و مسأله‌یابی ولایت فقیه در حوزه‌های علمیه

رصد و پایش مجموعه مسایل و موضوعات مرتبط با ولایت فقیه که ممکن است در هر دوره‌ای، اذهان و افکار اقشار مختلف جامعه و حتی عرصه بین‌الملل را درگیر سازد، به‌عنوان یک طرح جاری و مستمر قابل دفاع و پیگیری است. در هر زمانی با توسعه فناوری ارتباطات و ایجاد شبکه‌های مجازی و اجتماعی، این مسایل و موضوعات به‌ صورت‌ها و در قالب‌ها و ادبیات نوین رخ می‌نمایند که باید به‌موقع رصد و مورد پژوهش و بررسی علمی عمیق، دقیق و به‌روز واقع شوند. به‌ویژه این موضوع در حوزه‌های علمیه به‌عنوان منشأ و مبدأ نظریه فقهی کلامی ولایت فقیه بسیار حساس و مؤثر است، تضعیف و تردید در مبانی و اصول ولایت فقیه به‌عنوان اساس نظام اسلامی و شاه‌بیت قانون اساسی ج.ا.ا در حوزه‌ها، می‌تواند به شدت در کاهش مشروعیت و مقبولیت نظام اسلامی در میان توده‌های مردم و اقشار مختلف دانشگاهی و حتی فرهیختگان، تأثیر بگذارد؛ لذا رصد مداوم و مستمر این قضیه در حوزه‌های علمیه بسیار ضروری است.

موضوع‏‌شناسی و مسأله‌یابی در خصوص ولایت فقیه، همواره مورد توجه نهادهای ذی‌ربط – همچون دبیرخانه مجلس خبرگان رهبری، مجمع تشخیص مصلحت نظام، مرکز تحقیقات استراتژیک ریاست جمهوری، دفتر مقام معظم رهبری و همچنین مراکز تحقیقاتی وابسته به نهادهای انقلابی همچون سپاه پاسداران، بسیج، سازمان تبلیغات اسلامی، دفتر تبلیغات اسلامی، نهاد نمایندگی ولی فقیه در دانشگاه‌ها، جهاد دانشگاهی و… – بوده که به‌صورت محرمانه یا عادی و با روش نظرسنجی یا کتابخانه‌ای انجام می‌شده است؛ نتایج آن نیز یا در دسترس مجامع خاص محققین قرار داشته یا در آرشیوهای محرمانه به تاریخ سپرده شده است.

این طرح دو ویژگی دارد:

  1. ویژه حوزه‌های علمیه است؛ لذا منابع، نظریه‌ها، استدلال‌های جدید و نیز گستره‌های (موضوعات و مسایل) نوآمد این موضوع را در میان کتب و آثار، مباحثات جدید و دروس علمای برجسته جست‌وجو می‌کند.
  2. به مسائلی که در خصوص شخصیت اجتماعی، سیاسی و انقلابی و نیز شئون علمی و مرجعیتی و ویژگی‌های فردی و مدیریتی رهبران نظام اسلامی در ایران (امام خمینی و آیت‌ﷲ خامنه‌ای) در مجامع و اقشار مختلف حوزه‌ای مطرح می‌گردد، نیز می‌پردازد.

رده‌های مرتبط

دیدگاه‌ها

  1. محسنی 

    سلام. این ستون با پژوهشگران حوزوی تون خیلی عالیه. کاش ادامه بدید و متوقف نشه. افراد میتونن مطلع بشن که الان محققین حوزوی هر کدوم مشغول چه کاری هستند.
    خداقوت