مباحثات

رسانه فکری تحلیلی حوزه و روحانیت

با توجه به انتخاب مدیر جدید حوزه‌های علمیه سراسر کشور، مباحثات از همه اساتید، فضلا و اندیشمندان حوزوی دعوت می‌کند دیدگاه‌ها و نظرات خود را درباره اولویت‌های مدیریت حوزه با مباحثات در میان بگذارند. این دیدگاه‌ها به گوش مدیر جدید حوزه و دیگر دست‌اندرکاران حوزوی خواهد رسید.

با توجه به تغییر در مدیریت حوزه‌ و انتخاب حجت‌الاسلام و المسلمین اعرافی به عنوان مدیر جدید حوزه‌های علمیه سراسر کشور، حوزه علمیه در آستانه تحول و تغییرات جدید قرار گرفته است و انتظار می‌رود مدیریت جدید حوزه، همچون گذشته باعث بالندگی بیشتر و پیشرفت‌ روزافزون این نهاد مقدس گردد.

به همین مناسبت سایت مباحثات از همه اساتید، فضلا و اندیشمندان حوزوی دعوت می‌کند دیدگاه‌ها و نقطه نظرات ارزشمند خود را درباره اولویت‌های موجود در مدیریت حوزه، اعم از آموزش، پژوهش، تهذیب، تبلیغ و… در قالب یادداشت، مقاله، گزارش و… برای مباحثات ارسال نمایند.

مباحثات جهت مشاوره به مدیریت حوزه و کمک به پیشرفت این نهاد مقدس، گزارش کاملی از این دیدگاه‌ها را به سمع و نظر مدیریت جدید و دیگر دست‌اندرکاران حوزه می‌رساند. همچنین یادداشت‌ها و مقالات برگزیده و متناسب با فضای محتوایی مباحثات، بر روی سایت مجله منتشر خواهد شد.

برای ارسال دیدگاه‌های خود، از اطلاعات موجود در صفحه «ارتباط با ما» استفاده کنید.

رده‌های مرتبط

دیدگاه‌ها

 1. شاکر 

  با سلام و احترام
  پرداختن به بحث تلاوت و قرائت و تفسیر قرآن.نهج البلاغه و صحیفه سجادیه

 2. مدیریت حوزه علمیه و چالش ها 

  حوزه، چالش های بزرگی در همه حوزه های مدیریتی دارد.
  اول)آموزش سنتی ناکارآمد که از سویی سنتی های حوزه معتقدند که طلاب درس نمی خوانند و باید ممحض در دروس باشند و از سویی کسانی معتقدند که حوزه و متون حوزه امروز پاسخگوی نیازهای زمان نیست.
  دو)پژوهش هایی که متمرکز بر امور فردی شده و فقه سیاسی و فقه حکومتی که از وظایف حوزه است مغفول مانده است
  کافی است به لیست آثار برتر شانزدهمین همایش کتاب سال حوزه مراجعه کنید
  سوم)از سویی دیگر این همه طلاب هر ساله و ماه رمضان و محرم به تبلیغ می روند، شاخص های دینداری در جامعه رشد داشته است یا خیر؟ شاید تعدادی طلبه که افراد متدین در اطرافشان جمع شده باشد بگویند مردم ما متدین هستند ولی واقعیت ها و برخی اتفاقات و سقوط های اخلاقی از جمله همین موضوع فیش های حقوقی چیز دیگری می گوید، اساسا نقش حوزه در این مباحث کجاست؟ حوزه و مبلغ حوزوی در کف نفس و فرهنگ اقتصاد مقاومتی در سطوح چنین مدیرانی چه نقشی ایفا کرده اند.
  چهارم)در حوزه تهذیب و دروس اخلاقی هم که طی سالهای گذشته مرید و مراد بازی، مشکلات عدیده ای برای دادگاه ویژه روحانیت ایجاد کرده است. اساسا آیا امروز درس اخلاقی که بتوان با خیال راحت انجا نشست و رشد کرد کجاست؟

  علی ای حال شرایط عینی و ملموس حوزه امروز نشان دهنده مشکلات عمده ای است که بعید است با تغییر افراد و به این راحتی حل و فصل شود و نیاز به تغییر و بازنگری در سیستم است.

 3. باتری ماشین 

  با سلام پرداختن به موضوع انسانیت

پاسخ دهید