مباحثات

رسانه فکری تحلیلی حوزه و روحانیت

در روزهای اخیر مصاحبه سایت مباحثات با مسئول دبیرخانه شورای عالی حوزه‌های علمیه مورد توجه شبکه‌های اجتماعی قرار گرفت. این توجه و استقبال اگرچه در روزهای نخست به واسطه اطلاع‌رسانی و شفافیت در برنامه‌ها و طرح‌های آتی مطرح‌شده در مصاحبه‌ٔ مذکور  بود، اما ورود مغرضانه‌ٔ دکتر زیباکلام حواشی متعددی ایجاد کرد.

حجت‌الاسلام والمسلمین عبدالفتاح نواب در این گفت‌وگو به آمایش کمی و کیفی کارکرد و انتظارات از سازمان روحانیت پرداخته و اعلام کرده بود براساس مطالعات صورت گرفته برای پاسخ‌گویی به نیازهای جامعه در سال ۱۴۱۴ باید سیصدهزار روحانی داشته باشیم. اما دکتر زیباکلام در ادعای کذبی اعلام کرد اگر قرار باشد برای هریک از سیصدهزار روحانی مبلغ دومیلیون و پانصدهزارتومان واریز شود، مبلغ بسیار کلانی خواهد شد و در یک اقدام کاملاً قومیت‌گرایانه این مبلغ را با بودجه استان‌های کردستان و سیستان و بلوچستان مقایسه کرد.

درباره تعریض زیباکلام و حواشی پیش آمده بیان چند نکته ضروری است:

 • براساس اعلام رسمی مرکز خدمات حوزه‌های علمیه تنها ده درصد از روحانیون و طلاب جذب مشاغل دولتی می‌شوند و نود درصد بقیه براساس شهریه دریافتی از مراجع عظام تقلید که توسط مردم تأمین می‌شود امرار معاش می‌کنند. اگر آقای زیباکلام جست‌وجوی ساده‌ای در اینترنت می‌نمود یا از دوستان مطلع خود تحقیق می‌کرد، چنین ادعای کذبی را مطرح نمی‌نمود. اگرچه هم‌اکنون قریب به اتفاق مردم عادی هم متوجه چنین سازوکاری هستند.
 • سوءاستفاده‌ی بسیار ناشیانه‌ٔ آقای زیباکلام از شفاف‌سازی و اطلاع‌رسانی کاملاً صادقانه‌ٔ دبیر شورای عالی حوزه‌های علمیه نشان داد که شعار این جماعت در لزوم شفاف‌سازی بودجه‌های حوزه بهانه‌ای بیش نیست تا بتوانند با هیاهوی رسانه‌ای چهره‌ٔ روحانیت را تخریب کنند.
 • خوشبختانه پس از انتشار پست آقای زیباکلام، تعداد قابل توجهی از کاربران نسبت به این ادعای کذب واکنش نشان دادند و تهدید وی، تبدیل به فرصتی برای دفاع از واقعیت‌های موجود درباره مسائل مالی حوزه و روحانیت شد؛ به‌عبارت دیگر بدون هیچ برنامه‌ریزی رسانه‌ای، بالاترین تأثیر در مخاطبان را داشت.
 • بخش پایانی ادعای آقای زیباکلام آن است که از مردم نظرخواهی شود که آیا راضی به پرداخت این بودجه هنگفت به حوزه‌ها هستند یا نه. اما تقارن این ادعا با ماه محرم هم از جهاتی جالب توجه است؛ چراکه دقیقاً در همین روزها هزاران نفر از روحانیون از شهرهای بزرگ گرفته تا دورترین روستاها و مناطق محروم در حال انجام تبلیغ و انجام وظیفه‌ٔ خود هستند. اغلب این برنامه‌ها به دعوت و درخواست مردم صورت می‌گیرد و همین مردم برای تأمین مالی و جبران زحمات مبلغین به هرمیزان که برایشان مقدور است تلاش می‌کنند. البته عدم فهم این واقعیت برای افرادی همچون آقای زیباکلام طبیعی است؛ چون امثال ایشان با طرح چنین سخنانی نشان می‌دهند که عملاً در بین مردم حضور ندارند.

در پایان بیان این نکته ضروری است که سوء استفاده‌ی ناپسند آقای زیباکلام ازگفت‌وگوی مسئول محترم دبیرخانه شورای عالی حوزه نباید سبب شود که مسؤولان حوزوی نسبت به وظیفه‌ٔ اطلاع‌رسانی و شفاف‌سازی خود مردد شوند؛ بلکه باید با نقش‌آفرینی جدی و قوی با همراهی رسانه‌های حوزوی راه را بر چنین غرض‌ورزی‌هایی ببندند.

رده‌های مرتبط

دیدگاه‌ها

 1. ناشناس 

  شما می فرمایید که فقط ده درصد از روحانیون محل امرار معاش آنها از طریقی غیر از شهریه است و نود درصد روحانیون تنها محل امرار معاش آنها شهریه است، میزان شهریه هم که مشخص است و حدود پانصد تا هفتصد هزار تومان برای طلاب متأهل (طبق مراتب درسی آنها) است، می دانیم که خط فقر تا قبل از گران شدن دلار حدود سه میلیون تومان بود بنابراین نود درصد طلاب محترم که تنها راه امرار معاش آنها فقط شهریه پانصد هزار تومانی است با خط فقط سه میلیون تومانی، نه نباید خانه مسکونی داشته باشند و نه هیچ نوع ماشین شخصی (نو یا دست دو) و نه اینکه شهریه دانشگاه فرزندان خود را پرداخت کرده باشند یعنی و نه هیچ یک از فرزندان خود را به هیچ نوع دانشگاه غیر انتفاعی یا شبانه فرستاده باشند در حالیکه این طور نیست دهها هزار طلبه خانه مسکونی دارند ، طلاب در سطح مقدمات وقتی امتحانات حوزه برگزار می شود سراسر خیابان را با پارک کردن ماشین های شخصی خود بند می آورند، وقتی شما می گویید فقط ده درصد طلاب درآمدی غیر از شهریه دارند و نود درصد طلاب فقط از شهریه ارتزاق می کنند پس از کدام محل درآمد خانه مسکونی و ماشین خریده اند؟ یا شهریه تحصیل فرزندان خود را در دانشگاه پرداخت کرده اند؟ بنابراین حرف آقای صادق زیبا کلام صحیح تر است واین ادعای شما به نقل از مرکز خدمات حوزه کذب است که نود درصد طلاب هیچ درآمدی به غیر از پانصد یا هفتصد هزار تومان شهریه ندارند

  1. احمد نجمی 

   برای پاسخ به این نظر شما بد نیست بدانید:
   – تعدادی از طلاب هستند که خانواده‌ی آنها سعی می‌کنند کمک هزینه‌ی زندگی‌شان را پرداخت کنند
   – تعداد قابل توجهی از طلاب سفرهای تبلیغی می‌روند و توسط دعوت کنندگان حق الزحمه‌ای پرداخت می‌شود. این سفرهای تبلیغی طی سال چند نوبت است:محرم و دهه آخر صفر.ماه مبارک رمضان.ایام فاطمیه و …
   – بخشی از طلاب در مراکز تخصصی حوزوی مشغول تحصیل هستند که این مراکز کمک‌هزینه‌هایی به آنها پرداخت می‌کنند؛
   – تعدادی از طلاب به امور پژوهشی و تالیف مشغول هستند؛
   -تعدادی دیگر در کنار فعالیت‌های خود روحانی عتبات و حج هستند؛
   – تعداد زیادی از طلاب به جز ایام تبلیغی حضور نیمه‌دائم در شهرهای خود دارند و به فعالیت‌های تبلیغی مشغول هستند.
   چنانچه شناخت دقیقی از فضای حوزه داشته باشیم متوجه فعالیت گسترده طلاب خواهیم شد که البته قریب به اتفاق آن هیچ‌گونه وابستگی به بودجه‌های دولتی ندارد.

 2. ناشناس 

  حقوق های نجومی و میلیاردی آقایانی مثل زیبا کلام به چشم نمی آید ولی حقوق دو ونیم میلیون تومانی یک طلبه و روحانی چشم شان را کور کرده.
  الهی که در قیامت هم کور محشور شوید.

پاسخ دهید