مباحثات

رسانه فکری تحلیلی حوزه و روحانیت

در روزهای اخیر رسانه‌های گروهی نظرات مختلف مراجع بزرگوار تقلید درباره ضرورت انصراف از دریافت یارانه برای افراد متمکن و غیر نیازمند را منتشر کرده‌اند که از چند جهت قبال بررسی است:

– یکی از افتخارات نظام جمهوری اسلامی ایران، حمایت و مشارکت جدی مراجع بزرگوار تقلید در تصمیم‌گیری‌ها و مسائل کلان حکومتی است و همواره این بزرگواران حمایت از اصل نظام را وظیفه خود می‌دانسته‌اند. هم اینک نیز با درک صحیح از شرایط جامعه در مسائل اقتصادی، نسبت به مسئله دریافت یارانه‌ها اظهار نظر نموده‌اند و امید است این توجه از سوی آنان همچنان ادامه داشته باشد.

– جامعه ایران، شکل گرفته از اقشار مذهبی است و کاملا طبیعی به نظر می‌رسد که در بسیاری از موارد از جمله مسائل مالی نظرات مراجع عظام تقلید مورد توجه و سؤال قرار گیرد. بر این اساس دولت محترم هم طبق برنامه تبلیغاتی خود نظر مراجع عظام درباره ضرورت انصراف از دریافت یارانه برای افراد غیر نیازمند را به صورت گسترده منعکس کرده است. امید است دولت محترم در همه موارد به نظرات مراجع تقلید و علما توجه داشته باشد و نصایح و حتی انتقادات آن‌ها را مشفقانه و در راستای اصلاح امور بداند؛ به‌ویژه آنکه در ماه‌های اخیر تذکرات و نصایح جدی از سوی برخی از مراجع محترم خطاب به دولت مطرح شده است.

– مراجع عظام تقلید به صورت مبنایی قوانین اتخاذ شده در نظام جمهوری اسلامی ایران را مورد احترام و لازم الاتباع می‌دانند و بر همین اساس، قوانین وضع شده در خصوص نحوه محاسبه درآمد خانوار، معیار تعلق گرفتن بیت المال به افراد جامعه و سایر موارد را معیار نظر خود قرار داده و به مقلدین اعلام نموده‌اند که تبعیت از قوانین اعلام شده ضروری است. حال این سؤال پیش می‌آید که چگونه در برخی دیگر از موارد از جمله موضوع «جریمه دیرکرد بانک‌ها» که مورد تایید فقهای شورای نگهبان نیز قرار گرفته همچنان معتقد به عدم جواز آن می‌باشند و در بسیاری از دیدارهای عمومی نیز این موضوع را مطرح کرده‌اند؟

انتظار می‌رود مراجع بزرگوار تقلید در اظهار نظر خود همه جوانب امور را در نظر گرفته و با مشاوره بیشتر نظرات خود را که در بسیاری از موارد سرنوشت ساز نیز می‌باشد اعلام نمایند؛ به‌ویژه آنکه درباره روش اجرای این طرح نقدهای جدی از سوی کار‌شناسان وجود دارد.

رده‌های مرتبط

دیدگاه‌ها

 1. حميد خميني 

  لطفا تجاهل نفرماييد! چه كسي از آقايان استفتاء كرده؟ و چرا فقط ايات ثلاث هميشه در صحنه پاسخ داده‌اند؟ كاش اين حركت اقايان را نقد مي‌كرديد
  ماجراي انصراف از يارانه ها موضع دولت نيست وقتي تلويزيون و سپاه و ائمه جمعه و… هم هماهنگ به ميدان مي ايند بايد فهميد دست هاي ديگري در راه است…
  راستي از هزينه هاي جنگ سوريه چه خبر؟

 2. احمد احسانی فر 

  اولا طبق روایات صادره از حضرت حجت در موضوعات مستحدث نظر فقها حجت است و چون و چرا معنا ندارد. ثانیا یا نویسنده این متن نظر مراجع را نخوانده و صرفا بدلیل هماهنگی نظر مراجع با نظر دولت بدان انتقاد می کند و یا خوانده اما بدلیل ضعف فکری نفهمیده. حضرات مراجع دلیل لزوم انصراف از یارانه را قوانین دولتی ابراز نکرده اند که در متن این ملاک را مد نظر قرار داده اند. مراجع بالاتفاق دلیلشان آن است که یارانه جزء بیت المال است و بیت المال به غیر فقیر شرعی و متمکن عرفی تعلق نمی گیرد. لطفا کمی فقه بخوانید تا تفاوت اراضی خراجیه با سایر مملوکات دولتی را متوجه شوید و بدون مبنا با دولت محترم به مخالفت نپردازید.

 3. یک دوست 

  با سلام! چند سوال علمی:
  ۱. اگر کلام تان صحیح باشد ، باید امیر المومنین ع نیز فقط بیت المال را به افراد فقیر تخصیص می دادند در حالی که چنین نیست؟!
  ۲. بر فرض که چنینی باشد تکلیف یارانه ها یا بهتر بیان کنم بیت المال که در چند سال اخیر افراد ثروتمند گرفته اند چیست؟
  ۳. اشتباه نشود ما ضد دولت محترم یا مراجع محترم نیستیم ولی اگر چنین مبنایی وجود دارد بقیه مراجع چرا فتوا نداده اند نفرمایید از آنها استفتا نشده سات؟
  مرا در جواب سوالاتم یاری فرمایید با تشکر

پاسخ دهید