مباحثات

رسانه فکری تحلیلی حوزه و روحانیت

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا، حضرت آیت‌ﷲ ناصر مکارم شیرازی از مراجع تقلید عصر امروز در دیدار شماری از علمای فلسطینی مقیم لبنان که به منظور شرکت در مراسم بیست و چهارمین سالگرد ارتحال حضرت امام به جمهوری اسلامی ایران و شهر مقدس قم سفر کرده‌اند، با بیان اینکه شادی شما ما را شاد و حزن و اندوه شما ما را نگران و اندوهگین می‌کند، ابراز امیدواری کردند که این گونه سفرها سبب وحدت بیش از پیش مسلمانان شود.

این مرجع تقلید وحدت در بین مسلمانان را اصلی مهم خواندند و با استناد به آیات و روایاتی، از اختلاف و تفرقه به مثابه صاعقه و زلزله ای ویرانگر یاد کردند.

ایشان با بیان اینکه دشمنان ما مدام به دنبال ایجاد اختلاف‌‌افکنی بین مسلمانان هستند، بیان داشتند: دشمنان ما بعد از زمین‌گیر شدن و شکست خوردن در عراق و افغانستان توطئه خود را در جهت ایجاد اختلاف بین مسلمانان و برادر کشی متمرکز کرده‌اند؛ در چنین شرایطی مسلمانان به ویژه علمای اسلام باید هوشیار باشند.

حضرت آیت‌ﷲ مکارم شیرازی در ادامه با اشاره به تحولات سوریه، تصریح کردند: مشکل سوریه تنها با اتحاد مسلمانان و به دست مردم خود این کشور حل می‌شود نه اینکه کشورهای دیگر برای آنها تصمیم بگیرند؛ متاسفانه برخی از زعمای عرب روش دیگری را در پیش گرفته اند که هیچ نتیجه‌ای جز فساد و شیوع درگیری و اختلاف در بین مسلمانان نخواهد داشت.

ایشان با اشاره به حضور میهمانان خارجی شرکت کننده در مراسم بیست و چهارمین سالگرد ارتحال حضرت امام(ره) یادآور شدند: مردم بعد از گذشت بیش از بیست سال از ارتحال ملکوتی حضرت امام رضوان ﷲ تعالی علیه از بلاد و کشورهای مختلف در سالگرد حضرت امام حاضر می‌شوند و گویی حضرت امام به تازگی دار فانی را وداع گفته‌اند و این نشانه این مطلب است که ایشان بزرگ‌مردی شجاع، مجاهد و مخلص بودند.

استاد برجسته درس خارج حوزه علمیه قم مسئله فلسطین را از مهم‌ترین موضوعات جهان اسلام دانستند و تصریح کردند: بیداری اسلامی نیز افق‌های جدیدی را فراروی امت اسلام گشوده است که باید به بهترین شکل از آن استفاده کرد.

حضرت آیت‌ﷲ مکارم شیرازی مجاهدت در راه خداوند تبارک و تعالی را امری مهم ارزیابی و تصریح کردند: هر کس در راه خدا مجاهدت کند یقینا نصرت الهی نیز شامل حال او خواهد شد.

ایشان با بیان اینکه علمای اسلام باید هادی و راهنمای مسلمانان باشند و توطئه دشمنان را برای مردم گوشزد کنند، ابراز داشتند: امت اسلام اشتراکات بسیاری دارند و با این وجود نباید اختلاف جزیی ما سبب شادی و شعف دشمنان و استکبار شود.

استاد برجسته درس خارج حوزه علمیه قم تنها راه نجات امت اسلام و پیروزی در برابر صهیونیست‌ها را وحدت علمای اسلام و مسلمانان دانسته، بیان داشتند: امروز در کشورهای مختلف جهان گوش‌های بسیاری برای شنیدن مبانی اسلامی وجود دارد و باید از این فرصت ارزشمند بهره گرفت.

حضرت آیت‌ﷲ مکارم شیرازی ابراز داشتند: اگر گرفتار اختلافات و مسائل جزیی شدیم به یقین این فرصت را از دست خواهیم داد و دشمنان ما موفق به اجرایی کردن توطئه‌های شوم خود خواهند شد و باید در روز قیامت پاسخگوی ضایع کردن این فرصت طلایی باشیم.

ایشان علمای جهان اسلام در کشورهای مختلف را به حفظ وحدت بیش از پیش توصیه کردند و گفتند: در جمهوری اسلامی ایران نیز شیعه و سنی در کنار هم زندگی مسالمت‌آمیزی دارند و طبق آداب و آیین خود مراسم‌ها و عبادات خود را انجام می‌دهند.

گفتنی است، در ابتدای این دیدار برخی از علمای حاضر در جلسه ضمن قدردانی از حضرت آیت‌ﷲ مکارم شیرازی و بیانات ارزنده ایشان، نقش و جایگاه جمهوری اسلامی ایران را در جهان اسلام بسیار برجسته ارزیابی کردند و خواستار وحدت بیش از پیش مسلمانان به منظور مقابله با نقشه های استکبار جهانی شدند.

رده‌های مرتبط

دیدگاه‌ها

  1. ناشناس 

    بیداری اسلامی فقط در ایران رخ داده و مردم از خواب خوش مدینه فاضله بیدار و با حقیقت تلخ حکومت خشونت محور و غیرمسئول و مستبد اسلام نما روبرو شده اند که فقط بر حجاب تاکید دارد که وظیفه جامعه است نه حکومت و اگر جامعه بی تفاوت است حکومت حق دخالت ندارد. دنیا درحال فرو رفتن در خواب خوش اسلامی با کسب منافع میباشند و با قطع منافع، از خواب بیدار خواهند شد.

پاسخ دهید