مباحثات

رسانه فکری تحلیلی حوزه و روحانیت

بیانات مراجع عظام تقلید و بزرگان حوزه

آیت‌ﷲ‌العظمی سیستانی، در دیدار اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهور، با اشاره به سقوط قیمت نفت، بر لزوم افزایش تعاملات دو کشور در زمینه‌های مختلف به ویژه مسائل اقتصادی و نفتی تاکید کرد.

آیت‌ﷲ‌العظمی مکارم شیرازی، در پی حادثه اسفناک سر بریدن جمعی از مسیحیان از سوی گروهک تروریستی داعش، ضمن محکوم ساختن شدید این عمل، به جهان غرب هشدار داد که هر گونه کمک به این گروه ستمکار و وحشی را قطع کنند که عواقب سوء آن، دامن همه آنها را خواهد گرفت.

آیت‌ﷲ شبیری زنجانی در دیدار جمعی از دانشجویان استان زنجان، حوزه علمیه زنجان را مهد پرورش عالمان نام‌آور دانست و گفت: زنجان در تربیت افراد عالم و متدین، سابقه درخشانی دارد. اکنون هم افراد باسواد چه دانشجویان متدین و چه طلبه‌های علم، زیاد در این شهر هستند.
shobeiri

آیت‌ﷲ حسین مظاهری در درس اخلاق خود با بیان اینکه موبایل به اتاق شیطانی برای جوانان تبدیل شده، گفت: خداوند نعمت‌های بسیاری به ما عنایت کرده است: ماهواره، اینترنت، موبایل و سایر چیزها نعمت‌های بزرگی است و خدا داده، اما ما سوءاستفاده می‌کنیم، برای اینکه به نماز اهمیت نمی‌دهیم.

آیت‌ﷲ نوری همدانی در دیدار مدیر کل اداره هواشناسی استان قم، با بیان اینکه از بین رفتن زمین‌های کشاورزی و باغات، فاجعه‌ای بزرگ است، گفت: اگر این روند را اصلاح نکنیم، بارندگی هم کمتر می‌شود.

آیت‌ﷲ جوادی آملی، در پیام تصویری به همایش اندیشه‌های علمی و عملی آیت‌ﷲ شهید سید محمد سرور واعظ بهسودی کابلی، با تاکید بر اینکه شهید آیت‌ﷲ بهسودی جامع علم و عمل بود، گفت: شهید آیت‌ﷲ بهسودی، هم قلم زد و هم خون داد. جزء افرادی است که جامع بین وزن و موزون است.

آیت‌ﷲ حسینی بوشهری در دیدار با سفیر چین در ایران، از اعلام آمادگی حوزه برای همکاری با مراکز علمی چین خبر داد و از رییس جمهور چین برای حضور در شهر مقدس قم دعوت کرد.

آیت‌ﷲ محسن اراکی دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، در همایش علمی و تحقیقی مذاهب اسلامی در زاهدان، با تاکید بر اینکه اسلام از دروازه‌های غرب عبور کرده است، گفت: تجاوز داعش به خطوط قرمز اسلام، مورد اجماع علمای شیعه و سنی است.

حجت‌الاسلام والمسلمین احمد مبلغی، در نامه‌ای به دکتر احمد الطیب شیخ الازهر مصر، نسبت به کشتار وحشیانه و غیرانسانی ۲۱ انسان مظلوم مصری توسط گروه تروریستی داعش ابراز تاسف کرد و به او تسلیت گفت.

دکتر علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی و نماینده مردم قم در مجلس، با حضور در شهر مقدس قم، با مراجع عظام تقلید و علما دیدار و گفتگو کرد. آیات عظام تقلید مکارم شیرازی و صافی گلپایگانی، و همچنین آیت‌ﷲ مقتدایی، برخی از این بزرگان حوزه بودند که لاریجانی با آنها دیدار کرد.

دیدار رییس سازمان صداوسیما با مراجع و علما

محمد سرافراز رییس سازمان صداوسیما، در سفر به شهر مقدس قم، با آیات عظام مکارم شیرازی و صافی گلپایگانی و همچنین آیت‌ﷲ نوری همدانی و جوادی املی دیدار کرد و در نشست هفتگی اعضای جامعه مدرسین نیز حضور یافت.

آیت‌ﷲ‌العظمی صافی گلپایگانی در دیدار رییس صداوسیما، با تاکید بر اینکه مدرسه بزرگ علمی و فکری صداوسیما نیازمند معلمان آگاه و متعهد است، گفت: در برنامه‌ها باید از وجود علما و روحانیت آگاه به مسائل و مبانی اسلام استفاده شود و از نشر مطالب ضعیف و سست جلوگیری شود.93-12-01-6

همچنین آیت‌ﷲ‌العظمی مکارم شیرازی در دیدار با محمد سرافراز تاکید کرد: برخی از برنامه‌های تبلیغاتی ناسالم هستند. این تنها به صداوسیما لطمه نمی‌زند، بلکه اعتماد افکار عمومی را نیز کم می‌کند؛ در حالی که اعتماد مردم، مهمترین سرمایه‌هاست.

آیت‌ﷲ جوادی آملی هم در دیدار رییس سازمان صداوسیما گفت: اگر کسی الهی فکر کند و جناح‌بندی‌های سیاسی را در مسئولیت‌ها دخالت ندهد، یقینا حقوق همه را حفظ خواهد کرد. لذا باید الهی فکر نمود و الهی عمل کرد.

تصاویری از دیدار محمد سرافراز با آیت‌ﷲ یزدی، مقتدایی و حسینی بوشهری را در خبرگزاری حوزه ببینید.

دیدار رییس دفتر رییس جمهور با مراجع و بزرگان حوزه

محمد نهاوندیان در سفر به شهر مقدس قم، با مراجع عظام تقلید و برخی از علما و بزرگان حوزه‌های علمیه دیدار و گفتگو کرد.

آیت‌ﷲ‌العظمی وحید خراسانی، در دیدار با رییس دفتر رییس جمهور گفت: نیت رییس جمهوری برای خدمت به مردم ایران خیر است. دولت مسیر دشواری پیش رو دارد. برای تمامی خدمتگزاران همواره دعا می‌کنم.

همچنین آیت‌ﷲ‌العظمی صافی گلپایگانی، با بیان اینکه دولت نسبت به مردم، اهتمام، دغدغه و دلسوزی دارد، گفت: باید با انگیزه کسب رضایت ائمه معصومین علیهم‌السلام و امام زمان، مشکلات و مسائل را مرتفع کنیم.makarem-nahavandian

آیت‌ﷲ‌العظمی مکارم شیرازی، با ابراز رضایت از مذاکرات هسته‌ای، تصریح کرد: مسئله مذاکرات، تا به حال به صورت آبرومند پیش رفته و دعا می‌کنیم که این مذاکرات به صورت آبرومند ادامه یابد.

آیت‌ﷲ جعفر سبحانی هم در دیدار محمد نهاوندیان گفت: گروه‌های تروریستی نظیر داعش، همان جریان تکفیری در شکل اجرایی است که رحمی در دلشان نیست.

همچنین آیت‌ﷲ موسوی اردبیلی در دیدار رییس دفتر رییس جمهور، با تاکید بر اینکه دولت با تقویت ارتباط با مراجع، حاشیه‌سازی‌ها را بی‌اثر کند، گفت: خوشبختانه در دولت یازدهم افراد خوش‌فکر زحمت می‌کشند و تلاش می‌کنند و باید نتایج عملکرد آنان برای جامعه بازگو شود.

آیت‌ﷲ جوادی آملی، بر مبارزه دولت با مفاسد اقتصادی تاکید کرد و گفت: این مبارزه باید با شدت بیشتری دنبال شود تا نظام اقتصادی کشور اصلاح گردد.

آیت‌ﷲ نوری همدانی، با بیان اینکه باید با تعامل، موجب اعتلای عزتمندانه و توام با حکمت نظام شویم، گفت: دولت امروز مقتدرانه در جهات مختلف از جمله در حوزه اقتصاد و به‌خصوص در موضوع سلامت و بهداشت به مردم خدمات می‌دهد.

رییس دفتر رییس جمهور همچنین با حضور در دفتر جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، با آیت‌ﷲ مقتدایی، حسینی بوشهری، غروی و حجت‌الاسلام والمسلمین جمشیدی دیدار و گفتگو کرد.

دیدار رییس کتابخانه ملی با مراجع و علمای حوزه علمیه قم

آیت‌ﷲ‌العظمی صافی گلپایگانی در دیدار رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی، با تقدیر از تلاش‌های صالحی امیری گفت: ارتباط علمی با کتابخانه‌های مهم کشورهای دیگر، ضروری است.

آیت‌ﷲ جوادی آملی نیز در دیدار صالحی امیری، با بیان اینکه نباید اجازه داد بی‌عقل‌ها ننگ دیگری در عرصه فرهنگ بر جای گذارند، گفت: ایران کشور اصیلی است که شناسنامه معتبر و سنگینی دارد؛ کتابخانه‌ها و دانشمندان مسلمان، شناسنامه ایرانیان هستند.salehi-amiri

آیت‌ﷲ موسوی اردبیلی هم در دیدار با رییس کتابخانه ملی، بر ضرورت حفظ نسخ خطی کشور تاکید کرد و گفت: کتابخانه ملی، ذخیره فرهنگی مهمی است که به ما رسیده و باید برای ارائه به نسل‌های آینده حفظ شود.

رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی در این دیدار گفت: یادمان مراجع تقلید در کتابخانه ملی ایجاد می‌شود.

آیت‌ﷲ حسینی بوشهری نیز در دیدار صالحی امیری، با اشاره به گسترش فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی گفت: امروز همه مراجع تقلید با سایت‌ها و فضای مجازی در ارتباط هستند و روحانیت از این طریق با جوانان ارتباط برقرار می‌کند.

تصاویری از دیدار صالحی امیری با مراجع و علمای حوزه در خبرگزاری حوزه منتشر شده است.

اخبار و رویدادهای حوزه‌های علمیه

حجت‌الاسلام عباس رضوانی‌نسب، از سوی معاون امور طلاب و دانش‌آموختگان حوزه‌های علمیه، به عنوان رییس ستاد راهیان نور حوزه منصوب شد.

مرکز تخصصی آخوند خراسانی مشهد، در رشته‌های تخصصی تفسیر و علوم قرآن، فقه مقارن، کلام مقارن، فلسفه و کلام اسلامی و همچنین علوم و معارف حدیث، طلبه می‌پذیرد.

مهلت ارسال مقالات به دبیرخانه کنگره سید مرتضی علم‌الهدی، تا پایان فروردین ۹۴ تمدید شد.IMG_3111_67823

مراسم کلنگ‌زنی احداث بیمارستان تخصصی خیریه امیرالمومنین قم، با حضور آیت‌ﷲ سید محمدباقر خوانساری، و همچنین آیت‌ﷲ مقتدایی، حسینی بوشهری و نیز حجت‌الاسلام والمسلمین فرخ‌فال و سید حسن خمینی برگزار شد.

شرح وظایف مرکز آموزش‌های کاربردی دانش‌آموختگان حوزه، بر اساس مصوبات جلسه هفتاد و ششم شورای معاونین، از سوی آیت‌ﷲ حسینی بوشهری ابلاغ شد.

حجت‌الاسلام والمسلمین محمدحسن نبوی معاون تبلیغ حوزه در نشست دبیران مناطق پنجگانه ستاد همکاری‌های حوزه و آموزش و پرورش، از نقد بیش از هزار کتاب درسی از سوی معاونت متبوع خود خبر داد.

محمدتقی رحیمی معاون آموزش مرکز آموزش زبان‌های خارجی حوزه علمیه قم، از آموزش هزار طلبه در این مرکز خبر داد.

ضوابط و شرایط امتحانات تکمیل نواقص طلاب سطوح عالی استان قم اعلام شد.

حجت‌الاسلام والمسلمین عبدالکریم فرحانی معاون آموزش حوزه، از مشارکت ۸ هزار و ۴۵۱ نفر از طلاب سراسر کشور در سومین دوره مسابقات علمی حوزه‌های علمیه خبر داد.

حجت‌الاسلام والمسلمین حسن ربانی، رییس مرکز خدمات حوزه‌های علمیه، گفت: با هدف ساماندهی امور بهداشتی، برای طلاب پرونده سلامت دیجیتالی ایجاد می‌شود.

کتابخانه مدرسه علمیه مولاعبدﷲ در اصفهان، با ۱۰ هزار جلد کتاب تجهیز شد.

پنجمین نشست هم‌اندیشی معاونان تهذیب استان‌های جنوبی کشور، با حضور بیش از ۱۰۰ تن از مدیران تهذیب استان‌های بوشهر، خوزستان، فارس، هرمزگان، سیستان و بلوچستان و کرمان برگزار شد.

اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهور، خیابان امام خمینی در نجف اشرف را افتتاح کرد.

حجت‌الاسلام والمسلمین عماد معاون پژوهش حوزه‌های علمیه، از فعالیت ۴۷۰ کتابخانه حوزوی به صورت شبکه‌ای خبر داد.

حجت‌الاسلام خالق‌پور دبیر علمی جشنواره بین‌المللی شیخ طوسی گفت: بیش از ۵۰۰ اثر به جشنواره هفدهم شیخ طوسی ارسال شده است.

نشست‌ها و برنامه‌های علمی و پژوهشی

همایش اندیشه‌های علمی و عملی آیت‌ﷲ شهید سید محمد سرور واعظ بهسودی کابلی، با همکاری شورای علمای شیعه افغانستان مقیم حوزه علمیه قم، در سالن همایش‌های دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم برگزار شد.

نشست علمی ارتداد و انکار ضروری دین، از سلسله نشست‌های نظریه‌پردازی، با حضور روحانیون، طلاب و پژوهشگران، در موسسه فرهنگی فهیم برگزار شد.

دومین جلسه شورای کرسی‌های آزاداندیشی به همت معاونت پژوهش حوزه‌های علمیه برگزار شد.

اولین جلسه کارگروه تصمیمات راهبردی طرح‌نامه تحقق پیش‌نویس سند تحول نشریات حوزه دین برگزار شد.

اولین مجمع عمومی انجمن ارتباطات و تبلیغ حوزه، با حضور اعضای انجمن برگزار شد و حجج اسلام والمسلمین واعظ موسوی، سبحانی‌نیا، مرتضوی، شیخانی و مهدی‌یار، به عنوان هیئت مدیره آن انتخاب شدند.
OnlineNewsImage

همایش اسلام اصیل در برابر اندیشه تکفیری، از سوی موسسه العرفان للثقافة الاسلامیة، در کربلا برگزار شد.

نشست علمی ماهیت پول، با حضور اساتید، کارشناسان و طلاب، و با سخنرانی حجت‌الاسلام والمسلمین احمدعلی یوسفی، در مدرسه علمیه خاتم‌الاوصیا برگزار شد.

مراسم اختتامیه هفدهمین جشنواره بین‌المللی علمی پژوهشی شیخ طوسی، با سخنرانی آیت‌ﷲ جنتی دبیر شورای نگهبان، در مدرسه عالی امام خمینی برگزار شد.

نشست علمی موضوع‌شناسی اماکن حج و عمره، با حضور اساتید، فضلا و طلاب و همچنین سخنرانی حجت‌الاسلام والمسلمین فلاح‌زاده و نیازی در موسسه فقهی ائمه اطهار برگزار شد.

نشریات، مجلات و کتاب‌های منتشر شده

خبرنامه شماره ۳۳ حکمت اسلامی، به همت مجمع عالی حکمت اسلامی منتشر شد.

کتاب کلام اهل بیت، به همت پژوهشگاه قرآن و حدیث موسسه دارالحدیث منتشر شد.

دومین شماره مجله تخصصی مهدویت به زبان انگلیسی، به همت مرکز تخصصی مهدویت حوزه علمیه قم، به زودی منتشر خواهد شد.IMG19132280

مدیر اجرایی دهمین نمایشگاه کتاب استان قم، از حضور ۳۴۰ ناشر در نمایشگاه کتاب استان قم خبر داد.

نرم‌افزار آثار مرحوم علامه امینی، حاوی متن کامل ۱۵ عنوان و ۴۹ جلد از آثار علامه امینی، به همت مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی و موسسه علامه مجدد بهبهانی، تولید و به زودی عرضه خواهد شد.

پنجاه و سومین شماره فصلنامه علمی پژوهشی اقتصاد اسلامی، به همت سازمان انتشارات پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی منتشر شد.

دومین شماره ویژه‌نامه جشنواره طرح ملی ملکوت، شامل سخنان اخلاقی و قران آیت‌ﷲ جوادی آملی، چاپ و منتشر شد.

نسخه جدید نرم‌افزار معجم موضوعی و لفظی بحار، به همت محققان و پژوهشگران مرکز نور، تولید و به زودی عرضه خواهد شد.

رده‌های مرتبط

دیدگاه‌ها

  1. مشاهدات 

    تیتر زده «هفته پردیدار مسئولان دولت و صداوسیما با مراجع عظام» بعد عکس جنتی رو گذاشته. واقعا که مباحثات. یعنی دستمال کش تر از شما خودتونین به خدا.

پاسخ دهید