مباحثات

رسانه فکری تحلیلی حوزه و روحانیت

مباحثات: نشست علمی «نقد و بررسی جریان‌های انحرافی مهدویت، با تأکید بر جریان یمانی» دوشنبه دوازدهم بهمن با حضور طلاب و دانشجویان علاقه‌مند به مباحث مهدویت، در سالن همایش‌های انجمن‌های علمی حوزه‌ی علمیه‌ی قم برگزار شد. حجت‌الاسلام محمد شهبازیان عضو گروه علمی پژوهشکده مهدویت پژوهشگاه بین‌المللی جامعةالمصطفی العالمیه از سخنرانان این نشست علمی بود که نوشتار خلاصه‌ای از مباحث ایشان است در این جلسه.

ما امروز در بحث‌های مربوط به معارف دین، دو روش گفت‌وگو داریم: ۱.سلبی؛ ۲.اثباتی. اگر بخواهیم فقط اثباتی سخن بگوییم، این‌طور بیان می‌کنیم: دین ما، مبانی ما، امام ما و دیدگاه‌های علمی ما این است و هر آن‌چه را به آن اعتقاد داریم بیان می‌کنیم. در بحث‌های سلبی هم می‌گوییم: این هجمه‌ها به دین وجود دارد. یکی از مباحثی که در این روش گفت‌وگو هست، نگاه به جریان‌های منحرف و مباحثی است که در مهدویت اتفاق ‌می‌افتد.

نمونه‌هایی از جریان‌های انحرافی در زمینه‌ی مهدویت

وضعیت آشفته امروز خودمان را اگر بخواهیم تحلیل کنیم، نمونه‌های بسیاری از این جریان‌ها وجود دارد. شخصی در استان خوزستان بود که ابتدا ادعا کرد یمانی هستم؛ بعد گفت امام زمانم؛ مریدانش که بیش‌تر شدند، ادعای خدایی کرد. نکته‌ی مهم این است که به جز توسل به این افراد در مقابلشان سجده هم می‌کنند! یعنی افرادی به هر دلیلی حاضر شدند مقابل انسان دیگری سجده کنند و او را خدا تلقی کردند.

فرد دیگری در کرج ادعای مهدویت کرد که جریان مفصلی دارد. نوع دعاهایی که انجام داد و بحث‌هایی را که مطرح کرد و نمونه‌های فروان دیگر. نمونه‌ّهای دیگری هم هست که نشان‌دهنده‌ی وجود جریان‌های ادعایی و کذب در سراسر کشور است. مثلاً آقای شیخ علی‌اکبر تهرانی که مریدان فراوانی هم دارد ادعا می‌کند معصوم پانزدهم است! ما با چنین جامعه‌ی مبتلایی مواجه هستیم.

ویژگی‌های مشترک مدعیان

ادعاهای مهدویت، یا ادعای خاص هست، یا ادعای ارتباط، یا ادعای نیابت و یا نوعی ادعا در قالب زمینه‌سازی (سید خراسانی و یمانی)؛ اما با بررسی همه‌ی افراد و جریان‌های مدعی مهدویت می‌توان پنج دلیل مشترک را در ادعاهایشان برشمرد:

 1. قرآن؛
 2. روایات (در مورد روایات، مدعیان از سه شگرد بهره می‌برند: جعل روایات؛ تقطیع روایات؛ تحریف روایات)؛
 3. خواب (من در کتاب خودم ۲۵ جریان مدعی را آوردم که از ابزار خواب استفاده کرده‌اند. امروزه، خواب، یکی از مهم‌ترین ادله اثبات این آقایان است؛ تا جایی که آقای تهرانی می‌گوید: اگر دین دو پایه داشته باشد، یکی از اصلی‌ترین پایه‌های آن خواب است)؛
 4. استخاره؛
 5. معجزه و کرامت.

مؤسس جریان انحرافی یمانی

احمد بن اسماعیل بن صالح بن حسین بن سلمان معروف به «احمد حسن» که در بصره متولد شد و مدعیست: «سلمان جد من فرزند امام مهدی است». این آقا ادعا می‌کند فرزند مهدی و جزو مهدیونی است که بعد از امام زمان(ع) حاکم می‌شود و به‌عنوان فرزند امام زمان(ع) جزو ۳۱۳ نفر است! از بین این اعضا یک یمانی زمینه‌ساز ظهور است و آن من هستم. البته ادعاهای دیگری را هم مطرح می‌کند. اما نکته‌ای که او بر آن تأکید دارد این است که من به‌عنوان یمانی زمینه‌ساز ظهورم.  بعد از این‌که امام زمان(ع) می‌آید، حکومت می‌کند و فوت می‌کند، بنده به‌عنوان امام سیزدهم حاکم خواهم شد. بعد از امام زمان(ع) ۱۲ مهدی می‌آیند که جمع ائمه ما می‌شود ۲۴؛ این ۱۲ مهدی همان‌هایی هستند که در روایت آمده است (بعد القائم اثنی عشر مهدی) و به مهدیون معروف شدند. یکی دیگر از ادعاهای احمد بن اسماعیل این است که قرآن تحریف شده و قرآن درست همان است که بنده تلاوت می‌کنم و قرآن صحیح نزد بنده است.

ارتباط جریان یمانی با سازمان منافقین

ورود این‌ها به ایران از منطقه بصره – که نزدیک اهواز است – آغاز شد. در این‌جا فردی به نام عیسی مزرعاوی، معروف به مزرعه، جذب این جریان شد. بعد وارد شادگان شدند و فردی به نام علی ذوالفقاری را جذب کردند و او هم به تبلیغ این جریان در شادگان پرداخت. سپس این جریان در ایران با یک پدیده مواجه شد به نام آقای موسوی که اهل سراب است. با ورود وی جریان یمانی در ایران جان دیگری گرفت. این فرد چهار سال قبل از انقلاب طلبه مدرسیه حجتیه در قم بود و بعد از انقلاب به سازمان منافقین پیوست. موسوی بیست سال هم در استکهلم بود. در سال ۷۶ طی توبه‌نامه‌ای به او اجازه‌ی ورود به کشور داده شد. در سال ۲۰۱۱  مسعود رجوی طی حکمی وی را در جریان یمانی فعال می‌کند و در نامه‌ای به او ابلاغ می‌کند که در این جریان ورود پیدا کن. پی‌گیری‌های آقای موسوی، یکی از شواهد ماست بر این مدعا که جریان یمانی یک پایش در سازمان منافقین است.

آقای موسوی به مشهد می‌آید و با آقای راشد تماس می‌گیرد و نامه‌ای به ایشان می‌دهد تا به مقام معظم رهبری برساند. رهبری وقتی نامه را می‌خوانند، می‌گویند: «آقای راشد؛ این جریان انحرافی است». در این نامه نوشته بود: «شما سید خراسانی هستید و سید یمانی هم ظهور کرده است؛ بیایید دست در دست هم دنیا را نجات بدهیم». آقا به جناب راشد می‌گویند: «این آقا احمدحسن نیست؛ بلکه احمق‌حسن است؛ دیگر با ایشان ارتباطی برقرار نکنید».

این‌ها در قم روبه‌روی دفتر آقای مکارم دفتری می‌زنند و کار را به‌صورت تشکیلاتی بر اساس چارت سازمان منافقین شروع می‌کنند. مسأله‌ای که به‌لحاظ امنیتی وجود دارد این است که این افراد در مناطق مختلف مشغول فعالیت هستند؛ بدون این‌که از حضور هم خبری داشته باشند. از بالا به این‌ها اطلاعات داده می‌شود و تمام ارتباط‌ آن‌ها از طریق فضای مجازی است.

این فرد سه سال در زندان بود و الان آزاد است و در قم فعالیت خود را ادامه می‌دهد. مهم‌ترین کادرسازی او هم بین روحانیون و طلاب است. دو سال قبل ده نفر از لیدرهای این‌ها را در مشهد دستگیر کردند که – متأسفانه یا خوشبختانه – هشت نفر آن‌ها روحانی و همه از اساتید حوزه علمیه مشهد و سمنان بودند. این جریان سایت‌های مختلفی دارد شبکه ماهواره‌ای «المنقذ العالمی» مربوط به آن‌هاست و پیوسته در حال تبلیغ‌اند. این‌ها حتی خدمت آیت‌ﷲ جوادی آملی و حجت‌الاسلام میرباقری هم رفتند تا بلکه آنان را هم جذب کنند!

نفوذ در میان روحانیون و مذهبیون

در جامعه‌ی امروز ما نه فقط یک قشر خاص، بلکه اقشار مذهبی و حزب‌ﷲی هم در معرض ابتلا به این جریانات انحرافی هستند؛ مثلاً پس از دستگیری آقای ابطحی، حتی بعضی مراجع اعتراض کردند که چرا این سید را گرفتید؟! یا فردی مانند علی یعقوبی – که در جریان یمانی هم این فرد از جهتی قابل اهمیت است – که حتی برخی مسئولین دولتی و جمعیت قابل توجهی از سپاه و حتی طلاب مرید وی و در حال ترویج تفکرات او هستند.

اما مشخصاً درباره‌ی جریان یمانی یک ویژگی خاص این جریان این است که اگرچه به‌لحاظ جامعه‌ی آماری شاید جریان‌های دیگر – مثل علی یعقوبی – به لحاظ جذب افراد نسبت به جریان یمانی خطرناک‌تر باشند؛ اما جریان یمانی تنها جریان منحرف مهدوی است که پایه‌های اصلی آن روحانیون و طلبه‌ها هستند. در جریان‌های دیگر سراغ نداریم که این‌همه در میان روحانیون طرفدار داشته باشند. الآن در حوزه علمیه قم حدود ۴۰ نفر جذب شدند که یکی از ‌آن‌ها آقای فتحیه است؛ کسی که هسته مریدان احمد حسن را در دانشگاه صنعتی اصفهان تشکیل داد و یکی از حلقه‌های مهم یمانی در قم و شهرک مهدیه است. فرد مهم دیگر این جریان در میان روحانیت آقای جوکار در شهرک پردیسان است.

برخی از بدعت‌های جریان یمانی

جریان احمد جریانی کاملاً اخباری است؛ اخباری از جنس محمد امین استرآبادی؛ یعنی عیناً همان مباحث را دارند. می‌گویند: علوم رجال، فقه و اصول بدعت‌اند و  تقلید حرام است. آن‌ّ‌ها از کتابی به‌نام شرایع‌الإسلام اثر محقق حلی تقلید می‌کنند. احمد می‌گوید: «جدم امام زمان گفت این بهترین کتاب است». تعلیقه‌‌های احمد بر شرایع الاسلام، مبنای فقهی افراد این جریان شده است. مثلاً وضوی پا را حلقوی می‌گیرند؛ در شهادتین شهادت رابعه دارند. در رکعت چهارم باید حتماً حمد خوانده شود و بدعت‌هایی از این دست.

این جریان معتقد است هرکسی بعد از رجب ۱۴۲۳ به احمد ایمان نیاورد (یعنی بداند و ایمان نیاورد) کافر و از ولایت حضرت علی(ع) خارج است. مهم‌ترین ادله‌ای که این‌ها از روایات می‌آورند – هرچند عموماً این روایت‌ها جعلی‌اند – با این مضمون است که ما در فضای ظهوریم.

کلام آخر

این جریان فعالیت خودش را با روحانیت آغاز کرده است؛ چون روحانیون مبلغ هستند و مردم حرفشان را می‌پذیرند. اما در مورد این جریان و جریان‌های دیگر انحرافی متأسفانه هنوز کار چشمگیر، مدون و روشمندی تا به امروز انجام نگرفته است. هیچ نهادی هم متولی این کار به‌صورت جامع نیست؛ مثلاً دادگاه ویژه بخشی دارد به‌عنوان تحلیل و آنالیز که مربوط به خودشان است؛ یا مرکز پژوهش‌های سیما بعضی کار‌ها را انجام می‌دهد؛ برخی طلاب یا غیرطلاب هم جسته و گریخته کارهایی انجام می‌دهند. ما نیازمند کار منسجم، متمرکز، جامع و روشمند هستیم. مشکل این است که برخی خواص و حتی مراکز خاص ما هم از این مباحث مطلع نیستند؛ زیرا نسبت به جریان‌های انحرافی مهدویت، هنوز نگاهی آکادمیک، علمی و روشمند شکل نگرفته است.

رده‌های مرتبط

دیدگاه‌ها

 1. ناشناس 

  دیدگاه
  همش دروغه اقای شهبازیان این فرد ادعا کرده وطبق گفته ی پیامبر ص اگر بدعتها در دین اسلام اشکار شدن باید عالم علمش را منتشر کند اگر انجام ندهد جایگاهش جهنم است این فرد مدعی یمانی ۱۷ساله ادعا کرده و نامه ی طبق گفته ی ایت الله قزوینی برای مناظره رهبر معظم انقلاب و مراجع عظام تقلید فرستاده چرا کسی جوابشونو نداد

 2. نعیم 

  خب بهتره علمای بزرگی که ادعا می کنند که احمد الحسن کذابه، قسم برائت از ایشان یاد کنند. اگر این قسم برائت را یاد کردند و زنده ماندند طبق سخن احمد الحسن، معلوم میشه که جریان یمانی دروغه. ما منتظریم علما قسم برائت یاد کنند. آقای شهبازیان منتظریم شما هم از احمد الحسن قسم برائت یاد کنید ببینیم زنده می مونید یا نه !!

  1. ناشناس 

   قسم برائت چیه؟؟ دیگه اینم بدعته؟؟؟؟

  2. احمد الحسن قمی 

   اُقسم بالله انّه کاذب کذّاب مفترٍ مکّار لعنه الله و من تبعه
   اینم قسم بنده که یکی از علمای اعلام در قم هستم

   1. یا ابا العباس انت امام الناس 

    جناب آقای شجاع!
    قسم برائت خوردن شما به چه درد میخوره؟
    قسم برائت کسی به درد میخوره که باعث نجات یه ملت یا قومی بشه!
    حالا خدا تو رو چه هلاک بکنه یا هلاکت نکنه چه تاثیری داره؟
    اگه سیستانی یا مکارم شیرازی که حکم تکفیرش رو دادن جرأت دارن قسم برائت بخورن!!
    اونم با اعلام قبلی که مردم منتظر عکس العمل خدا باشن

    اللهم صل و سلم علی سید احمد الحسن و إهد قوم الضالین الی الصراط المستقیم

    1. خودم 

     این چه حرفیه!
     اگر قرار باشه قسم برائت معجزه ی احمد گاطع باشه، باید رد خور نداشته باشه.
     خبر بدیم، تا شما برنامه ریزی کنید که یه بلایی سر یکی بیارید دیگه از اون حرفاست که همه می تونن انجامش بدن!!!
     مهم اینه که اگر عرضه ای دارید هر کی هر کجا اعلان برائت کرد نفله بشه طوری که همه بفهمن
     اگر می تونید بسم الله….

 3. حق جو 

  آقای شهبازیان یکی از همون علماییه که علمش رو با سخنرانی و مکتوب -مثل همین مقاله بالا- منتشر کرده و نه تنها قسم برائت خورده که عملا با این پدیده نه چندان جدید مبارزه کرده.
  نویسندگان قبل مثل اینکه یا نمی فهمند یا خودشونو…
  البته نویسنده دوم معلوم نیست که خودشون تا الان زنده باشند خدا رحمتش کنه اگر…
  راست فرمود امیر المومنین که: لا دین لمن لا دین له(غررالحکم) کسی که عقل ندارد دین درستی هم ندارد
  خدا امثال این علما را برامون نگه داره

 4. ناشناس 

  ساده ترین شکل دشمنی یک طرفه حرف زدنه !!!! جواب تمام صحبت هاتون جناب شهبازیان تو فضای مجازی موجوده … شما که نگران کرسی قدرت نیستید و نگران ایمان مردم هستید …. خب بسم الله .. یک برنامه زنده تلوزیونی از شبکه رسمی تدارک ببینید و همون اقای فتحیه به صورت اینترنتی با شما ویدئو کال مناظره کنن !!! نذارید مردم نااگاه بمونن برادرم … به هر حال شماها رئسای دین هستید … دارین به جای خدا حکومت میکنید … پس مردم رو آگاه کنید برادر .. خدا خیرتون بده

  1. ناشناس 

   بله درس میگن الان برام از تلگرام پیام دادن معلومه خودش اصرار داره میگه نماز بخون روزه بگیر خواب میبینی دعای فلانی بخون که فعلا سندو مدرکی پیدانکردم مردمو اگاه کنید نه اینکه مخفی کنید حاج اقا

  2. خودم 

   این یه طلبه جزء بیاد برنامه ی زنده ی تلویزیونی هماهنگ کنه!!! اما شما نمی تونی بگی خود گاطع بیاد ۵ دیقه تو هر شبکه ای سخنرانی کنه!!!
   خداییش اثرش برای هدایت جامعه خیلی بیشتره

 5. یک زن 

  مسلمانانی که این اقای را رد میکنید و از واژه کذاب یا بدعت یا انحراف یاد میکنید من یک سوال دارم اول اینکه امام زمان اگر انشالله ظهور کنن شما چطور به ایشان ایمان میاورید بخدا قسم که این نشانه های عجیب در مورد ظهور پر برکت ایشان دروغ است و دیگر اینکه ۱% احتمال بدین خدا داده نشانه هاش رو به ما نشان میده و ایشان همان سیر یمانی هستن بعد دران دنیا چطور جواب تکذیب را میدهید انجا دیگر راه فرار و توبه ای وجود ندارد ای کاش این اقایان با کمی نگاه ازاد و بدور از تعصبات نگاه به مسئله کنن و یک بار از دید یک بیطرف نگاه کنن من شک ندارم که این اقا بحق است و گواهی میدهم انشالله که از راه یافتنگان باشم

  1. احمد الحسن قمی 

   یک صدم درصد هم احتمال نداره که این بابای فیس بوکی شما، امام زمانِ ما باشه
   نه مبانی فکری و رواییشون درسته و نه تطبیقات روایات بر این فرد جور در میاد
   برو این دام بر مرغ دگر نه…

   1. رهگذر 

    من بعد از خوندن بعض کتابهای سید احمد مثل رحلة موسی الی المجمع البحرین به سید احمد ایمان اوردم
    کاری به تطبیق روایاتم ندارم چون تفسیر روایت متشابه با معصومه
    اکثر این روایات هم متشابه هستن

    از خدا بخواه که راه درست رو نشون بده!
    بگو خدایا چه سید احمد حق باشد و چه حق نباشد، به هر حال خودت با دلیل قطعی نشانم بده
    والله بهش ایمان میاری
    هر کس از خدا خواست ، بهش اینان اورد

    1. ناشناس 

     خواب حجت نیست

 6. رهگذر 

  یه سوال
  اگه امام زمان تشریف بیارن، باید نگاه کنیم که امثال شهبازیان و… چه نظری دارن؟
  ایشون میگه ۴۰ نفر از حوزه قم از انصار سید احمد الحسن هستن
  اما من گمان میکنم از جمعیت هزار نفری هم بیشترند
  حدود شصت هفتاد نفرشون رو من میشناسم

  برای روش شدن موضوع فقط یه راه داره اینکه خود علما بزرگ بیان میدون با مناظره با مکتب نجف یا قسم برائت قضیه رو یک سره کنن و الا تا دو سال دیگه اکثر طلاب قم یمانی میشن

  البته اگر جرأتش رو دارن که فمر نمیکنم داشته باشن

  1. طالب حق 

   اگر علما میدونستند که ادعای یمانی ادعای دروغیست قطعا تا حالا با مناظرات تلویزیونی دو طرفه و یا با مباهله کارشو یکسره کرده بودن
   اگر علما به سید احمدالحسن ایمان می آوردند نه تنها قدرت سیاسی آنها کم نمیشد بلکه فاتح جهان میشدند و آخرت هم از آن آنها بود ، اما ما میبینیم که با دشمنی با یمانی روز به روز از قدرت ایران کم میشه تا جایی که اکثر مردم و حتی اکثر دولتمردان بر این باورند که این حکومت درست بشو نیست
   البته اکثر طلاب ایمان دارن هر چند بخاطر همون مسئله که فرمودید ایمانشون رو مخفی کنن

 7. محمد 

  سلام
  عرض کنم بنده که برخی از کتابهای این بت انگلیسی رو مطالعه کردم به نکته خیلی مهمی رسیدم و اون مخالفت صریح با قرآن و مخالف سیره علمای بزرگ تشیع در قرنها ی مرضیه
  قرآن تمسک به عروة الوثقى را ایمان به خدا و کفر به طاغوت میداند در مقدمه کتاب این مرد اینترنتی شما شاهد تولی هستید ولی تبری از دشمنان خداوند و اهل بیت را نمی‌بینید
  این نیست مگر اینکه خودش از دشمنان منحرف اهل بیت میباشد که حاظر نیست لعن به خودش بفرستد

 8. محمد 

  والا منم چند تا از چرت و پرتای این کذاب رو خوندم ولی یک درصد هم ایمان نیاوردم.
  سوال برای من اینجاس که چرا خودشو نشون نمیده؟ اگه راست میگه خدا حافظ و نگه دارشه. به نظر من اصلا احمق الحسن یه شخص مجازیه و وجود خارجی نداره. چون اگه وجود خارجی داشته باشه ممکنه هلاک شه. بخاطر همین هیچ فیلم و عکسی ازش نیست.
  آقا من یه کیسه آماده کردم توش چند تا سکه گذاشتم. یکی از اینا بیاد بگه توش چقدر پوله، همونجور که امام زمان عج بعد امام عسکری ع خودشو ثابت کرد

  1. علی @ 

   نظرتون خیلی جالبه،،،،اگه وجود خارجی ندارن ،،،چطور بعضی از مراجع حکم قتلشون دادن،،،،،

   1. ناشناس 

    باسلام دراین دوره اخرزمان خیلی سخته ادم ایمانش رونگه دارد مثل روایت ایمان نگه داشتن مثل اتش کف دست نگه داشتنه اگر اتشرو نگه داشتید ایمانتان حفظ میشه ماخواهش داریم از دست بالاهاکه واقعا به خدا وائمهشان ایمان دارند کاری برای روشن کردن مردم واشنایی با این همه فرقه های مختلف انجام دهند وقتی بعضی از طلبه ها به این سمت سو گرایش پیدا کنند وای به حال مردم عام هیچ وقت قران وعترت ازهم جدا نیستند کسی ادعاهای زیادی مثل اینکه امام زمان یا فزندشان هستند هنوز فکرنکردند که خود اقا امام زمان وروایاتی که داریم ملعون است کسی که ادعای اینچنین دارد وفقط خود خدا خبر ظهور را دارد مواظب ایمانهایمان باشیم هیچ وقت گول این فرقهها رونخوریم که به مرگ جاهلیت نمیریم

 9. رئیسی 

  احمد اسماعیل القطعی البصری.
  من نه سید میبینم نه اهل یمن.
  چی این گوساله سامری یمانیه ؟
  البته به روایات اول الدجالین که از بصره ظهور میکنه بیشتر میخوره

  1. ۶ 

   ماشاءالله حرف دل ما رو زدی.

 10. احمد 

  باسلام.بنده خیلی ازعقایدشان مطلع نیستم.
  ولی قدرمسلم ومتیقن انست که اگرهمچین جریانی و کسی صحت داشته باشه..مراجع تقلید ما سزاورتر و اولی تر هستن که متابعت کنند..ولی ازمراجع ما چیزی در این مورد نشنیده ایم.
  دوم اینکه چرا طلبه ها خود را داخل درجریاناتی میکنند که عاقبت خوبی نداره واخرامثال همین گروها دست به اسلحه میرند وبرعلیه حکومت قیام میکنند.کما قبلا هم شاهد بودیم.
  برید به دستور دین عمل کنید و تفقه وتبلغ کنید چنانکه خدا دستور داده است…
  اگر امام زمان ظهور کردند بالاخره پنهان نمیماند…همه میفهمند اونوقت همه ما پشت سر حضرت هستیم انشالله.
  به امید ان روز که زنده با و درک کنیم.

 11. حق طلب 

  بله شما منتظر بمون صدا و سیما اومدن امام زمانو اعلام کنه مراجع هم تائید کنن همون مراجعی که حضرت محمد راجع به اونها گفته شرورترین فقهای تاریخ . لبیک یا سید احمدالحسن(ع)

 12. مجتبی 

  من اسم شما را تاکنون به عنوان «يکی از علمای اعلام قم» نشنيده ام.
  هيچ معرفی نامه ای هم برای شما نيافتم.
  اگر زنده مانده ای، لطفاً مشخصاتی بده تا شما را بيشتر بشناسيم.
  آدرس بيت حضرتعالی در قم را ارسال فرماييد تا از محضر اين عالم ناشناخته استفاده کنيم.

 13. طلبه 

  این آقای شهبازیان واقعا غیر علمی بحث می کنه به گونه ای که یک فاضل حوزوی ابدا قانع نمی شود اگر قرار است انسان درست یک جریان را رد کند باید عالمانه رد کرد و الا آنگونه که آقای شهبازیان در کتب و سخنرانی هایش رد میکند اتفاقا این جریان حقانیت خود را ثابت می کند.متاسفانه علت این مساله این است که علما حتی حاضر نیستند بنشینند ادعای این فرقه را بخوانند و اگر جوابی دارند بیان کنند تا در صورت انحراف این فرقه مردم گمراه نشوند

  1. علی 

   البته اقای شهبازیان و اثاری که من از ایشون دیدم علمی بوده علما نیز در جریان و حرفهای این فرقه هستند

 14. مرتضی 

  یک سوال اساسی برای بنده است ، اگر همانطور که ایشان و طرفدارانش ادعا می کنند ، ایشان یکی از ۳۱۳ نفر از یاران امام زمان است و قراراست بعد از حضرت قایم ، حکومت به ایشان برسد و بعنوان مهدی اول حکومت کند . یعنی یک امر قطعی ، بعبارتی اگر همه عالم جمع شوند ،نمی توانند به ایشا صدمه بزند چون امر قطعی است ، پس چرا ایشان خود را مخفی می کند ؟

 15. حق طلب 

  برادر مگه حضرت محمد خودشو از شره طاغوت زمانش مخفی نکرد یا مگه حضرت موسی از دست فرعون فرار نکرد طبیعی اینها اگر ایشون رو بگیرن میکشنش و این تا زمانی ادامه داره که ده هزارو سیصدو سیزده نفر یار تکمیل بشه

 16. ناشناس 

  با سلام امام باقر می‌فرماید یمانی از اولاد عمویم زید میباشد درصنعا قیام میکند

 17. ۶ 

  ای شرور در مورد مراجع اینطور صبحت نکن.

 18. احمد حق خواه 

  سلام بر همه عزیزان حق جو
  طبق بعض روایات خروج یمانی و سفیانی همزمان است و از خروج سفیانی تا ظهور امام زمان (عج) چند ماه بیشتر طول نمی کشد پس ما چطور باور کنیم این آقا یمانی است در حالی که حدود بیست سال است ادعا دارد ولی از سفیانی و ظهور خبری نیست

  1. محقق 

   خروج نکرده اند هنوز فقط ظهور کرده اند؛ همزمان با سفیانی ایشان نیز به اذن خدا خرج خواهند کرد

 19. ح.ج 

  در پیشرفته ترین دوران علمی در تمام حوزه ها جای تأسف که چه عرض کنیم جای واویلا دارد که جمع شده اید و پیرامون فردی واهی بحث می کنید!!
  به جای اید استدلال ها در رد یا قبول این شخص گوشتان را به امر ولی امر مسلمین نائب بر حق امام زمان عج بدهید و پیروی ولایت باشید، ایشون خود شما را تا جایی خواهد برد که دستانتان را روشن در دستان یمانی حقیقی خواهد گذاشت، دیگر وقت خود را هدر ندهید.

پاسخ دهید