مباحثات

رسانه فکری تحلیلی حوزه و روحانیت
روایت آیت‌الله یزدی از جلسه مشترک با آیات مهدوی کنی و مصباح

ayatollah-yazdiرئیس شورای عالی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در روایت خود از جلسه سه نفره آیات مهدوی کنی و مصباح می گوید: در آن جلسه که بیش از یک ساعت به طول انجامید، بنده خطاب به جناب آقای مصباح عرض کردم جناب آقای مصباح اگر جامعه مدرسین و روحانیت مبارز در مسائل انتخاباتی آینده که در پیش داریم به یک نقطه واحدی رسیدند شما که در جامعه اثر گذار هستید آمادگی آن را دارید که همراهی و کمک کنید تا اختلاف کمتر شود تا با همراهی شما این دو نهاد که اثر گذار هستند یکی شوند و اختلافات بین آنها کمتر شود؟ ایشان فرمودند که در آن زمان هر تکلیفی شرعی که داشته باشم عمل خواهم کرد.

آیت‌ﷲ محمد یزدی در گفتگو با خبرنگار مهر ضمن تبریک و قدردانی از حضور گسترده مردم در انتخابات ۲۴ خرداد اظهار کرد: بحمدﷲ همانگونه که مقام معظم رهبری تاکید داشتند حضور حداکثری مردم محقق شد و آنان به ندای رهبر معظم انقلاب لبیک گفتند. حماسه سیاسی شگرفی که اتفاق افتاد پاسخ مردم به ندای رهبری بود. حتی ایشان فرموده بودند آنهائی که نظام اسلامی را قبول ندارند هم باید شرکت کنند چون رای مردم حمایت و پشتیبانی از کشور است و واقع مطلب هم همین است.

وی با بیان این که در دنیای امروز میزان حضور مردم و رای مردم نقش مهمی در تقویت پایه‌های نظام دارد، افزود: نظام‌های سیاسی دنیا هم با پشتوانه حمایت مردم می‌توانند محکم و استوار به راه خود ادامه دهند. هرچه مشارکت مردم در انتخابات بالا باشد نظام سیاسی مستحکم تر خواهد بود. همانگونه که رهبری هم فرمودند باید قدر این مردم را دانست. انصافا مردم ایران از لحاظ بینش سیاسی، بصیرت و تشخیص مسائل کشوری از متوسط جهانی بالاتر هستند. در کمتر کشوری ملاحظه می‌کنید که مردم اینگونه به جزئیات مسائل سیاسی ورود پیدا کنند و بتوانند مسائل را تحلیل کنند و به این مسائل علاقمند باشند. بخاطر همین امر است که در بسیاری از کشورها میزان مشارکت مردم در انتخابات بسیار پائین‌تر از ایران است و به صورت خلاصه باید گفت حمایت از جمهوریت نظام محقق شد.

در انتخابات اخیر کار تا تجزیه جامعه مدرسین هم پیش رفت

رئیس شورای عالی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم درباره عملکرد این تشکل روحانی در انتخابات و اختلاف نظری به وجود آمده ناشی از این موضوع، تصریح کرد: بنده به عنوان یکی از اعضای جامعه مدرسین وظیفه خود می دانستم که این تشکل گرفتار تجزیه نشود و آن حالتی که برای جامعه روحانیت و مجمع روحانیون مبارز در تهران پیش آمد (که دچار دو دستگی شدند و خود به خود در مسائل سیاسی هم دو دسته شدند) ما سعی کردیم در جامعه مدرسین این تجزیه پیش نیاید. خوب است طلاب محترم حوزه اطلاع داشته باشند و بدانند که کار تا مرز عملی شدن این تجزیه پیش رفت.

وی ادامه داد: نزدیک بود که یک تشکل جدیدی شکل بگیرد. چه توسط کسانی که در جلسات جامعه شرکت می کنند و چه آنهایی که شرکت نمی کنند. خوشبختانه به دلایل مختلف و به خواست خداوند متعال جلوی این تجزیه گرفته شد و خدا را شکر می‌کنیم که در حال حاضر هیچ تجزیه ای در جامعه مدرسین وجود ندارد. همه اعضای محترم چه کسانی که در جلسات جامعه شرکت می‌کنند و چه کسانی که شرکت نمی‌کنند، همه را محترم می شماریم.

هشدار آیت‌ﷲ یزدی درباره تجزیه جامعه مدرسین

آیت‌ﷲ یزدی با اشاره به این که بارها با تعدادی از اعضای جامعه مدرسین که در جلسات شرکت نمی‌کنند، تماس گرفته و حتی حضوری به منزلشان رفته و از آنها درخواست کرده است که در جلسات شرکت کنند، یادآور شد: بنده تا آنجا که توانسته‌ام سعی کردم از تجزیه جامعه مدرسین جلوگیری کنم و به یاری خداوند هم تاکنون تجزیه پیش نیامده است. امیدوارم که این جریان اخیری هم که یک اشتباه بود، جبران شود. حوزه در جریان باشد. اینها چیزی نیست که بنده بخواهم پشت پرده عرض کنم.

وی اضافه کرد: زمانی که احساس کردم در حوزه یک حزب و گروهی که خود را منتسب به آیت‌ﷲ مصباح می‌دانند به وجود می‌آید، به بعضی از روحانیون محترمی که با ایشان ارتباط خاص دارند، در جلسات خصوصی که با آنها داشتم، گفتیم که از تفرقه و تجزیه جلوگیری کنیم، ولی متأسفانه مشکل حل نشد. البته بنده ارادت خاصی به آیت‌ﷲ مصباح یزدی دارم ایشان عضو جامعه مدرسین هستند. از قدیمی ترین کسانی که با هم در مبارزات شرکت داشتیم. در آن اطلاعیه هایی که قبل از انقلاب منتشر شده، بنده به همراه ایشان و یکی از دوستان، آنها را منتشر می کردیم. آیت‌ﷲ مصباح از جایگاه خاصی برخوردار بودند و هستند. ایشان یکی از شخصیت های علمی، فلسفی، دینی، اخلاقی و وزنه سنگین علمی هستند. گروهی اطراف ایشان به وجود آمد.

رئیس شورای عالی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم گفت: خوب است طلاب محترم ما بدانند بنده خدا را گواه می گیرم ما برای جلوگیری از تفرقه به همراه چند تن از دوستان جلسه ای کاملا خصوصی تشکیل دادیم و از تعدادی از اعضای مجلس خبرگان دعوت کردیم. هدف اصلی این بود که انعطاف بیشتری بین روحانیون باشد تا شکاف جدیدی بوجود نیاید و به این امید که روحانیت مبارز و جامعه مدرسین در خصوص مسائل سیاسی کشور همراهی و همدلی داشته باشند که این وحدت و همدلی امر بسیار مفیدی است.

روایت آیت‌ﷲ یزدی از جلسه مشترک با حضرات آیات مهدوی کنی و مصباح

وی افزود: در آن جلسه که بیش از یک ساعت به طول انجامید، بنده خطاب به جناب آقای مصباح عرض کردم جناب آقای مصباح اگر جامعه مدرسین و روحانیت مبارز در مسائل انتخاباتی آینده که در پیش داریم به یک نقطه واحدی رسیدند شما که در جامعه اثر گذار هستید آمادگی آن را دارید که همراهی و کمک کنید تا اختلاف کمتر شود تا با همراهی شما این دو نهاد که اثر گذار هستند یکی شوند و اختلافات بین آنها کمتر شود؟ ایشان فرمودند که در آن زمان هر تکلیفی شرعی که داشته باشم عمل خواهم کرد.

رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم ادامه داد: آیت‌ﷲ مهدوی فرمودند که همه ما موظفیم که تکلیف شرعی را عمل کنیم. بنده مجددا عبارات خود را تغییر دادم و عرض کردم جناب آقای مصباح این مشخص است که همه ما تکلیف شرعی را عمل خواهیم کرد. هیچ کس قصد ندارد تکلیف غیرشرعی عمل کند بحث این است که از نظر سیاسی فرمایشات شما در جامعه تأثیر دارد و مردم به این مسائل توجه دارند هرچه شکاف کمتر باشد و اگر به یک نقطه رسیدیم شما حاضر هستید همراهی و کمک کنید تا هرسه به یک نقطه مشترک برسیم؟ ایشان فرمودند صحبت های شما درست و عاقلانه است به هر حال شرایط زمان باید بررسی شود باید در زمان خودش بررسی کنم. دفعه سوم که بنده اصرار کردم و جوابی درستی نگرفتم یکی از آقایان گفتند که این موضوع را ادامه ندهید به نتیجه ای نخواهیم رسید. جلسه به خوبی به اتمام رسید.

آیت‌ﷲ یزدی با بیان این که سه روز بعد در تهران آیت‌ﷲ مصباح یزدی در یکی از حسینیه های تهران جلسه گرفتند و آقای لنکرانی را به عنوان منتخب خود معرفی کرد، اظهار کرد: در حالی که هنوز شورای نگهبان نظر نداده بود که چه کسی صلاحیت دارد یا صلاحیت ندارد. این کار درستی به نظر نمی رسید. ما دنبال این بودیم که شکافی وجود نداشته باشد. بنده واقعا متأسفم که یک سرمایه گرانقدر حوزه بخواهد به این شکل آسیب ببیند. متأسفانه این آسیب به آیت‌ﷲ مصباح رسید. در جریان انتخابات هم همین آسیب به جامعه مدرسین رسید. آسیب سختی به جامعه مدرسین وارد کردندکه بنده متن جریان را بازگو می کنم.

تشریح اقدامات مشترک جامعتین برای انتخابات ریاست جمهوری

وی ادامه داد: جامعه مدرسین و جامعه روحانیت مبارز مدت ها و ماه ها بود که درکمیسیون های مشترکی با هم همکاری می کردند برای اینکه ایجاد وحدت کنند و تفرقه بین اصولگرایان را کمتر کنند. جلسات مشترکی در تهران و قم تشکیل شد که مقداری موفق بودند به این معنا که تقریبا تمامی کاندیداهای جناح جبهه پیروان خط امام ورهبری کنار رفتند. البته حق طبیعی آنها بود و می‌توانستند مانند دیگران برگردند. سایرین مانند آقای غرضی و آقای رضایی و از جمله آقای روحانی که از مستقلین بودند. جامعه روحانیت مبارز و جامعه مدرسین جلسات متعددی داشتند که یک نفر را معین کنند چون جلسات دو کمیسیون به نتیجه قطعی نرسید و به نقطه ای رسیدند که گفتند فرصت کوتاه است و یک نفر را معرفی کنید تا متدینین که منتظر نظر شما هستند تکلیف خود را بدانند چون خیلی‌ها نظر دینی خود را می خواهند.

رئیس شورای عالی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم عنوان کرد: به طور خلاصه در جلسه روز جمعه دهم خرداد ماه،آخرین روزی بود که بحث باید به نتیجه می رسید. تمام وقت آن جلسه با حضور ۱۹ نفر تشکیل شد تا راجع به صلاحیت افراد بحث شود. زمان رای گیری، گفتند هنوز باید بحث شود که موافقت شد. برخی گفتند فرصتی نیست و در همان جلسه تصویب کردند که در جلسه فوق العاده بعدی یعنی روز یازدهم خرداد، اکثریت جلسه هرچه گفتند همان اعلام شود که متن آن مصوبه هم موجود است. حتی بنده اشاره کردم که شب تحصیلی است ممکن است بعضی ها حضور نداشته باشند که گفتند مشکلی نیست.

دلایل حمایت از ولایتی در انتخابات

وی گفت: در جلسه فوق العاده نتیجه رای گیری هشت به پنج بود. یعنی هشت نفر با آقای ولایتی بودند و پنج نفر هم با آقای قالیباف. برخی گفتند که خوب است بعضی از دوستانی که به آقای قالیباف رای داده اند، بیایند این طرف تا مقدار رأی این طرف بیشتر شود. بنده هم هیچ وقت از شخص خاصی نام نبرده ام و عرض کرده ام نظر بنده، نظر اکثریت جامعه است. این چند نفر از جمله آقایانی که به قالیباف رای داده بودند، برگشتند.

آیت‌ﷲ یزدی افزود: در زمان اتمام جلسه اکثریت آن جلسه ۱۵ نفر بود که براساس مصوبه جلسه فوق العاده دهم خرداد این اکثریت باید اعلام می شد. پس اکثر جامعه آقای ولایتی را انتخاب کردند و چند نفر هم که در آن جلسه حضور نداشتند بعداً اضافه شدند و با امضاء نامه ای، رای اکثریت را تایید کردند. طبق روال گذشته صورت جلسه ای تنظیم شد که این کار در دوره های گذشته هم سابقه داشت و همیشه رای اکثریت اعلام می شد و کسی هم خلاف آن عمل نمی کرد. یعنی همه رای اکثریت را می پذیرفتند.

وی با بیان این که بعد از این جریان ما متوجه شدیم بعضی از دوستان و اعضای جامعه محترم مدرسین و از علاقه مندان آیت‌ﷲ مصباح از جمله آقایان عبدﷲی، رجبی، کعبی گفتند که این جلسه فوق العاده قانونی نبوده و این اکثریت نیست و بنده هرچه گفتم آنها قبول نکردند.

سعی کردم با کاندیداها دیدار نداشته باشم

عضو فقهای شورای نگهبان گفت: بنده چون در این دوره هم در شورای نگهبان عضو نظارت مرکزی بودم، سعی کردم با کسی ملاقات نداشته باشم. با یکی دو نفری هم که ملاقات داشتم بعد از درس بوده که گفتند آقایان در دفتر نشسته اند و بیایید چند دقیقه آنها را ببینید وگرنه بنده علی رغم اصرار می گفتم که با کسی ملاقات ندارم.

وی اضافه کرد: مخالفت این دو سه نفر از آقایان سبب شد که در رای اکثریت شک و شبهه ایجاد شود. بنده عرض کردم که ماجرا عین همین واقعیت هست. بنده در برگه رسمی و دارای سربرگ جامعه مدرسین، به عنوان نامه نوشتم که در جلسه مورخ ده خرداد، اکثریت اعضای حاضر به آقای ولایتی رای داده اند. باز هم این دو سه نفر یک خورده شدیدتر برخورد کردند که گناه و ثواب آن پای خودشان می باشد. به هر حال یک ضربه ای به جامعه مدرسین وارد کردند که امیدوارم این ضربه با گذشت زمان از بین برود. البته بنده در حال حاضر از کسی گله ای ندارم ولی واقعا علت این ضربه را ناشی از کم تجربگی و جوانی آنها می دانم.

آیت‌ﷲ یزدی با اشاره به یک واقعه تاریخی مشابه سیاسی در جامعه مدرسین، خاطر نشان کرد: بنده شاهد اختلافات شدید آیت‌ﷲ آذری با بعضی آقایان بودم. دعواهایی راکه هیچ گاه فراموش نمی کنم. در بعضی از این جلسات برای جلوگیری از اختلاف و آرام کردن اوضاع به گریه افتادم در صورتی که در آن زمان بنده هنوز دبیر جامعه نبودم و مرحوم آیت‌ﷲ فاضل دبیر بودند. بنده شاهد آن جریانات بودم. به نظرم این اختلاف اخیر خیلی مهم نیست و می دانم که بر اثر کم تجربگی و جوانی می باشد، ولی به هرحال این اشتباه موجب شد که آقایان ضربه ای به جامعه مدرسین وارد کنند.

وی در پایان گفت: بازتاب های این جریان را مطالعه کردم که بازتاب های بدی را به همراه داشته است. امیدواریم که به تدریج این اشتباه جبران شود. در جلسه همین هفته بنده قول داده بودم که صحبتی نمی کنم و سعی می کنم کار خودم را انجام دهم. الان هم دنبال همین هستم که جامعه مدرسین به تجزیه نرسد. امیدوارم این دوستان هم بتوانند این اثر را از بین ببرند. خلاصه بحث اخیر این است که در جریان این انتخابات، ترکش های اختلافی که به وسیله برخی آقایان در مسائل سیاسی کشور به وجود آمد، دامن جامعه مدرسین را هم گرفت و ضربه ای به جامعه مدرسین وارد شد که امیدواریم با گذشت زمان آثار این ترکش ها از بین برود و جامعه به حالت اول خود بازگردد.

رده‌های مرتبط

پاسخ دهید