مباحثات

رسانه فکری تحلیلی حوزه و روحانیت
متن سخنان حجت الاسلام والمسلمین دکتر کریم خان‌محمدی در دیدار با رئیس جمهور؛

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر کریم خانمحمدی تحصیل‌کرده حوزه علمیه زنجان و قم است که همراه دروس حوزوی، رشته جامعه‌شناسی را تا مقطع دکتری ادامه داده است. ایشان هم‌اکنون عضو هیئت علمی دانشگاه باقرالعلوم(ع) قم است. آنچه پیش رو دارید سخنان ایشان در جلسه دیدار روحانیون و ایثارگران با رئیس جمهور، حجت‌الاسلام و المسلمین حسن روحانی در تاریخ  ۳۰ مهرماه ۱۳۹۳ در آستانه محرم الحرام ۱۴۳۶  در سفر رئیس جمهور به استان زنجان است.

بسم ﷲ الرحمن الرحیم الحمد لله رب العالمین الصلاه و السلام علی رسول ﷲ و علی آله الطیبین الطاهرین. السلام علیک یا أباعبدﷲ و علی الارواح التی حلت بفنائک.

ضمن سلام و درود به امام شهداء و آرزوی سلامت جانبازان عزیز، به ویژه مقام معظم رهبری، ارتحال آیت‌ﷲ مهدوی کنی را به همه امت اسلامی به ویژه علما و روحانیون تسلیت عرض نموده و برای دولت اعتدال آرزوی توفیق دارم.

به عنوان طلبه کوچک حوزه علمیه و با افتخار به طلبگی خود و همچنین به عنوان فرزند شهید و با افتخار به عضویت در سلک رزمندگان و ایثارگران، مطالبی را به عرض می‌رسانم؛

۱- ایثارگران و خانواده شهدا و جانبازان وفادارترین و قانع‌ترین قشر جامعه‌اند. هر جناحی بتواند بیعت این قشر را به خود معطوف بدارد موفق خواهد شد. تغییر بیعت ایثارگران با دولت و حتی با نظام نشانه افول آن است. و این تغییر صورت نمی‌گیرد مگر آنکه ایثارگران احساس کنند با آرمان شهیدان فاصله افتاده است.

۲- بارها اتفاق افتاده است که ما را به عنوان «بچه شهید» جمع نموده و گاه از سوی کسانی که نسبت چندانی با ایثار و شهادت ندارند، آرمان شهدا تشریح شده است، و همواره از ما خواسته‌اند خون شهدا را پایمال نکنیم. آقای رئیس جمهور! اکنون ما به لحاظ سنی بزرگ شده‌ایم. و شما هم با رزمندگان محشور بوده‌اید. حال، من ضمن تشکر بابت این فرصت، بر اساس آموزه‌های پدرم چند نکته‌ای را به عرض می‌رسانم.

۳- پدرم می‌گفت: من به دلیل حفظ نمادهای دینی مثل نماز و روزه، در دوره سربازی (رژیم شاه) چندین بار تنبیه شدم. پس از چندین بار سیلی خوردن چنان اعتماد فرماندهان پادگان را جلب نمودم که بیشترین اعتماد را نسبت به من داشتند. آقای رئیس جمهور! تلاش کنیم که نمادهای دینی، تداعی‌گر معانی «صداقت» و «ایثار» باشد، نه اینکه به نحوی عمل کنیم که این نمادها «تزویر» را تداعی نماید.

۴- پدرم از فرهنگ تبعیض و شخصیت‌محوری رژیم سابق می‌نالید و می‌گفت: ارباب با چوب دستی اشاره نمود و گفت «هاشم» کچل است و به درد سربازی نمی‌خورد و با همین یک کلمه هاشم از سربازی معاف شد و من که رشوه نداده بودم، دو سال به سربازی رفتم و نتیجه می‌گرفت: ما باید جانمان را فدا کنیم تا حکومت اسلامی پابرجا بماند. مگر نه این است که روح ﷲ که حضرت‌عالی برای اولین بار امامش نامیدید، می‌فرمایند: هر حکومتی بدون «عدل اسلامی» طاغوت است؛ ما هم اگر «عدالت اسلامی» را رعایت نکنیم طاغوت هستیم. جهان تشته عدالت است و عدالت تنها با «قانون‌گرایی» تحقق می‌یابد.

۵- آقای رئیس جمهور! مقام معظم رهبری به دنبال تمدن‌سازی شیعی است. ریشه شکل‌گیری تمدن به شواهد تاریخ، «فرهنگ متناسب» است. راه رسیدن به تمدن، «عقلانیت وحیانی» است. بنابراین متمنی است که عقلانیت، جایگزین پوپولیزم شود و احترام به دانشمندان و علما نهادینه گردد. اول نوشته بودم: «جایگزین مداح‌محوری گردد» که به دلیل احتمال سوء برداشت و خلط شدن مفهوم مداحی با مداح‌محوری در جلسه حذف نمودم. نقد آزادانه جایگزین چاپلوسی گردد. تفسیر قرآن جایگزین نقل رویا شود. و من از اینکه مأمورین شما اصرار نکردند تا این نوشته مرا قبلا رویت نمایند، از شما متشکرم.

۶- آخرین نکته: حوزه علمیه زنجان سابقه دیرین دارد. تمرکز مدارس عظیم سنتی در مرکز شهر نماد و یادگار مرکزیت حوزه در این منطقه است. از شما نمی‌خواهم برای من دوچرخه بخرید، یا وام بدهید. اما خواهش می‌کنم برای احیای زیرساخت‌های حوزه زنجان بودجه مناسب اختصاص بدهید. من در دانشگاه تهران و حوزه علمیه قم تلمذ نموده‌ام، اما شیرین‌ترین خاطرات من از مدرسه علمیه کوچک، اما با صفای ولی عصر(عج) می‌باشد و این صفا به دلیل اساتید مخلصی بود که در آنجا حضور داشتند. والسلام علیکم و رحمة ﷲ.

رده‌های مرتبط

دیدگاه‌ها

 1. کریم خان محمدی 

  سلام: ضمن تشکر از درج مطلب به استحضار می¬رساند. پس از انجام سخنرانی با واکنش مثبت دوستان حاضر در جلسه قرارگرفته و جرات کردم متن را من باب مباهات به برخی اساتید و دوستان عزیزم بفرستم. با جملات و عبارات ملاطفت¬آمیزی به ترتیب زیر مواجه شدم و بنابراین تصمیم به انتشار متن نمودم.
  حجت الاسلام والمسلمین دکتر شمس¬الله مریجی، رئیس دانشگاه باقرالعلوم (ع) نوشت: سلام علیکم بسیار خوب بلکه عالی بود، در عین اختصار ، اقتدار شهدایی داشت. از این که در محضر دوستانی مثل شما هستم افتخار می¬کنم
  دکتر محمد مفتح از دانشگاه قم از یادگاران توامان مداد و دماء فرمودند: با سلام و تحیات؛ حقیقتاً عالی بود، موجز و مختصر، و در عین حال گویای بسیاری از مطالب ناگفته! با شناختی که از شما داشتم توقعی اینچنین هم بود. همواره موفق باشید. نمی دانستم فرزند شهیدید. خدا روح بلند شهیدتان را از همه ما راضی بدارد.
  استاد عزیز دکتر عماد افرغ اینگونه تفقد نمود که: سلام و درود خدا بر شما که در معرفی خود به دک و پز دانشگاهی هیچ اشاره ای نکرده و به طلبه بودن خود افتخار می¬کنید. از تأکید شما بر صداقت و عدالت هم حظ بردم. مؤید باشید
  دکتر محسن الویری استاد مقطع دکتری اینجانب فرمودند: با سلام و تحیت؛ دریافت شد. مطالعه کردم و همچون همیشه حظ وافر بردم. خداوند روح بلند پدر شهیدتان را با اولیاءش محشور بگرداند و شما را در این راه راست استوار بدارد و ما را قدردان همه شهیدان و خانواده نجیب آنها قرار دهاد. پیشنهاد مؤکد دارم متن را یک بار دیگر ویرایش نمایید و متن ویراسته را برای عموم منتشر سازید. اگر موافقت بفرمایید بنده پیگیریهای آن را انجام می¬دهم. التماس دعای واقعی و از عمق جان دارم. موفق باشید.
  دکتر علی سروری¬مجد، معاون محترم پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات فرمود: با سلام؛ جالب بود و مختصر و مفيد احسنت آيا برای دکتر جوادی یگانه هم بفرستم؟
  حجت الاسلام دکتر داود فیرحی، استاد راهنمای مقطع دکتری اینجانب نوشت: سلام. دوست صادق و مصدق. خواندم. مثل همیشه خوب بود. مثل همیشه افتخار کردم و با خود گفتم؛ زنده مانی و پایدار. انشاءالله
  دوست عزیز سید عبدالرسول علم¬الهدی نوشت :سلام؛ خیلی عالی بود خصوصا اون قسمت تزویر و اینا رو حال کردم حاج آقا.
  دوست گرام جناب آقای بشیر مقدم معاون محترم آموزشی دادگستری زنجان پیام فرستاد: جناب آقای دکتر خانمحمدی با سلام سخنرانی عمیق، صریح، ساده و نیز دفاع هوشمندانه¬تان از حوزه علمیه زنجان در دیدار علما با دولت تدبیر و امید باعث سرافرازی گردید از شما تشکر نموده برایتان آرزوی بهروزی داریم. «ستاد نکوداشت».
  حجت الاسلام یدالله بابایی از روحانیون مخلص بسیجی زنجان پیام داد: سلام صحبت¬تان در جلسه روحانیت و ایثارگران با ریاست محترم جمهوری ساده، جامع، جالب و رضایت بخش و موجب افتخار دوستان بود. انشاء الله همیشه موفق باشید.
  جناب آقای مصطفی حمیدی مشاور استاندار در امور ایثارگران از کهنه بسیجیان زنجان این گونه تشکر فرستاد: از زحمات و تلاش های صادقانه حضرت عالی در خصوص انجام بهینه برنامه های ایثارگران در سفر ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران قدردان و سپاسگذاریم.
  آقای علی کاظمی مدیر کل انتخابات استانداری و فرماندار سابق زنجان به عنوان فرزند شهید پیام داد: با سلام و ارادت، باعث افتخار من بود حاج آقا اگر مقدور باشد نوشته شما را داشته باشم.
  ارادتند: کریم خان¬محمدی

  1. مهدی شیدائیان 

   سلام و تحیت. متن از چند ویژگی برخوردار است: سادگی، گیرایی، هدفمند بودن و حکایت از چند ویژگی ماتن دارد: آگاهی، برخورداری از سوز و امید به اصلاح. به امید تحقق خواسته های معقول و آرزوهای بلند شما . ارادتمند

 2. کریم خان محمدی 

  در واکنش به متن،دکتر محمد باقر آیت اللهی از زنجان پیام فرستاد: خداوند روح پدر شهیدتان و همه کسانی که جان خود را در راه ایمان و عقیده فدا کردند با شهدای کربلا محشور فرماید. بسیار خوب بود خیرالکلام ما قل و دل. ضمن اینکه در حوزه معارف دینی مداح محوری ترجمه خوبی برای پوپولیزم است. آفتی که متاسفانه بنیان باورهای دینی را نشانه رفته است

 3. سید حسین فخر زارع 

  سلام استاد. عالی بود مصداق «خیرالکلام ماقل و دل». به ویژه احساس خطر جایگزینی تفسیر قرآن با نقل رویا و مداح محوری و مداح پروری…. سربلند باشید.

 4. محمد اکبر 

  مطالب بسیار ارزشمندی بود, نوعی انتقاد از ریس جمهمور بسیار سازنده بود. ما , حتی در زمان خلفاء راشدین شاهد چنین انتقدات نیز بوده ایم

 5. محمد رضا 

  این امور در حیطه اختیارات رئیس جمهور است آیا؟ اینکه نمادهای مذهبی نشانگر صداقت باشد و نه تزویر… رئیس جمهور چه مدخلیتی در این مهم می تواند داشته باشد؟ نویسنده مباحث منصفانه ای را طرح کرده است اما اینها اموری کلی است و یکسری از آمال و آرزوهاست که تحقق آن صرفا بر عهده رئیس دولت نیست.

 6. کلایی 

  با سلام
  استاد گرامی، من نه به عنوان دانشجوی شما بلکه به عنوان یک شهروند میخواهم نظر بدهم و آن اینکه از اینکه فرزند شهید هستید به حالتان غبطه می خورم و هرچند نمی توانم صددرصد سوز دل شما را درک کنم، ولی تا حدی می توانم درکتان کنم که با مشاهده برخی بی انصافی ها در جامعه و بی عدالتی ها و تزویرها و…که الحق پایمال کردن خون شهداست، چقدر دلتان را به درد می آورد. نقدتان خوب و منصفانه و بجاست و درصراحت کلامتان ، شجاعتی نهفته است که در بسیاری از نخبگان عافیت طلب وجود ندارد چرا که اگر بود وضع جامعه الان بدین صورت نبود.
  به امید تحقق آرمان امام و شهدا . موفق و پایدار باشید

 7. مهدی محمدی نسب 

  انصافا لذت بردم. مطالب در عین سادگی بسیار عالی و پر محتوا و جامع بود. امیدوارم همیشه موفق و پیروز و سربلند باشید.

 8. ذوالفقار كاشف الغطاء 

  السلام عليكم ….
  لا شك ولا ريب (( سخن يك… )) لا يخلو من فائده وهي نابعه من روح حب الوطن وتضحيه من اجل ايجاد دولة كريمة تعز بها الاسلام واهل……وكما فيها الايثار الذي يريده الاسلام الاصيل…..
  ولكن اني الاصغر ارد اضيف بعض الملحوظات
  ۱ العدل هو زينت الحاكم كما وصفه الامام علي ع وقال أمير المؤمنين (عليه السلام) : «العفاف زينة الفقر، والشكر زينة الغنى، الصبر زينة البلاء، التواضع زينة الحسب ، الفصاحة زينة الكلام ، العدل زينة الإمارة، السكينة زينة العباد، الحفظ زينة الرواية، خفض الجناح زينة الحلم ، بذل المجهود زينة المعروف ، الخشوع زينة الصلاة، الإيثار زينة الزهد، حسن الأدب زينة العقل ، بسط الوجه زينة الحكم ، ترك مالا يعني زينة الورع » كنز الفوائد : ۱۳۸.
  ۲ اما حول تمدن الاجتماعي….فان تمدن الاجتماعي هو حسن اذا كان مطابق الى الشريعه الصحيحة …ومذموم اذا كان غير موافق الى الشريعه الصحيحه فمسالة التمدن وان هي جديده ولكن علينا ان ندرسها دراسه معمقه حتى نفهم اي التمدن جيد واي التمدن غير جيد…
  ۳ هناك امور علينا ان ناخذها بعين الاعتبار …فمثل الانجازات التي نريد الدوله ان تنجزها علينا ان نقدر مدى المدة التي تحتاجها الدوله الى انجازها …فتارة الدوله حينما يطلب منها شئ يحتاج الى دراسه وتفحص وتارة لا يحتاج ذلك فمثلا تامين الغذاء والامن لا يحتاج الى دراسه بل على الدوله توفيرها باسرع وقت اما غيرها يجب ان يدرس وان يكون مطابق الى القانون والشرع …
  ۴ الخواطر جيده على كل حال ولكن هناك استحباب على الهجره الى طلب العلم …فالهجرة لطلب العلم له فوائدة منها تبادل الافكار وغيرها…
  واعتذر عن الرد اذا كان به قصر
  والعذر عند كرام الناس مقبول
  من لا ينساكم من الدعاء
  ذوالفقار كاشف الغطاء

 9. سید اعجاز موسوی 

  سلام علیکم این آرمان میلون ها شیعه جهان است که در دنیا یک تمدن شیعه اشاعه شود ملیون ها انسان آزاده ازاین فرهنگ استقبال می کند امروز تمام آزادی خواهان جهان چشم به جمهوری اسلامی ایران دوخته اند وانتظار دارند که ازایران تمندن غنی شیعه را به جهان به نجات دهنده بشریت معرفی کنند امروز آزادمنششان جهان ابران با تمدن شیعه یک الگو عالی می داند لذا نامه استاد از قلب تمام آزدی خواهان جهان است

 10. اولیایی 

  با عرض سلام خدمت استاد گرامی
  مطلب شما را خواندم و بسیار لذت بردم از صراحت بیان و موجز و رسا بودن آن.به مطالبی اشاره کردید که امروزه از دردهای جامعه ماست. جامعه ای که باید دینی باشد اما هنوز متأسفانه بسیار فاصله داریم با آرمانی که امام راحل در آغاز تأسیس حکومت اسلامی مدنظر داشت.در شیوه نفد شما جسارتی نهفته که قابل تحسین است.از جمله اشاره شما به تزویر در جامعه و دولتمردان و مداح محوری و…امیدوارم که اینگونه نقدها ی آگاهانه ،دلسوزانه و سازنده مورد توجه قرار گیرد .ان شاألله
  آرزوی توفیقات روز افزون برای جنابعالی

 11. معروف بلداوی 

  السلام عليكم و رحمه الله و بركاته هذه الاقتراحات نابعه من قلب يدرك القيم الساميه في المجتمع الاسلامي حيث ان هذه المطالب فيها جنبه معنويه اكثرهما هي جنبه ماديه الان الاهتمام بهذه القيم هو وفاء لمن احيى هذه القيم و هو امام الشهدا الذي خالطنا بنهجه في افكارنا و عقولنا و ارواحنا فعوائل الشهدا و الجنبازان و ايثاركران هم قمه الوفا و الاخلاص للامام فلاهتمام و خدمتهم هي خدمت للانبيا كما قال الامام الخميني اما حفظ القيم الدينيه فقد ضحى الامام الحسين من اجلها فماذا علينا نحن؟ اما دعم الحوزات العلميه في المحافظات فهي تصبو في الرافد الاكبر و هو حوزه قم نأمل ان تكون هذه الاقتراحات من طالب مخلص هي موضع رعايت و اهتمام من قبل مسولي هذه الدوله الاسلاميه المباركه السلام و علي امام الشهدا و على شهدا الاسلام و دعائنا لقائدنا الامام الخامنيي بالصحه و السلامه و طول العمر.

پاسخ دهید