مباحثات

رسانه فکری تحلیلی حوزه و روحانیت

حجت‌الاسلام والمسلمین علی همت بناری در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری حوزه با اعلام این خبر گفت: انجمن تعلیم و تربیت اسلامی حوزه علمیه قم، با کسب مجوز از کمیسیون انجمن‌های علمی حوزه، در اواخر سال ۱۳۸۳ و با حضور جمعی از اندیشمندان حوزوی و دانشگاهی آغاز به کار کرد.

وی، آسیب‌شناسی، آفت‌زدایی و نشاط‌افزایی در محیط‌های علمی و معنوی در زمینه تعلیم و تربیت اسلامی را از اهداف تشکیل این انجمن معرفی و بیان کرد: انجمن تعلیم و تربیت حوزه در عرصه پژوهش و مدیریت علمی، گام‌های مؤثری برداشته و می‌کوشد با نیازسنجی دقیق و اولویت‌بندی برنامه‌ها، از بروز ناهمسویی‌های زیانبار و گسست‌های خسارت‌زا جلوگیری کند.

مدیر انجمن تعلیم و تربیت اسلامی حوزه، به رویکرد برنامه‌ها و فعالیت‌های این انجمن اشاره کرد و ادامه داد: سامان‌بخشی به امور آموزشی و پژوهشی در زمینه تعلیم و تربیت اسلامی در حوزه، پرورش نیروهای انسانی لایق و کارآمد، زمینه‌سازی تعمیق و توسعه پژوهش در عرصه تعلیم و تربیت، ایجاد ارتباط بین متخصصان تعلیم و تربیت و نهادهای تربیتی و… از رویکردهای این انجمن است.

حجت‌الاسلام والمسلمین بناری یادآور شد: شناسایی پژوهشگران رشته تعلیم و تربیت اسلامی و اطلاع‌رسانی به آنان، ایجاد همکاری با انجمن‌ها و مراکز علمی مربوط در داخل و خارج از کشور، برگزاری گردهمایی‌های علمی، انتشار کتب و نشریات علمی، ايجاد زمينه براي نظريه‌پردازي در زمينه تعليم و تربيت، ترغیب و تشویق پژوهشگران و تجلیل از استادان ممتاز و… از جمله وظایف انجمن است.

وی با اشاره به فعالیت کمیته‌های تخصصی در این انجمن، بیان داشت: کمیته‌های تخصصی «انجمن و حوزه»، «انجمن و آموزش و پرورش»، «انجمن و آموزش عالی»، «خانواده و جوانان» و «انجمن و اطلاع‌رسانی» در انجمن تعلیم و تربیت حوزه تشکیل شده و کارهای ارزشمندی در این عرصه انجام داده‌اند.

این محقق و پژوهشگر حوزوی در ادامه به برخی فعالیت‌های انجمن تعلیم و تربیت حوزه اشاره کرد و گفت: این انجمن در طی چند سال فعالیت خود بیش از ۲۰ نشست ‌علمی، میزگرد، کارگاه‌ آموزشی و نقد کتاب با حضور اندیشمندان حوزوی و دانشگاهی و دو نمایشگاه در زمینه معرفی مراکز، آثار و پژوهشگران عرصه تعلیم و تربیت اسلامی را با مشارکت بیش از ۲۰ مرکز فعال در عرصه تعلیم و تربیت، در قم برگزار کرده است.

مدیر انجمن علمی تعلیم و تربیت حوزه در پایان، برگزاری سلسله نشست‌های معرفی نظام تعلیم و تربیت حوزه‌های علمیه و سلسله نشست‌های تقویت سلوک معنوی در حوزه، با همکاری معاونت تهذیب حوزه‌های علمیه از دیگر فعالیت‌های این انجمن برشمرد.

رده‌های مرتبط

دیدگاه‌ها

  1. راستگو 

    سلام دست شما درد نکند که موضوع تخصصی مارا با ما در میان نگذاشته اید

پاسخ دهید