مباحثات

رسانه فکری تحلیلی حوزه و روحانیت

روزهای گذشته افکار عمومی جهان شاهد موج گسترده‌ای از اخبار و وقایع حمله به دفتر مجله «شارلی ابدو» در پاریس بود. حمله‌ای که ظاهرا پس از انتشار کاریکاتور البغدادی سرکرده گروهک تروریستی داعش روی داد.

بر اساس رسم دیرینه دنیای امروز، این واقعه مورد توجه رسانه‌های جهان قرار گرفت و همه افکار عمومی، مدتی درگیر این حمله تروریستی بود. حمله‌ای که محوریت اصلی آن کشته شدن چند کاریکاتوریست توسط مسلمانان تندرو عنوان شده است. البته این واقعه از سوی جامعه اسلامی، شخصیت‌های برجسته  و بسیاری از مسلمانان هم محکوم شد.

توهین این نشریه و کاریکاتوریست‌های آن به نبی مکرم اسلام امری مسلم و بدیهی است که متاسفانه در سایه مظلوم‌نمایی برای مقتولان آن مورد غفلت قرار گرفت. هیاهوی رسانه‌ای اجازه نداد که ابعاد دقیق توهین‌ها مشخص و هر یک در جای خود بررسی شود. همه مسائل یک‌جانبه ارزیابی و در نهایت این نشریه و کاریکاتورهای آن حتی کاریکاتورهای توهین کننده، تبدیل به نمادی برای محکومیت تروریسم شدند. اما نکات جالبی در حاشیه این ماجرا در کشورمان خودنمایی می‌کند!

در ایران نیز متاسفانه تفکیک صحیحی بین گذشته و حال این نشریه انجام نشد که از جمله ویژگی‌های تاثیرگذار رسانه‌ها محسوب می شود.

در این بین، اقدام یکی از روزنامه‌های کشور، متفاوت از سایر حواشی ماجرا، واقعا شگفت‌انگیز است. اقدامی که در خوشبینانه‌ترین حالت ممکن، ناشی از عدم درک صحیح مدیران آن از سابقه این روزنامه است؛ اگرچه مواضع و نگاه خاص سردبیر این روزنامه، نگاه خوش‌بینانه ما را تبدیل به افسانه می‌کند.

روزنامه مردم امروز در صفحه نخست یکی از شماره‌های خود، تصویر یکی از بازیگران مطرح دنیا را منتشر کرد و در تیتر اصلی خود نوشت: «من هم شارلی هستم»!

این اقدام که حمایت صریح از یک نشریه هتاک به پیامبر مکرم اسلام است، با هیچ یک از چارچوب‌های اعتقادی حاکم بر فضای کشور سازگار نیست و معلوم نیست چرا یک نشریه مدعی رعایت اصول حرفه‌ای، در چنین ابعادی، اصول مسلم قبح توهین به پیامبر اسلام را زیر سوال برده است.

محکومیت حملات خودسرانه و تروریستی، امری مشخص است که روش‌های خاص خود را دارد و هیچ انسان منصفی نمی‌تواند این تصویر و تیتر را تنها در راستای محکومیت حملات تروریستی ارزیابی کند.

با توجه به تسلط کامل گردانندگان این روزنامه به وقایع روز، سابقه نشریه شارلی و اقدام غیرقابل توجیه در حمایت از نشریه هتاک، انتظار می‌رود مدعی العموم نیز با این اقدام نابخردانه برخورد جدی داشته باشد.

رده‌های مرتبط

پاسخ دهید