مباحثات

رسانه فکری تحلیلی حوزه و روحانیت

اخبار مرتبط با مراجع عظام تقلید

حضرت آیت‌ﷲ وحید خراسانی و حضرت آیت‌ﷲ صافی گلپایگانی صبح روز دوشنبه سی و یکم تیرماه، در اقامتگاه حضرت آیت‌ﷲ صافی در مشهد مقدس با یکدیگر دیدار و در فضایی صمیمی و آکنده از روحانیت خاصی درباره مسائل مختلف حوزه‌های علمیه گفتگو کردند.

حضرت آیت‌ﷲ مکارم شیرازی در شانزدهمین روز از ماه مبارک رمضان در ادامه جلسه تفسیر موضوعی قرآن کریم که در حرم کریمه اهل بیت(ع) برگزار شد در پاسخ به شبهه‌ای درباره تقلید گفتند: گاهی برخی افراد در گوشه و کنار جوانان را وسوسه می کنند که احتیاجی به تقلید از مرجع تقلید نیست؛ در حالی که این مساله دقیقا مثل آن است که گفته شود بیمار نیاز به مراجعه به طبیب ندارد.

حضرت آیت‌ﷲ حسین مظاهری، رییس حوزه علمیه اصفهان، شنبه در مسجد حکیم پس از نماز ظهر و عصر در ادامه جلسات اخلاق ماه مبارک رمضان، دلیل بی‌میلی جوانان کشورمان به ازدواج را نتیجه ترویج فرهنگ غربی دانسته، گفتند: دنیای غرب اکنون در یک سردرگمی عجیبی قرار دارد، آنان اکنون به دنبال ازدواج نیستند،‌ بچه به دنیا آمدن و بچه به دنیا آوردن در فرهنگ غرب نیست، بلکه یک نوع ازدواج دوستانه و بدون تعهد دارند.

میلاد کریم اهل بیت(ع)

هفته گذشته، متبرک بود به میلاد با سعادت کریم اهل بیت، امام حسن مجتبی(ع). حسینیه امام خمینی(ره) در شب میلاد کریم اهل بیت امام حسن مجتبی علیه السلام میزبان اهالی فرهنگ و هنر، استادان زبان و ادب فارسی و شعرای پیشکسوت و جوان کشور و جمعی از شعرای فارسی گوی افغانستان، تاجیکستان و هندوستان بود و هنرمندان و شعرا، در حضور رهبر معظم انقلاب به شعرخوانی پرداختند.

حضرت آیت‌ﷲ جعفر سبحانی از مراجع تقلید در درس تفسیر قرآن کریم خود که در پانزدهمین روز از ماه مبارک رمضان در مسجد مدرسه مبارکه حجتیه قم برگزار شد، گفتند: هیچ امامی مانند امام حسن(ع) مظلوم نبوده است.

علامه سید سامی البدری، از محققان و پژوهشگران برجسته جهان اسلام با تبیین زمینه‌ها، اهداف و نتایج صلح امام حسن مجتبی(ع)، با نگرشی جدید به شبهات وهابیت پیرامون صلح حضرت پاسخ داد. مباحث مطرح شده، خروجی دو نشستی است که در مرکز پژوهشی الابحاث العقائدیه قم، به زبان عربی برگزار و به فارسی ترجمه شده که می‌توانید مشروح آن را در خبرگزاری حوزه بخوانید.

آیت‌ﷲ محمدتقی مصباح یزدی، در ادامه سلسله سخنرانی‌های خود در ماه رمضان در دفتر مقام معظم رهبری در قم، با اشاره به میلاد دومین امام شیعیان امام حسن مجتبی(ع) و جریان صلح ایشان با معاویة ابن ابی سفیان اظهار داشتند: راهی که امام حسن(ع) انتخاب کرد، بهترین راه برای حفظ اسلام و تشیع بود و حیات اسلام، مرهون تدبیر و صلح امام حسن است.

آیت‌ﷲ حسینی بوشهری، مدیر حوزه‌های علمیه نیز به ویژگی کرامت امام حسن(ع) اشاره کرد و با بیان این که کرامت تنها با مال و ثروت به دست نمی‌آید، گفت: باید خود را به این سیره امام مجتبی(ع) نزدیک کنیم.

حضرت آیت‌ﷲ وحید خراسانی، از مراجع عظام تقلید، با تبیین ارکان کمال بشر در وجود نازنین امام حسن مجتبی (علیه السلام)، تأکید کردند: امام حسن(ع) را بشناسيد و بشناسانيد.

آیت‌ﷲ‌العظمی صافی گلپایگانی نیز صلح امام حسن مجتبی(ع) را يک تكليف الهی و وظيفه شرعی دانستند كه امام در آن شرايط و احوال، ناگزير شدند آن را بپذيردند و يا به عبارت ديگر، شرايط و اوضاع، اين مسئله را بر امام تحميل كرد.

اروپا، حزب‌ﷲ لبنان را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار داد

خبر دیگری که هفته گذشته حوزه علمیه را تحت تأثیر قرار داد، این بود که اتحادیه اروپا در پی