مباحثات

رسانه فکری تحلیلی حوزه و روحانیت

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا، سال تحصیلی ۹۳-۹۲ مرکز آموزش‌های تخصصی فقه وابسته به مدرسه علمیه حضرت ولی عصر‌(عج) تحت اشراف آیت‌ﷲ صادق آملی لاریجانی ریس قوه قضائیه، یکم مهرماه آغاز می‌شود.

بر اساس این گزارش، در این مراسم که به احتمال بسیار با حضور آیت‌ﷲ آملی لاریجانی رئیس قوه قضائیه برگزار می‌شود، حجت‌الاسلام محمدمهدی محقق‌فر، مدیر مرکز آموزش‌های تخصصی فقه سخنرانی خواهد کرد.

بر پایه این گزارش، مرکز آموزش‌های تخصصی فقه با هدف شناسایی و تربیت طلاب و فضلای متخصص در حوزه فقه و قضاوت از سال ۹۱ با راه‌اندازی نخستین دوره آموزشی فقه القضا با پذیرش بیش از یکصد طلبه فاضل و نخبه آغاز به کار کرد.

این مرکز، در سال نخست راه‌اندازی با عقد تفاهم‌نامه همکاری با معاونت آموزش و تحقیقات قوه قضائیه، اقدام به جذب و آموزش طلاب با گرایش فقه القضاء در سطوح دو و سه به عنوان نخستین دوره از آموزش‌های تخصصی کرد و در سال تحصیلی (۹۳ـ۹۲) طلاب مستعد و علاقه‌مند به مباحث فقه با گرایش فقه‌القضاء برای سطح ۲ جذب شدند.

تربیت طلاب مهذب، فاضل و کارآمد جهت تصدی مناصب علمی ـ اجرایی مورد انتظار از حوزه‌های علمیه از جمله قضا، تعمیق آموزه‌های فقهی طلاب و آشنایی آنان با مباحث حقوقی متناسب برای تقویت توان بکارگیری تراث علمی فقهای عظام حوزه‌های علمیه در راستای حل مسائل فقهی معاصر، توسعه مهارت‌های پژوهش و نگارش علمی دانش‌پژوهان و تمهید زمینه‌های لازم برای انجام تحقیقات تمرینی در زمینه فقه از اهداف این مرکز به شمار می‌رود.

ارائه دروس فقه تکمیلی حوزه متناسب با گرایش تخصصی، طراحی و اجرای فوق برنامه‌های علمی ـ پژوهشی متناسب با علاقه و توانمندی طلاب برای رشد علمی آنان، امکان استفاده از کتابخانه تخصصی فقه مرکز، آموزش کارگاهی پژوهش و نگارش علمی و آشنایی با حوزه‌های حقوقی متناسب جهت کاربردی کردن آموزه‌های فقهی از جمله فعالیت های کاربردی این مرکز تخصصی است.

پایش مستمر وضعیت دروس فقه و اصول حوزه از سوی استادان و مشاوران مرکز، فراهم آوردن زمینه مشارکت علمی ـ پژوهشی طلاب در حوزه‌های علمی فراروی هر گرایش، پرداخت کمک هزینه تحصیلی به پذیرفته‌شدگان، امکان جذب فارغ‌التحصیلان دوره فقه القضاء در قوه قضائیه در صورت تمایل و برخورداری از کمک هزینه ویژه از دیگر امکانات و مزایای این مجموعه علمی حوزوی است.

گفتنی است، مراسم آغاز سال تحصیلی مرکز آموزش‌های تخصصی فقه وابسته به مدرسه علمیه حضرت ولی عصر‌(عج)، دوشنبه یکم مهرماه از ساعت ۱۰:۳۰ در مؤسسه امام صادق‌(ع) به نشانی قم ـ بلوار امین ـ نبش کوچه ۱۱ برگزار می‌شود.

رده‌های مرتبط

پاسخ دهید